Gmail gibi siteler

Gmail, e-posta hizmeti konusunda kullanıcıların büyük çoğunluğu için ilk seçimdir. Bunun bir sebebi var. Gmail size çok sayıda özellik sunar ve Google ile Takvim, Drive, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Meet dahil olmak üzere Google’ın üretkenlik paketiyle daha derin entegrasyonlar elde edersiniz. Ancak, Google ekosistemine daha az güvenmek veya gizlilik odaklı bir e-posta hizmeti arıyorsanız, denemeniz gereken en iyi Gmail alternatifi email uygulamalarının bir listesi burada.

Kullanıcıların Gmail’den ayrılmalarının başlıca nedenlerinden biri gizlilik endişeleridir. Birçok kullanıcı, Google’ın özel verilerine erişimi olduğu için kendini güvende hissetmiyor. Ayrıca, epostalar varsayılan olarak uçtan uca şifrelenmez. Bu nedenle, daha zengin özelliklere sahip ve gizlilik odaklı bir e-posta hizmet sağlayıcısı istiyorsanız, aşağıda Gmail’in en iyi alternatiflerine göz atabilirsiniz.

Proton Mail

ProtonMail

Şifreleme teknolojileri ile korunan hizmetler gün geçtikçe daha önemli hale geliyor, bu nedenle böyle bir e-posta hizmeti aramanız gerçekten şaşırtıcı olmayacaktır. Neyse ki, bunlardan oldukça fazla var ve Proton Mail, kullanabileceğiniz en iyilerden biri. Bu ücretsiz e-posta sağlayıcısı, temiz ve minimal görünümlü bir kullanıcı arayüzü ile basit bir gelen kutusu sunar. Ancak daha da önemlisi, popüler e-posta hizmetlerini utandırabilecek bir gizlilik ve güvenlik özelliği sunar.

Proton Mail’deki tüm e-postalar uçtan uca şifrelenmiştir; bu, siz ve alıcı dışında hiç kimsenin e-postalarınızı ele geçirebilseler bile okuyamayacağı anlamına gelir. Bu aynı zamanda şirketin kendisinin e-postanızı okuyamayacağı veya erişemeyeceği anlamına gelir, bu nedenle üçüncü taraflarla da paylaşılamaz, bu da gizlilik için harika bir kazançtır. Dahası, Proton Mail’de bir hesap oluşturmak gerçekten basittir ve hesabınızı oluşturmak için herhangi bir kişisel bilgi girmenize gerek yoktur. Ayrıca, Proton Mail, hesabınıza bağlanabilecek herhangi bir IP günlüğü kaydetmez, bu nedenle etkinliğinizin tamamen anonim olduğundan emin olabilirsiniz.

Outlook

Outlook

Microsoft’un e-posta hizmeti, oldukça popüler bir başka e-posta hizmetidir. Hotmail olarak başlayan şey Outlook olarak yeniden adlandırıldı ve hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler için birçok kullanışlı özellik ile oldukça modern hale geldi. Gmail’in popülaritesinin yakınında olmasa da popülerdir. Outlook’un rapor edilen 400 milyon kullanıcısı var.

Outlook, kullanıcılarına oldukça fazla kullanışlı özellik sunar ve sağlam bir Gmail alternatifidir. Outlook, Gmail ve Google hizmetlerinde olduğu gibi, Microsoft Teams, Takvim gibi Microsoft hizmetleriyle ve ayrıca Word, Excel ve diğerleri dahil olmak üzere Microsoft Office araçlarıyla daha iyi entegrasyon sunar. Hatta Outlook’u iPhone’da varsayılan e-posta uygulaması olarak ayarlayabilirsiniz.

Zoho Mail

Zoho Mail

Zoho, işletmeler ve profesyonel kullanıcılar için kapsamlı bir Office Suite araçları seti sunan bir CRM çözümüdür. Tekliflerinden biri olan Zoho Mail, ücretsiz bir e-posta hizmetidir ve kişisel kullanımları ve hatta bir iş için yeni bir e-posta adresi almak isteyen herkes için sağlam bir seçenektir. E-postanızı Zoho Mail’de varsa kendi özel alan adınızla ayarlayabilir veya ücretsiz bir @zoho e-posta adresi kullanabilirsiniz. Ücretsiz kullanıcılar, e-postaları için 5 GB depolama alanının yanı sıra plana dahil olan 1 GB belge depolama alanına sahip olur. Ayrıca e-posta başına 25 MB’a kadar ek gönderebilirsiniz.

Zoho, tüm verilerinizi tamamen şifreleyerek e-postalarınız için güvenlik sağlar. Şirket ayrıca verilerinizi asla reklam şirketlerine satmadığını iddia ediyor. Dahası, Zoho Mail ek güvenlik için iki faktörlü kimlik doğrulama, EAR, S/MIME ve TLS sunar. Zaten bir e-posta hesabınız varsa, IMAP/POP ve Outlook Exchange desteğiyle kolayca Zoho Mail’e taşıyabilirsiniz.

Tutanota

Tutanota

Tutanota, gizlilik ve şifreleme göz önünde bulundurularak sıfırdan oluşturulmuş başka bir ücretsiz şifreleme teknolojisine sahip e-posta hizmetidir. Almanya merkezli Tutanota, şifreli e-posta hizmetleri arayan herkesin takdir edeceği bir dizi kullanışlı özellik sunuyor. Şifreli bir e-posta hizmetinden beklediğiniz gibi, Tutanota’dan gönderdiğiniz tüm e-postalar uçtan uca şifrelenir. Bu, sizden ve e-postanın alıcısından başka hiç kimsenin e-postalarınızı okuyamayacağı anlamına gelir. Ayrıca doğrudan gelen kutunuzdan daha fazlasını yapmak için kullanabileceğiniz bir dizi entegrasyon elde edersiniz.

Tutanota, gelen kutunuza Kişiler’in yanı sıra bir Takvim de getirir, böylece Tutanota’dan ayrılmak zorunda kalmadan toplantılarınızı kolayca görebilir ve planlayabilir ve gününüzü planlayabilirsiniz. Hizmet hiçbir yerde reklam içermez ve hatta takvimlerinizi ve kişilerinizi şifreler, böylece tüm verilerinizin yalnızca size ait olduğundan emin olabilirsiniz. Tutanota, yeni bir hesaba kaydolurken herhangi bir kişisel bilgi istemez ve Alman menşei sayesinde katı gizlilik yasalarıyla da korunur.

Yahoo

Yahoo Mail

Yahoo, Verizon’a satılmış olabilir, ancak Yahoo Mail, 225 milyondan fazla aktif kullanıcıyla yaşamaya devam ediyor. Gmail ve Outlook gibi hizmetlerin yakınında değil, ancak yine de en popüler ücretsiz e-posta hizmetlerinden biri. Yeni başlayanlar için, Yahoo Mail, tüm kullanıcılarına 1 TB ücretsiz depolama alanı sunar. Bu, diğer herhangi bir hizmet tarafından sunulan her şeyin çok üzerindedir. Ayrıca Yahoo Mail ile 100MB’a kadar ek gönderebilirsiniz.

Yahoo Mail, çoğu e-posta hizmetinde hemen hemen standart bir özellik olan spam koruması ve virüs koruması sağlar. Ayrıca, sekme tabanlı tarama desteği ile kolay gezinme ve çoklu görev yapmayı sağlayan hoş ve temiz bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Reklamların varlığı oldukça can sıkıcı olsa da. Gmail ve Outlook gibi hizmetlere benzer şekilde Yahoo Mail de e-postalarınızı klasörler halinde düzenlemenize olanak tanır. Tüm e-postalarınız arasında arama yapabilirsiniz ve yerleşik arama, gerekirse web’de arama yapmanızı da sağlar.

iCloud Mail

iCloud

Apple’ın ücretsiz e-posta hizmeti olan iCloud Mail, kullanabilecekleri bir e-posta hizmeti arayan herkes için de sağlam bir seçimdir. Apple kullanıcıları tarafından çok tercih edilir, çünkü kısmen hemen hemen her Apple kullanıcısının zaten bir iCloud hesabı vardır ve iCloud Mail bununla birlikte gelir. Ayrıca, Apple Mail uygulamasıyla güzel bir şekilde entegre edilmiş bir web posta hizmeti ve e-posta istemcisi elde edersiniz.

iCloud Mail, iCloud Drive’daki diğer Apple ürünleri ve hizmetleriyle paylaşılan 5 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Depolama abonelik planları için ödeme yaparak bu depolama alanını daha da genişletebilirsiniz. Eklere gelince, iCloud, e-posta başına 20 MB’a kadar eklere izin verir. Ancak, daha büyük bir dosya göndermeye çalışıyorsanız, Gmail’in 25 MB üzerindeki ekleri paylaşmak için Google Drive’ın kullanımına izin vermesine benzer şekilde, dosyayı bir bağlantı aracılığıyla paylaşmak için iCloud Drive’ı kullanmanıza izin verir.

StartMail

StartMail

StartMail, popüler bir Google Arama alternatifi ve özel bir arama motoru olan StartPage’in yaratıcılarından özel bir e-posta hizmetidir. Hollanda merkezli StartMail, Avrupa’nın GDPR gizlilik yasalarına uygundur. Şirket, e-postalar için PGP e-posta şifrelemesi kullanır ve SMTP/IMAP protokollerini destekler.

StartMail’in ücretsiz bir sürümünün olmadığını belirtmekte fayda var. Ücretli planın maliyeti yıllık 44,95 ABD dolarıdır. 10 GB depolama alanına ve StartMail’de sınırsız takma adla birlikte kendi alanınızı kullanma esnekliğine sahip olursunuz. Bitcoin kullanarak StartMail için bile ödeme yapabilirsiniz.

Posteo

Posteo

Almanya’dan bir başka Gmail alternatif e-posta hizmeti de Posteo’dur. Telefon numaranız veya adresiniz gibi herhangi bir kişisel bilgi girmeden kaydolmanızı sağlar. Şirket ayrıca, kullanıcılarını takip etmediğini ve tamamen reklamsız olduğunu vaat ediyor. Özellikle, Posteo sürdürülebilirliğe kendini adamıştır ve tüm çalışmaları için %100 yeşil enerji kullanır.

Posteo’nun ücretli bir e-posta hizmeti olduğunu söylemek güvenlidir. Ücretsiz olarak kullanabilmenize rağmen, ücretsiz sürümde 20MB depolama, belirli sağlayıcılarla e-posta desteği, yönlendirme eksikliği, adres defteri ve takvim şifrelemesi dahil olmak üzere çeşitli kısıtlamalar vardır. Ancak, aylık 1 euro’luk uygun fiyatlı abonelik aldığınızda bunların hepsi kaldırılır.

Mailfence

Mailfence

Ücretsiz bir katman sunan özel bir e-posta hizmeti istiyorsanız, Mailfence düşünebileceğiniz bir şeydir. Ancak, ironik olarak, Mailfence’e kaydolmak için aktif bir e-posta adresine ihtiyacınız var. Mailfence bunu doğrulama için kullanıyor olsa da, bir e-posta hizmetinin kayıt için bir e-posta adresi talep etmesi kuşkusuz garip.

Mailfence’in ücretsiz sürümünde e-postalar ve belgeler için 500 MB depolama alanı elde edersiniz. Ücretli planlar ayda 2,5 avrodan başlar ve ayda 25 avroya kadar çıkar. Mailfence, amacına sadık kalarak, Pro ve Ultra planlarından elde ettiği gelirin yüzde 15’ini Electronic Frontier Foundation ve European Digital Rights Foundation’a bağışlıyor.

Mailbox

Mailbox

Son olarak, Mailbox ücretli bir e-posta hizmetidir ve şirket Almanya merkezlidir. Ücretli bir hizmet olduğu için gelen kutunuzda herhangi bir reklam görmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Hizmet, şifreleme için PGP’yi kullanır ve hatta IP adresleri ve kullanılan yazılım istemcileri gibi kullanıcılarla ilgili ayrıntıları kaldıran anonimleştirilmiş posta başlıkları kullanır.

Mailbox’ın fiyatlandırması ayda 1 euro’dan başlıyor ve 9 euro’ya kadar çıkıyor. İki haftalık deneme süresi alırsınız, ardından hizmeti kullanmaya devam etmek için ödeme yapmanız gerekir. Bir e-posta hizmetine para harcayabiliyorsanız, Mailbox’a Gmail’e alternatif olarak bir şans vermeyi düşünmelisiniz.