Çamaşır yıkamada sirke ve karbonat kullanımı

Karbonat ve damıtılmış beyaz sirke, insanların çok sayıda ev temizlik çözümü için başvurduğu en çok yönlü ürünlerden ikisidir. Gelin hep birlikte nesilden nesle aktarılan bu çözümlerin çamaşırlar için gerçekten etkili olup olmadığına bir göz atalım!

Çamaşır deterjanınızla birlikte yıkamaya sirke veya karbonat eklemek, deterjanların pH seviyesini değiştireceğinden temizlemede ev katkı maddeleri eklemek daha düşük bir temizleme performansı riskini yaratır. Sirke ve karbonat, makul miktarlarda kullanıldığında çamaşır makineniz için zararlı olmamasına rağmen, aşırı kullanım, döngüleri çalkalayan ve sıkmaya değiştirmekten sorumlu parçalar olan tahrik mili bileşenlerinin bazı kaplamalarını etkileyebilir.

Çamaşırda sirke ve karbonat kullanımı

Sirke ve karbonat hem elde yıkamada hem de çamaşır makinelerinde güvenli olsa da, olağanüstü ve kokusuz bir temizlik sağlamada yüksek performanslı çamaşır deterjanlarından önemli ölçüde daha az etkilidirler. Sirke ve karbonat bazen küçük lekeleri ve kokuları ön işlemden geçirmede fayda sağlayabilirken, gerçek bir çamaşır deterjanı mükemmel beyazlatma, parlatma, koku giderme, ağır lekeleri ön işlemden geçirme ve kumaş yumuşatma özellikleri için her zaman en iyisidir.

Sirkenin ana bileşeni, küçük çamaşır yıkama işlerini yapmak için bir seçenek haline getirmeye yardımcı olan asetik asittir. Karbonat taşan köpükleri kontrol edebilir ve eskimiş çarşafları canlandırabilir. Ancak küflü havlular, pis giysiler, koltuk altı kokusu veya sert kumaşlarla mücadele ederken, sert lekelerden ve kötü kokulardan kurtulmak için çamaşır deterjanlarından daha iyi bir şey yoktur.

Sirke ve karbonatın birlikte kullanımı

Birlikte kullanıldığında, karbonat ve sirke birbirini nötralize edecek ve sirke için düşük pH’ın ve karbonat için yüksek pH’ın faydalarını etkili bir şekilde ortadan kaldıracaktır. Bu nedenle birlikte kullanılmazlar.

Çamaşır deterjanı ile sirke ve karbonat karşılaştırması

Temiz, taze kokulu, yumuşak giysiler elde etmek söz konusu olduğunda, bu ev ürünleri bir deterjanla tam olarak karşılaştırılamaz. “Sirke ve karbonat” tipi yöntemler, ne makinelerin ne de deterjanların daha büyük çamaşırları daha verimli çamaşır makinelerinde temizlemek için şimdiki kadar gelişmiş olmadığı bir zamanda icat edildi.

Sirke ve karbonat, yıkama suyunun pH seviyesini düşürerek veya artırarak vücut kirlerini ve pH’a duyarlı lekeleri gevşetmeye yardımcı olsa da, bu lekeleri gerçekten çıkarmak için deterjan eylemine ihtiyacınız olacaktır. Sirke veya karbonat kullanmak yalnızca çamaşır yıkamanın zamanını ve maliyetini artırır; yüksek kaliteli bir çamaşır deterjanının yerini alamazlar. Yüksek kaliteli deterjanlar, gıda yağları gibi pH’a duyarlı olmayan çeşitli lekeleri temizlemek için optimize edilmiş farklı türde bileşenlerle formüle edilmiştir ve çamaşırları yıkama sırasında zarar görmekten korurken kokuları giderir.

Çamaşır yıkamada sirke kullanımı

Sirke düşük pH seviyesi, pamuk, keten ve suni ipek gibi selüloz liflerini veya naylon lifleri zayıflatabilir ve pH’a duyarlı boyaların rengini değiştirebilir. Normal çamaşır deterjanınızla birlikte yıkamaya sirke eklemek temizleme performansını olumsuz etkileyebilir.

Marketlerden satın alınan beyaz sirke çoğunlukla sudan yapılır ve etkili bir şekilde çalışması için yük başına 5 veya daha fazla bardak gerekir.

Çamaşır yıkamada karbonat kullanımı

Karbonatın yüksek pH’ı yün, kaşmir ve ipek gibi doğal, protein bazlı liflere zarar verebilir ve zamanla renkleri solabilir. Çamaşır deterjanınızla birlikte karbonat eklemek, çamaşır deterjanınızın kahve, çay, şarap ve diğer lekeler gibi düşük pH’a duyarlı lekeleri temizleme yeteneğini azaltabilir.

Renkli kumaşlardaki bazı boyalar pH’a duyarlıdır, bu nedenle yüksek pH’lı karbonata maruz kalmak renklerini soldurabilir. Durulamada karbonat kullanmaktan kaçının çünkü kumaş üzerinde reaksiyona girerek onları pürüzlü ve sert hale getirebilir

Sert su koşullarında karbonat, kullanmak naylon ve elastan gibi bazı liflerde lif kırılmasına neden olabilir.