Rust oyun rehberi ve başlangıç ipuçları

Rust, hataları affetmeyen bir hayatta kalma MMO’su ve yeni başlayanlar için zor olabilir. Bunu iyi biliyoruz, bu yüzden Rust’ı nasıl oynayacağınız konusunda size fikir verecek 10 ipucunu derledik. Keşif, üretim ve karakterinizin bakımıyla ilgili temel bilgileri keşfedin.

1. Önce güvenli yerleri keşfedin

Genel olarak, Rust’taki her oyuncu çıplak ve elinde bir taşla oyuna başlar; belki bir meşaleniz vardır. Bu, bulunduğunuz sunucuya bağlı olacaktır. Oyuna yeni başladıysanız acemi türünde sunucular aramanızı veya oyunu bilen ve müttefikiniz olan arkadaşlarınızla oynamanızı öneririz.

Yapmanız gereken ilk şey, diğer oyunculardan uzaktaki alanları keşfetmek. İlk başta savunmasızsınız, bu yüzden risk almamalısınız. Oyunun başında doğduğunuz yere yakın çevrenizdeki kaynakları arayın. Adada biraz daha derine inin, ancak daha iyi ekipmana sahip olana kadar büyük hayvanlarla veya diğer oyuncularla karşılaşmaktan kaçının.

Zamanla kendi eviniz veya barınağınız olduğunda, daha ileri gitmekten ve keşfetmekten çekinmeyin. Daha iyi malzemeler elde etmek için mağaraları ve yeraltı yerlerini keşfetmek mümkündür. Zaman zaman çok faydalı şeylerin olduğu ikmal kutularını düşüren uçaklar var. Elbette başka oyuncular da olacaktır!

rust-oyun-rehberi-2

2. En kısa sürede bir balta oluşturun

Bir taş, Rust’ta sahip olabileceğiniz en iyi silah veya araç değildir. Onunla başlamak faydalıdır, ancak birkaç dakika sonra daha iyi bir şeye ihtiyacınız olduğunu anlayacaksınız. Daha fazla taş ve odun topladıktan sonra bir taş balta oluşturun. Bu, kaynak elde etme yeteneğinizi geliştirecek ve ayrıca bir taşla yapabileceğinizden daha iyi savunma veya saldırı yapabileceksiniz.

Baltaya ek olarak, kendinize bir kumaş giysi yapmak iyidir. Hayvanları avlayarak kumaş elde edebilirsiniz, bu yüzden bu kıyafete sahip olmanız uzun sürmez. Zayıf bir zırh ama hiç yoktan iyidir ve sizi soğuktan biraz daha fazla koruyacaktır.

rust-oyun-rehberi-6

3. Sık sık yiyin ve ihtiyaçlarınızı izleyin

Rust’ta açlık ve susuzluk seviyesine dikkat etmelisiniz. Sık sık beslemezseniz, karakteriniz zayıflar ve er ya da geç ölür. Kaynak ve materyal ararken hayvanları avlamayı unutmayın. Biraz yemek hayatta kalmak ve bir gün daha hayatta kalmak için yeterlidir, ama eti pişirseniz daha iyi olur yoksa zehirlenirsiniz!

Açlık ve susuzluğun yanı sıra karakteriniz de donarak ölebilir. Soğukla ​​savaşmak için karakteri giydirmeniz ve ona sıcak bir yer sağlamanız gerekiyor. Yemek pişirmenizi de sağlayan bir kamp ateşi faydalı olsa da, fırınlı bir ev / barınak inşa etmek en iyisidir. Tüm bunlar ve yemek yemek, karakterinizin rahat, canlanmış ve tamamen iyileşmesine yardımcı olur.

Son bir detay olarak, olası tüm tohumları toplamaya çalışın. Avlanan hayvanlarla beslenmenin yanı sıra meyve de yetiştirebilirsiniz! Bu nedenle, bir eviniz olduğunda, yakınlara tohum ekmekten çekinmeyin.

4. Geceleri yemek pişirmeyin

Basit bir nedenden dolayı geceleri yemek pişirmeyi önermiyoruz: ışık çok dikkat çekiyor. Kendinizi daha donanımlı oyunculara karşı savunamıyorsanız, gece bitene kadar evde hareketsiz kalmak en iyisidir. Tüm ışıkları kapatın veya en azından önlerinde hareket etmeyin. Biri gölgenizin hareket ettiğini görürse, sizi bir sonraki avı ilan edecek!

5. İlk evinizi veya barınağınızı inşa edin

Bir ev veya barınak inşa etmek, Rust’tın başlarındaki kaostan kurtulan biri olarak atılması gereken ilk adımlardan biridir.

İlk bina olarak evi diğer oyunculardan uzağa inşa etmenin en iyisi olduğunu vurguluyoruz. Arkadaşlarınızla oynuyorsanız, büyük bir üs harikadır!

Tabii ki, Rust’taki binalar bozulmaya ve stabilite kaybına karşı hassastır. Özenle inşa edin ve evinizi onarım veya iyileştirmelerle koruyun.

rust-oyun-rehberi-4

6. Bir uyku tulumu yapın

Rust’ta uyumanız gerekmese de uyku tulumları ve yataklar faydalıdır. Öldükten sonra bir uyku tulumu veya yatakta yeniden doğabilirsiniz. Bu nedenle uyku tulumunu güvenli bir yerde bulundurmanız veya en azından koyduğunuz yerde düşmanların yaşamadığını bilmeniz önerilir. Bunlardan birini yapmak için sadece birkaç düzine kumaş parçasına ihtiyacınız var. Sahilde yeniden doğmaktan çok daha iyi!

7. Kaynakları alın ve zanaat yapmak için kullanın

Burada önemli bir ayrıntıyı vurgulamak istiyoruz: kaynaklarınızı kullanın. Aklınızda bir plan olmadığı sürece daha fazla malzeme biriktirmek işe yaramaz; bunları kullanmak hayatta kalmanıza yardımcı olacaktır. Kaynaklarınızı daha iyi aletler, silahlar ve evler elde etmek için harcayın. Zanaat budur!

Daha sonra, kreasyonlar daha pahalı olduğunda ve nesneleri saklamak için kutularınız olduğunda, biriktirmeniz önerilir. Büyük üsler inşa etmek için bir plana sahip olmak iyidir ve çok fazla kaynak gerektirir. Genel bir kural olarak, malzemeleri üstünüzde taşımak yerine her zaman evlerin ve bazaların içindeki kutular gibi güvenli yerlerde saklayın. Aksi takdirde, sizi öldürürlerse çok şey kaybedebilirsiniz!

8. Bir fırın ve tezgah oluşturun

İşçiliği hızlandırmak ve daha karmaşık öğeler oluşturmak için bir fırına ve tezgaha ihtiyacınız var. Fırın, karaktere ısı vermenin yanı sıra, diğer şeylerin yanı sıra hem yemek pişirmeye hem de metal oluşturmaya hizmet eder. Ahşap bir ev yaptıktan sonra bir an önce fırın yapmalısınız. Bunun için taş ve ahşaptan yapılmış bir çalışma masasına ihtiyacınız var.

Oyunda ilerledikçe, çeşitli nesnelerin ve yapı parçalarının bir çalışma masası ve planlar gerektirdiğini göreceksiniz. Bunu akılda tutarak, mümkün olduğunca çok sayıda ev, barınak ve üslerde tezgahlar inşa etmekten çekinmeyin.

rust-oyun-rehberi-3

9. Bilinmeyen oyunculara güvenmeyin

Arkadaşlarınızla oynamadığınız sürece, diğer oyuncuların düşman olduğunu varsaymak akıllıca olacaktır. Bu oyunda, özellikle iyi donanımlıysa, nadiren bir yabancı size yardımcı olacaktır. Bu nedenle, bir oyuncu gördüğünüzde kaçın!

Daha iyi silahlanıp korunduğunuzda, savaşmayı veya diğer oyunculara yaklaşmayı seçebilirsiniz, ancak her zaman dikkatli olun. O zamana kadar, özellikle ilk birkaç dakika gizli kalın ve fark edilmeden gidin. Gece çöktüğünde evde veya başkalarından uzak bir yerde kalmanızı tavsiye ederiz.

Son olarak, oyuncular tek tehdit değil. Rust’ta sizi görür görmez size saldıracak farklı NPC’ler, vahşi hayvanlar, zombiler ve hatta helikopterler var. Çevrenize dikkat edin; Rust Adası’nda tehlikeler bol!

rust-oyun-rehberi-5

10. Radyasyonlu alanlara dikkat edin

Radyasyon alanları tehlikeli ve serin yerlerdir. Birincisi, radyasyon karakterinizi öldürebilir. Neyse ki, bununla savaşmak için radyasyon önleyici haplar ve şırıngalar var; Bonus olarak, içme suyu etkilerini azaltmanıza yardımcı olur. Ayrıca sizi radyasyondan koruyan bir giysiniz varsa bu tehlikeye karşı daha güvende olursunuz!

Öte yandan, bu radyoaktif bölgeler oyundaki en iyi bileşenlerden ve öğelerden bazılarını içerebilir. Bu siteler, yoğun yerler olmalarına ve genellikle etrafta zombiler olmasına rağmen keşfedilmeye değer. Bu siteleri iyi silahlanmış müttefiklerle birlikte ziyaret etmenizi öneririz. Kısa bir süredir oynuyorsanız asla radyasyonlu bu bölgelere gitmeyin.