Gram altın nasıl hesaplanır?

Gram altının nasıl hesaplanacağını öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu rehberi takip ederek gram altının Türk Lirası cinsinden nasıl hesaplandığını ve gram altın hesaplama formülünü öğrenebilirsiniz.

Gram altının Türk Lirası cinsinden fiyatı, ABD dolarının TL karşısındaki değerine ABD piyasalarındaki spot altının ons fiyatına bağlıdır.

Gram altın fiyatı hesaplama

Gram altının Türk Lirası cinsinden fiyatını hesaplamak için ABD spot altın ons fiyatı ile ABD dolarının TL cinsinden değeri kullanılarak formül sonucu hesaplama yapılır. ABD spot altın fiyatı, ABD doları cinsinden alınır. 1 ABD dolarının TL karşısındaki kur değeri ise TL olarak alınır.

Elde edilen birim fiyatlar üzerinden gram altın fiyatı hesaplama formülü ile işlem yapılır. Ulusal piyasalarda 1 ons altın 31,10 gram altın anlamına gelir. Gram altının fiyatı, ons altının fiyatının 31,10’a bölünmesiyle dolar cinsinden hesaplanır ve ardından TL’ye çevrilir.

  1. ABD ons altın fiyatını ABD doları cinsinden alın.
  2. 1 ons altın fiyatını 31,10’a bölün.
  3. Çıkan sonucu USD/TRY kuru ile çarpın.

Gram altın hesaplama formülü

Tüm bu işlemleri daha kolay anlaşılır şekilde gösterebilmek için bir formül oluşturduk. Gram altını hesaplamak için kullanılması gereken formül, altının ons fiyatını ve dolar kurunu içerir. İşte gram altın hesaplama formülü:

Gram altın = Ons altın fiyatı / 31,10 x USD/TRY

Örneğin şu anda ons altın 2.034 USD fiyata sahiptir. 1 doların TL karşılığı ise 29,02 TL’dir. Bu durumda gram altın fiyatı: 2034 / 31,10 x 29,02 = 1.897,96 TL