İstanbul Kartal’da hangi üniversite var?

İstanbul’un Kartal ilçesinde birden fazla üniversite hizmet veriyor. Kartal’da bulunan üniversitelerden bazıları şunlardır: İstanbul Gedik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Şehir Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi.

Kartal geçmiş yıllarda üniversite kenti değildi, ancak son zamanlarda üniversite sayısında artış meydana geldi. Kartal’da bulunan üniversiteler devasa kampüslerden ve yerleşkelerden oluşmaktan ziyade şube binaları gibiler. Kartal’daki üniversiteleri aşağıda görebilirsiniz.

  • İstanbul Gedik Üniversitesi: İstanbul Gedik Üniversitesi Kartal Yerleşkesi, Cumhuriyet Mahallesi, İlkbahar Sokak’ta yer alıyor. D-100 otoyolu yakınında, D-100’ün üst tarafında. Konum olarak Kartal Köprüsü ile Yakacık Köprüsü arasındaki yolun tam orta kısmında. Ulaşım olarak en yakın metro istasyonu, Kartal metro ve arada 800 metre yol var. Otobüsle ve minibüsle gidilebilir.
  • Marmara Üniversitesi: Marmara Üniversitesi Kartal Yerleşkesi, Cevizli Mahallesi’nde, Dr.Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Yanı D:11 adresinde bulunur.
  • Şehir Üniversitesi: Marmara Üniversitesi Dragos Külliyesi adıyla bulunur. Eskiden Şehir Üniversitesi olan yerleşkeye devletin el koymasıyla beraber Marmara Üniversitesi’ne aktarıldı ve külliye yapıldı.
  • İstanbul Medeniyet Üniversitesi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi – Cevizli Kampüsü adıyla hizmet veren kurum, Atalar Mahallesi, Şehit Hakan Kurban Caddesi No:44, adresinde bulunuyor.
  • Bezmialem Vakıf Üniversitesi: Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dragos Hastanesi olarak hizmet veren kurum, Kartal ile Maltepe’nin sınırında sahil yolu üzerinde bulunuyor.