Aylık faiz hesaplama formülü nedir?

Aylık faiz hesaplama konusu her zaman merak edilmiştir. Özellikle mevduat faizlerinin yüksek olduğu ülkemizde aylık faiz geliri, önemli bir gelir kalemi olarak biliniyor. Peki aylık faiz nasıl hesaplanır ve aylık faiz hesaplama formülü nedir?

Türkiye’de mevduat hesaplarına aylık faiz uygulanarak hesaptaki paranın miktarı aylık faiz oranında arttırılır. Mevduat hesaplarının aylık faiz hesaplaması için sabit bir formül kullanılır. Bu rehberde bir mevduat hesabı için aylık faizi nasıl hesaplayacağınızı göstereceğiz.

Aylık faiz nasıl hesaplanır?

Aylık faiz, mevduat hesabını açtığınız güne göre belirlenen gün sayısına sahip olur. Hesabın açılış veya kapanış tarihi resmi tatile denk gelirse, hesabın vade günü daha fazla olabilir. Günlük faiz kaybı olmaması için hesabı hafta içi açmakta fayda var.

Aylık faiz hesaplama işlemi, ne düşünüldüğü kadar zordur, ne de göründüğü kadar kolaydır. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle iyi bir hesap makinesine ihtiyacınız var. Ardından aylık faiz hesaplama formülünü öğrenmeniz ve aşağıda bahsedilen diğer detayları anlamanız gerekir.

Aylık faiz hesaplama formülü

Aylık faiz hesaplama formülü ile mevduat hesabınız için faiz getirisini hesaplayabilirsiniz. İşte aylık faiz hesaplama formülü:

Aylık faiz brüt getirisi = ( Hesaptaki Ana Para x Aylık Faiz Oranı ) x ( Gün Sayısı / 365 ) / 100

Formülde yer alan ” x ” işareti çarpma işlemini, ” / ” işareti ise bölme işaretini temsil eder.

Brüt faizi hesapladıktan sonra stopaj vergisini düşmeniz gerekir.

  • Stopaj oranı 6 aya kadar vadeli olan hesaplar için yüzde 5’tir. Formülde 0.05 olarak yazılmalıdır.
  • Stopaj oranı 6 aydan 1 yıla kadar vadeli olan hesaplar için yüzde 3’tür. Formülde 0.03 olarak yazılmalıdır.
  • Stopaj oranı 1 yıldan fazla süreli vadeli olan hesaplar için 0 alınır.

Stopaj vergisi hesaplama formülü:

Stopaj vergisi gideri = Aylık faiz brüt getirisi – ( Aylık faiz brüt getirisi x Stopaj Oranı )

Nihayet aylık faiz ham getirisi için hesaplama formülüne sıra geldi. Yukarıdaki formüllere göre bulduğunuz iki sonucu aşağıdaki gibi birbirinden çıkarmanız gerekir.

Aylık faiz ham getirisi = Aylık faiz brüt getirisi – Stopaj vergisi gideri

Örneğin şu anda aylık faiz bankalarda yüzde 40 ila 55 arasında değişiyor. 1 milyon TL için yüzde 55 oranında faiz oranına göre aylık faiz getirisini hesapladığımız vakit toplam 45 bin 808 TL ham faiz getirisi bulunuyor.