Yaz gündönümü nedir ve ne zaman?

Marmara ve Ege’deki sıcaklık birkaç haftadır 30 santigrat dereceli rakamlarda, ancak birisi size teknik olarak henüz yaz olmadığını söylerse şaşırmayın.

2023 yılının yaz mevsiminin ilk günü 21 Haziran 2023 Çarşamba saat 17:57’dir. Genellikle yılın en uzun günü olarak adlandırılır, çünkü en çok gün ışığı alan gündür (her “gün”ün 24 saati vardır).

Dünyanın birçok kültürü için yazın ilk günü, güneşin insan yaşamı için önemini kabul eden kutlamalar ve ritüellerle karşılanır. Yaz gündönümü gözlemleri dünya çapında birçok biçim alır.

Yazın ilk gününü işaret ederken, gerçek sıcaklık artışı hala gelmek üzeredir. Gündönümü ve en yüksek yaz sıcaklıkları arasında ortalama bir aylık bir gecikme var. Bu nedenle Temmuz çoğu yerde neredeyse her zaman yılın en sıcak ayıdır.

Yaz gündönümü nedir?

Yaz gündönümü, güneşin gökyüzünde en uzun yolunu kat ettiği ve en yüksek noktasına ulaştığı gündür.

Dünya’nın kendi ekseni üzerindeki eğikliği nedeniyle, Kuzey Kutbu neredeyse doğrudan güneşe doğru kaydırılır, dolayısıyla uzun saatler gün ışığı alır.

Kuzey Yarımküre’de gündönümü 20 ve 22 Haziran arasında gerçekleşir. Güney Yarımküre’de yaz gündönümü 21 veya 22 Aralık’ta gerçekleşir.

Yaz gündönümü ritüelleri nelerdir?

Yüzyıllar boyunca, güneşin belirli zamanlardaki konumu, ekinlerin nasıl ekileceğinin veya hasat edileceğinin veya günlük görevlerin veya ritüellerin nasıl uygulanacağının bir göstergesiydi.

Mayalar ve Aztekler, güneşin yarattığı gölgelerle tam olarak aynı hizada olan yapılar inşa etmek için yaz ve kış gündönümlerini belirteçler olarak kullandılar. Birçok Kızılderili kabilesi yaz gündönümünü Güneş Dansı ile karşıladı.

Eski Yunanlılar gündönümünü Olimpiyat oyunlarının başlangıcına bir aylık geri sayım olarak kullandılar. İsveç’te gündönümü Midsommar olarak adlandırılır ve İsveç Enstitüsü’ne göre kutlamalar yazı bir doğurganlık mevsimi olarak karşılar.

İngiltere’deki Stonehenge kaya oluşumu, hem yaz hem de kış gündönümlerinde güneşin hareketiyle mükemmel bir uyum içindedir. Kökenleri ve yaratılış nedenleri anlaşılmasa da, Stonehenge gündönümü gözlemlemek için en popüler yerlerden biri haline geldi.