Apple AirTag özellikleri ve inceleme

Yeni bir iPhone'nunuz olduğu sürece Apple'ın AirTag'i şu anda mevcut olan en yetenekli Bluetooth izleyicidir. Bu incelemede AirTag ile ilgili tüm detaylara bakıyoruz.

Aylarca süren sızıntılar ve söylentilerden sonra, Apple’ın AirTag’i nihayet piyasaya sürüldü ve milyarlarca güçlü Find My ağı (Bul uygulaması) ve ultra geniş bant tabanlı hassas izleme ile birleştirildiğinde, şu anda piyasadaki en iyi Bluetooth izleyicilerinden biri olma potansiyeline sahip.

Bununla birlikte, Apple’ın temiz tasarım anlayışı, AirTag’in en uyarlanabilir izleyici olmadığı anlamına gelir ve onu anahtarlarınıza, sırt çantanıza ve diğer değerli eşyalarınıza takmak için çok sayıda aksesuar gerektirir. Soru şu ki, AirTag aksesuarların ek maliyetini karşılamaya yetecek kadar uygun bir fiyatla geliyor mu? Çoğunlukla, cevap kesin bir evet.

Tasarım ve Aksesuarlar

Apple’ın AirTag’i, karakteristik olarak temiz bir tasarıma sahip küçük dairesel bir cihazdır. Kubbeli bir plastik kubbe gövdesi, paslanmaz çelik kazınmış bir arka kapağın üzerine oturur. AirTag’ler, ambalajlarından çıkardığınızda harika görünüyor, ancak hem ön hem de arka kısım çizilmeye eğilimlidir ve saatler içinde benimkilerde izler belirdi.

31,9 mm çapında ve 8 mm kalınlığında, kabaca 1 liralık bir madeni para büyüklüğünde. Sadece 11g’lik hafifliği sayesinde bir AirTag’i bir cüzdan veya sırt çantasına yerleştirmeyi ve onu bulmanız gerekene kadar unutmayı kolaylaştırır.

Diğer takip cihazları gibi, AirTag yakınınızdayken onu bulmanıza yardımcı olmak için bir melodi çalabilir, ancak izleyicinin hiçbir yerinde bir hoparlör çıkışı yoktur. Bunun yerine Apple, AirTag’in kavisli kabuğunu hoparlör olarak kullanır ve şaşırtıcı bir ses ve netliğe sahiptir, bu da anahtarlarınızı (veya bisiklet gibi izlemek istediğiniz herhangi bir şeyi) kaybettiğinizde kaçınılmaz olarak bulmanızı sağlar.

Geleneksel bir hoparlörün olmaması, AirTag’in IP67 su geçirmezlik derecesine ulaşmasına da yardımcı olur, bu da en şiddetli yağmurda hayatta kalacağı ve hatta 30 dakika boyunca 1 metreye kadar suya daldırılacağı anlamına gelir.

airtag2
Fotoğraf lisansı: Apple

AirTag pil

Apple, AirTag’i çevre dostu olacak şekilde tasarladı. Pil noktasında CR2032 pil kullanan AirTag, pilin bitmesi durumunda değiştirmenize izin veriyor. Apple’a göre pilin bitmesi yaklaşık bir yıl sürecek bir süreç. İçindeki madeni para tipi pili ortaya çıkarmak için paslanmaz çeliği geri itip bükün. AirTag’de arkayı çıkarmak oldukça kolay, bu nedenle küçük çocuklarınız varsa, yakınında tutmamakta fayda var.

Apple’ın temiz tasarım konusundaki en büyük sorunu, AirTag’i bir anahtarlığa veya köpek tasmasına takmanın bir yolu olmamasıdır. Diğer Bluetooth izleyiciler, bir anahtarlık için bir deliğe sahip olma eğilimindedir, bu da AirTag’i (pahalı) aksesuarlar kullanmadan nispeten daha az uyarlanabilir hale getirir.

airtag3
Fotoğraf lisansı: Apple

AirTag fiyat

AirTag’in maliyeti şaşırtıcı şekilde 299 TL’den başlar. Temelde poliüretan AirTag halkası ve AirTag deri anahtarlık ile satılır ve premium AirTag Hermès anahtarlıkla fiyat daha artar. Bunlar çok kaliteli aksesuarlardır, Apple bu cihaza bir anahtar deliği koymak yerine üzerinden para kazanmak için anahtarlık satmayı tercih etmişe benziyor.

İyi haber şu ki, üçüncü taraf aksesuarları Apple’ın resmi seçeneklerinden çok daha ucuza zaten mevcut. Ve bir AirTag’i anahtarlık tutucusuna koymak, çocuklarınızın pile erişmesini zorlaştırır. Sırt çantası cebine veya cüzdanınıza koyabiliyorsanız bir anahtarlığa veya başka bir aksesuara ihtiyacınız olmayabilir, ancak öğenizin kaybolması durumunda AirTag’in karşısına çıkan herkes tarafından açıkça görülebilmesini istersiniz.

Bir Apple ürünü olduğu için AirTag’in rekabete kıyasla daha pahalı olacağından endişe duyulsa da durum böyle değil. AirTag 299 TL fiyatla mevcuttur ve birden fazla öğeyi izlemek istiyorsanız 999 TL karşılığında dörtlü bir paket de mevcuttur.

AirTag kurulum

AirTag kurulum işlemi çok basittir, ancak iOS 14.5 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir iPhone veya iPad’e ihtiyacınız olacaktır. Ve bir AirTag’i Android ile eşleştiremeyeceğinizi unutmayın. Bu nedenle iPhone 6 ile kullanılmaz. En az iPhone 6S, 6S Plus ve SE 1. nesil gerektirir.

Pili etkinleştirmek için plastik şeridi AirTag’den çıkarmanız yeterlidir ve iOS cihazınızın 20 mm yakınına getirin. Ardından, izleyiciyi yeniden adlandırmanıza, bir emoji atamanıza ve en önemlisi onu Apple Kimliğinize bağlamanıza olanak tanıyan hızlı bir adım adım kurulumdan geçeceksiniz.

Tüm bunlar bittiğinde, AirTag’inizi izlemek istediğiniz öğeye eklemekte özgürsünüz. iOS 13 veya sonraki sürümleri çalıştıran herhangi bir iPhone veya iPad’in kapsama alanına girdiğinde konum, Bul uygulamasının Nesneler sekmesinde güncellenecektir. Her şey, Wi-Fi bağlantısına gerek kalmadan Bluetooth LE üzerinden yapılır.

AirTag takibi

Bulmak istediğiniz AirTag’iniz için Bul uygulaması vasıtasıyla ses çalabilir ve onu bulmak için hassas izlemeyi kullanabilirsiniz. AirTag’in evinizde dolaşırken yerini belirlemenize yardımcı olmak için küçük bir zil çalmasını sağlar. Yeterince gürültülü, ancak AirTag’in üzeri giysilerle veya bir yastıkla kapatıldığında daha sessiz olduğu durumda hassas izleme ile bulabilirsiniz.

AirTag’in içinde Apple’ın tescilli U1 yonga seti, iPhone 11 ve 12’de ve son iPad’lerde ve HomePod Mini’de de bulunan teknoloji mevcuttur. U1 çipi, iPhone ve HomePod Mini arasında geçiş gibi özellikler için de kullanılan hassas mesafeye dayalı izleme sağlamak için ultra geniş bant (UWB) teknolojisini kullanır, ancak şimdiye kadarki en iyi uygulama AirTag ile olmuştur.

U1 donanımlı bir iPhone’unuz varsa, hassas izlemeye erişmek için Bul uygulamasındaki uygun düğmeye dokunabilirsiniz. U1 teknolojisi ve iPhone’unuzun jiroskopundan ve kamerasından gelen bilgilerin bir kombinasyonunu kullanarak iPhone’unuz, AirTag’in yaklaşık 12 metre yakınındayken bağlantı kuracak ve sizi aksesuara yönlendirecektir. Bunu, ekrandaki oklar, mesafe okumaları, dokunsal geri bildirim ve sesli ipuçlarının bir kombinasyonunu kullanarak yapar ve son ikisi, görsel veya işitsel engellilerin AirTag’leri kolayca bulmasını sağlar.

airtag4
Fotoğraf lisansı: Apple

AirTag hırsızlık takibi çalınan eşyanın bulunması

Peki ya AirTag ile izlenen öğenizi dışarıda kaybederseniz veya AirTag’inizin gömülü olduğu bisikletiniz çalınırsa? Burası çok önemli, Apple’ın Find My sisteminin AirTag’inizin konumunu anonim olarak güncellemek için yakında olması için bir iPhone veya iPad’e ihtiyacı var. Apple’a göre 1 milyardan fazla iPhone ve iPad’in kullanımda olduğu göz önüne alındığında, bu geniş kapsamlı bir ağdır ve gelecekte daha fazla insan Apple ürünlerini satın aldıkça daha da büyüyecektir.

Bu, nispeten kalabalık bir bölgedeyse AirTag’iniz için büyük olasılıkla güncel bir konum alacağınız anlamına gelir, ancak aynı şey daha az insanın olduğu ve dolayısıyla daha az iPhone ve iPad’in olduğu daha kırsal yerler için söylenemez.

Kayıp eşyanızın yakında olmadığından emin olduğunuzda veya eşyanızın çalındığını anlarsanız, Bul uygulaması aracılığıyla özel bir Kayıp Modunu kullanabilirsiniz. Bu, AirTag’inizi kayıp olarak işaretler ve bir iPhone veya Android cihazı olan biri onu bulursa, sizinle iletişim kurmak ve (umarız) sizi kayıp cihazınızla yeniden birleştirmek için Apple Kimliğinize bağlı adı, e-postayı ve telefon numarasını alabilir.

AirTag, sahibinin iPhone veya iPad’inin yakınında üç günden fazla değilse bir ses çıkararak sizi varlığı konusunda uyarıyor. Bu, insanların izleyiciyi kötüye kullanmasını durdurmak için harika bir hareket, bunu inkar etmek mümkün değil, ancak hırsızların çalınan bir eşyada gizlenmiş bir AirTag’i tespit etmesini ve onu çıkarmasını kolaylaştırarak çalınan değerli eşyaların geri alınmasını zorlaştırıyor.