Bilgisayar oyunları oynamanın faydaları

Bilgisayar oyunları çoğu zaman gereksiz zaman kaybı olarak görülür, ancak bu oyunlarda yer alan birçok unsurun gerçek hayatta somut faydalar sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Bilgisayar oyunlarının sağlığımız için gerçekten yararlı olması mümkün mü? Bilgisayar oyunları bu konuda kesinlikle kötü bir üne sahip, yine de bu olumsuzluklarla birlikte olumlu yanları da var.

Bilgisayar oyunlarını farklı bir bakış açısıyla görmek, sunulan şeyleri benimsememize ve çocuklarımız için sağlıklı sınırlar koymamıza yardımcı olabilir. O halde video oyunları oynamanın bazı avantajlarından faydalanalım. En sevdiğiniz oyun bilgisayarını veya konsolu çalıştırmadan önce oyunların avantajları hakkında daha fazla bilgi edinin. Hem çocuklar hem de yetişkinler için video oyunlarının faydaları şunlardır:

1. Bilgisayar oyunları el becerisini geliştirebilir

Denetleyici tabanlı oyunlar elleriniz için harika olabilir. Bir grup cerrahın katıldığı bir çalışmada araştırmacılar, bilgisayar oyunları oynayanların gelişmiş prosedürleri gerçekleştirmede daha hızlı olduklarını ve yüzde 37 daha az hata yaptığını buldular. İnme mağdurlarının ellerinin ve bileklerinin kontrolünü yeniden kazanmalarına yardımcı olmak için fizik tedavi olarak özel bilgisayar oyunları da kullanılmıştır.

2. Bilgisayar oyunları beyninizin gri maddesini artırabilir

Oyun oynamak gerçekten de eğlenceyi seven zihniniz için bir egzersizdir. Araştırmalar, düzenli olarak bilgisayar oyunları oynamanın beyindeki gri maddeyi artırabileceğini ve beyin bağlantısını artırabileceğini göstermiştir. Gri madde kas kontrolü, anılar, algı ve uzaysal gezinme ile ilişkilidir.

3. Oyuncular daha iyi sosyal becerilere sahip olabilir

Bilgisayar oyunları oynayan gençlerin utangaç olduğunu sanıyorsanız, olay göründüğü gibi değil. Çocukları içeren geçmiş araştırmalar, daha fazla bilgisayar oyunu oynayanların iyi sosyal becerilere sahip olma, akademik olarak daha iyi performans gösterme ve bazı oyun türlerinin sosyal ve işbirlikçi bileşeni nedeniyle diğer öğrencilerle daha iyi ilişkiler kurma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

4. Oyunlar size daha iyi bir problem çözücü olmayı öğretebilir

Açık dünya, görev tabanlı ve çok seviyeli oyunlar, çözülmesi birkaç saat süren karmaşık bulmacalardan oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Bazen çözüm, oyundaki eylemlerinize göre değişir. Hızlı tempolu bir fantezi ortamında ayaklarınızın üzerinde düşünmeyi ve strateji oluşturmayı öğrenmek, gerçek dünyaya tercüme edilebilecek bir beceridir. 2013’te yayınlanan uzun vadeli bir çalışma, strateji tabanlı oyunlar oynayan çocukların problem çözme becerilerinde bir gelişme gösterdiğini ve bu nedenle, bir sonraki öğretim yılında daha iyi notlar alma eğiliminde olduklarını gösterdi.

5. Bir oyuncu olarak fiziksel olarak daha aktif hale gelebilirsiniz

Artık çoğu büyük konsol, oyuncuları koltuktan kaldırıp ayağa kaldıracak teknolojiye sahip. VR oyunlarının geleceği işleri tamamen yeni bir seviyeye taşıyacak. Mobil oyun programcıları ayrıca, fiziksel alanda oynanan oyunları yaratmaya, onları gerçek dünyadaki konum verileri etrafında inşa etmeye ve oyunculara sanal dünyada ilerlemek için yer değiştirmeleri için ilham vermeye başladılar.

6. Bilgisayar oyunları vizyonunuzu geliştirebilir

10 saat boyunca ekrana doğrudan bakmadığınız sürece (veya iki adım ötede oturmadığınız sürece), PC oyunları oynamak aslında daha iyi görüş sağlayabilir. Bir çalışmada, oyuncu olmayan 10 erkek öğrenci, birinci şahıs aksiyon oyunlarında 30 saat boyunca eğitildi ve ardından oyuncu olmayan öğrencilere karşı test edildi. Oyuncu öğrenciler, gelişmiş uzaysal çözünürlük sayesinde karmaşık alanlarda nesneleri daha net görebildiler. Daha küçük ayrıntıları görmek için beyinlerini eğitebildiler çünkü her oyunda bu ayrıntıların önemli olduğu ortaya çıktı.

7. Bilgisayar oyunlarının ruh sağlığı açısından faydaları olabilir

Araştırmalar, bazı bilgisayar oyunlarının ruh halini iyileştirebileceğini ve daha iyi kalp ritmi oluşturabildiğini göstermiştir. Bu da stresi azaltmaya yardımcı olabileceklerinin bir işaretidir. Video oyunları ile stres arasındaki korelasyon (nedensellik değil), birbiriyle ilgisiz çok sayıda çalışmada yansıtılmıştır, bu nedenle video oyunları on yıldan fazla bir süredir terapide kullanılmaktadır.

8. Öğrenmeye kandırılmanın eğlenceli bir yoludur

Neredeyse her şey ile ilgili konsol oyunları var. Daha önce geliştiriciler, bilgisayar oyunlarının okuma ve matematik becerilerini geliştirmek için kullanılabileceğini fark ettiler. Bugün, dünya tarihi, aşçılık, politika, kimya, mimari ve okulda maruz kalmadığınız diğer konuları içeren oyunlar var.

9. Bilgisayar oyunları, daha ısrarcı olmanız için size ilham verebilir

Bilgisayar oyunlarıyla ya kazanırsınız ya da denemeye devam edersiniz, hedefe ulaşana kadar ilerlerken hatalarınızdan ders alırsınız. Bu nedenle, bazı araştırmacılar ve eğitimciler bilgisayar oyunlarının insanlara daha emin olmayı ve hedeflerine doğru çalışmayı öğretebileceğini ve her bir yanlış adımı başka bir öğrenme fırsatı olarak değerlendirebileceğini savunuyor.