Kartal’da en iyi liseler

Her ebeveyn, çocuğunun hayata en iyi şekilde başlamasını ister ve bunda gittiği okul büyük rol oynar. Eğitimleri onları büyük bir dünyaya hazırlar, bu nedenle mümkün olduğunca iyi bir okulda olduklarından emin olmak isteyen ebeveynler için doğaldır. Bu rehberde Kartal’ın en iyi 5 okulu sıralanmıştır.

1. Burak Bora Anadolu Lisesi

2021 LGS taban puanı: 445,786

burak bora anadolu lisesi

Burak Bora Anadolu Lisesi 1989’da kurulmuştur. Kartal Soğanlık Yeni Mahalle’de bulunur. Adını tiyatro sanatçısı Gürbüz Bora ve Ülkü Bora’nın talihsiz bir şekilde hayatını kaybeden Burak Bora’dan alır. Eğitimin ağırlıklı olarak Türkçe olduğu okulda İngilizce ve Fransızca dilleri de ikinci dil olarak öğretilir. Okulda hazırlık ve 4 yıl olmak üzere eğitim veriliyor.

26 derslik, 3 laboratuvar, 5 atölye, resim, müzik ve yabancı dil sınıfları, kapalı spor salonu, konferans salonu, toplantı odası, kütüphane, çalışma salonu, öğrenci komisyon odaları, kantin ve yemekhane bulunuyor.

2. Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi

2021 LGS taban puanı: 426,9945

koy hizmetleri anadolu lisesi

Kartal’daki İstanbul Köy Hizmetleri 18. Bölge Müdürlüğü arkasında, Esentepe Mahallesi’nde bulunur. Atatürk İnkılaplarına bağlı ve milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan, geliştiren, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren yurttaşlar yetiştirmek amacıyla 1993 yılında kurulmuştur.

Okulda ağırlıklı yabancı dil İngilizce olup seçmeli Almanca okutulmaktadır. Okulda 26 derslik, toplantı salonu, kapalı spor salonu, fen laboratuvarı, kimya laboratuvarı, BT sınıfı, müzik sınıfı, resim sınıfı, oyun odası, 2 Kütüphane ve yemekhane bulunur.

3. Kartal Anadolu Lisesi

2021 LGS taban puanı: 412,1535

Kartal-Anadolu-Lisesi

1985 yılında Türk ve Alman Hükümetleri arasında yapılan protokol ile Almanya’dan kesin dönüş yapan ailelerin çocukları için kurulmuştur. 1989 yılında herkese açılmıştır. Kartal Cevizli Mahallesi’nde yer alır.

2008 yılına kadar Almanca diliyle eğitim verilen okulda, daha sonra İngilizce dilinde de yabancı dil eğitimi verilmeye başlanmıştır. 2021 yılı itibariyle Almanca ve İngilizce bir yıl hazırlık eğitimi verilmektedir. Misyonu, ahlaklı, milletinin değerlerine sahip, kendine güvenen, yenilikçi ve çağının bilim ve kültürüne sahip öğrenciler yetiştirmektir.

Türkiye’de resmi okullar arasında İSO 9001 belgesini ilk alan okul olmuştur. 17 derslik, konferans salonu, biyoloji laboratuvarı, fizik laboratuvarı, müzik sınıfı, resim sınıfı ve kütüphane bulunur.

4. Yüksel – İlhan Alanyalı Fen Lisesi

2021 LGS taban puanı: 438,829

yuksel ilhan alanyali fen lisesi

Kartal Karlıktepe Mahallesi’nde yer alır. 2004’te Anadolu Öğretmen Lisesi olarak açılmış ve 2014’ten itibaren Fen Lisesine dönüşmüştür.

Misyonu Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, milli değerlere sahip, öğrenmeyi seven ve sevdiren, sorgulayarak öğrenen ve bilgiyi yaşamının merkezine koyan, yaşadığı çağı okuyabilen, öz güveni yüksek, analiz ve sentez yeteneğine sahip, bunu insanlık yararına kullanmaya azimli ve temiz vicdan sahibi bireyler yetiştirmektir.

19 derslik, konferans salonu, 2 adet çok amaçlı salon, kimya laboratuvarı, fizik laboratuvarı, BT sınıfı, müzik sınıfı, kütüphane, yemekhane ve revir bulunur.

5. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

2021 LGS taban puanı: 460,7873

kartal-anadolu-imam-hatip-lisesi

Bir okulun en iyi olmasına işe girme olanakları açısından bakılırsa, kesinlikle bu listede yer alması gereken bir okul. Olanakları diğer devlet okullarından çok daha yüksek bir okul ve mezunların iş bulma olasılıklarının yüksek olduğu söyleniyor. Bu okuldan mezun olan tanınmış isimler arasında AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da yer alıyor.

48 derslik, atölye-işlik, konferans salonu, toplantı salonu, çok amaçlı salon, spor salonu, kimya laboratuvarı, 2 adet biyoloji laboratuvarı, 2 adet fizik laboratuvarı, 2 adet BT sınıfı, müzik Sınıfı, resim sınıfı, kütüphane, 2 adet yemekhane, revir bulunur.

Bu sayfada LGS taban puanı 400’ün üstünde olan 5 okul değerlendirmeye alınmıştır. Sıralama, okulların köklülüğü, imkanları, iş bulma olanakları ve risk değerlendirmeleri yapılarak yapılmıştır. Ayrıca bu listede özel okullarının yer almasını isteyen firmalar bizimle iletişime geçebilir.