Kalite kaybetmeden video sıkıştırma

Videolar, günümüzde İnternet’teki en popüler içerik türüdür. Ziyaret ettiğimiz farklı web sitelerinde giderek daha fazla video buluyoruz, ancak buna ek olarak, sosyal ağlar ve anlık mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla en çok paylaşılan içerik türüdür. Bununla birlikte, videoların sahip olduğu sorunlardan biri, sahip olabileceği büyük boyuttur. Bu nedenle, kaliteyi kaybetmeden videoyu sıkıştırmak için en iyi programlardan bazılarını size göstereceğiz.

Bir videonun boyutunu sıkıştırmanın ve küçültmenin farklı yolları vardır, ancak çoğu durumda kaliteyi kaybetme ve daha sonra istediğimiz gibi görünmeme riskiyle karşı karşıya kalırız. Bundan kaçınmak için, videoyu sıkıştırmak için kullanacağımız aracı iyi seçmek önemlidir, çünkü ideal olanı, kalitesini kaybetmeden boyutunu küçültmemize izin veren bir araç kullanmaktır. Bu anlamda, herhangi bir zamanda bir videoyu tarayıcıdan veya masaüstünden sıkıştırmamıza yardımcı olabilecek çevrimiçi araçlar ve diğer yüklenebilir uygulamalar bulabiliriz.

Videoları sıkıştırmak için en iyi yazılımların hangileri olduğunu bilmek ilginç olsa da, ihtiyaçlarınıza veya kaynaklarınıza göre hangisinin en uygun program olduğunu bilmek de ilginçtir. Bu nedenle, en iyi kararı verebilmeniz için size bazı ipuçları veriyoruz. Fiyat, bir program seçerken en çok dikkat ettiğimiz faktörlerden biridir, bu durumda daha az olamaz. Size iyi kalite sunan çok çeşitli ücretsiz olanlar olduğunu bilmeniz dikkat çekicidir.

Windows, Linux, Mac, Chrome Os veya başka bir işletim sistemi ile uyumluluğu bilmek çok önemlidir. Ayrıca mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için programın sıkıştırma kalitesini bilmek çok önemlidir. Kullanım kolaylığı dikkate alınması gereken çok önemli bir unsurdur. Ek işlevleri olan veya çeşitli formatlarla uyumlu olanları, ancak özellikle ilginizi çekenleri seçmek ilginçtir. Yalnızca bazı formatları oynatan bir cihazınız varsa, bu olasılık ilginçtir.

Handbrake

handbrake

Handbrake, hem Windows hem de Mac sürümlerine sahip, kaliteden ödün vermeden bir videonun ağırlığını azaltmamızı sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir araçtır. Handbrake, Windows 7’den Windows 11’e kadar olan Windows sürümlerinde ve Ubuntu veya Flatpak çalıştıran bilgisayarlarda veya macOS sürümleriyle uyumludur. Hepsi web’den temin edilebilir ve birkaç saniye içinde ücretsiz olarak indirebiliriz.

Handbrake ile bir videoyu kaliteden ödün vermeden sıkıştırmak için yapacağımız ilk şey, ses sekmesine gidin ve videomuzda birden fazla ses parçası olup olmadığını kontrol edin. Bu durumda, izleri kolayca kaldırabilir ve videonun ağırlığını azaltabiliriz. Format söz konusu olduğunda, birkaç açıdan bakacağız. Bunlardan ilki video codec’i seçmek olabilir, amacımız için en verimli olan H.264 harika bir seçim olabilir.

Şimdi Format menüsünde Çıktı Ayarı kısmına tıklayarak video çözünürlüğünü belirtecek seçenekleri buluyoruz. Önerilen bir seçenek, videonun mevcut çözünürlüğünü ve onu en fazla cihazımızda oynatabileceğimiz kaliteyi kontrol etmektir. Bu durumda, onları çoğaltacağımız cihazın izin verdiği maksimum kaliteye indirebileceğiz ve bu nedenle boyutlarını küçülteceğiz, ancak herhangi bir kalite kaybı fark etmeyeceğiz.

Handbrake ayrıca bit hızı veya kare hızı gibi diğer ayrıntıları ayarlayarak bir videoyu biraz daha sıkıştırmamıza da olanak tanır, ancak ne yaptığımızı gerçekten bilmiyorsak, kalitemizi düşürmemek için hiçbir şeye dokunmamak daha iyidir.

Freemake

freemake

Freemake, videoları dönüştürmek için en popüler programlardan biridir. Windows Vista’dan Windows 11’e kadar Windows sürümleri ile uyumludur ve en son sürümü Aralık 2020’de yayımlanmıştır, ancak daha yeni bir sürüm olup olmadığını görmek için sürüm geçmişini inceleyebilirsiniz. Bu durumda, onu Mac veya Linux’tan kullanamazsınız, bu nedenle Microsoft işletim sisteminiz yoksa seçeneğinizi devre dışı bırakın.

Ücretsiz sürümü ücretsiz olmasına rağmen videolarımıza filigran ekleyen bir araç. Buna rağmen, kişisel kullanım içinse, bu aracı bir videoyu kolaylıkla sıkıştırmak için kullanabiliriz.

Bunu yapmak için yapmamız gereken ilk şey programı indirip PC’mize kurmak ve ardından FreeMake arayüzüne sahip olduğumuzda, yapacağımız sonraki şey, istediğimiz videoyu seçmek için video ekle düğmesine tıklamak. Sıkıştırmaya video eklemek için sürükle ve bırak işlevini kullanmak da mümkündür.

Ardından, videoyu kaydetmek istediğimiz formatı, sıkıştırılmış videomuzun kalitesini, bit hızını, kare hızını, ses ve video kodeklerini vb. seçiyoruz. Ayrıca Freemake, bir dosyayı az ya da çok ihtiyacımız olan boyuta sıkıştırabilen bir yazılımdır. Tüm bunları beğenimize göre yapılandırdıktan sonra, hedef klasörü seçiyoruz ve geriye kalan tek şey, videoyu kaliteden ödün vermeden sıkıştırmak için Dönüştür düğmesine tıklamak.

Shotcut

shotcut

Shotcut, videolarımızda dönüştürmek, sıkıştırmak veya diğer türdeki görevleri gerçekleştirmek için çok sayıda araca sahip başka bir video düzenleyicidir. Hem Windows hem de macOS ve Linux için, hem 32 bit hem de 64 bit sürümler için mevcuttur.

Kaliteden ödün vermeden bir videonun boyutunu küçültmek söz konusu olduğunda, Shotcut’ın Freemake’e çok benzer bir şekilde çalıştığını söylemek gerekir. Ücretsiz bir yazılımdır, ancak sınırlı bir sürümüyle, bir videoyu kayıp olmadan sıkıştırmamızı ve daha az ağır bir formata dönüştürmemizi sağlar. Bu sayede aynı görüntü kalitesi ile daha az yer kaplamasını sağlayacağız.

Arayüzü, bu tür bir programda herhangi bir deneyime sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, herhangi biri tarafından ele alınması söz konusu olduğunda çok basit ve sezgiseldir. Tabii ki, videoları düzenlemek ve dönüştürmek için birçok seçenek ve yardımcı programa sahip bir uygulamadır.

Windows ile uyumludur ve normal ve taşınabilir bir sürümü vardır. Ayrıca macOS 10.12 veya üzeri için bir sürümü ve Debian, Fedora, Manjaro gibi dağıtımlarda GNU/Linux için bir sürümü vardır…

Filmora9

filmora9

Filmora9, muhtemelen herhangi bir düzeyde video düzenlemek için en iyi programlardan biridir. Sadece videoyu sıkıştırmak için değil, herhangi bir filmi kesmek, dışa aktarmak, oluşturmak, birleştirmek için de yararlıdır. Bazı videoların boyutu bilgisayar veya cihazımızdaki kullanılabilir depolama alanının büyük bir bölümünü kaplayabildiğinden, bir videonun boyutunu küçültme ihtiyacı çok yaygındır. Ancak, Filmora9 gibi bir videoyu basit bir şekilde sıkıştırmamıza izin veren bazı araçlar var.

Wondershare aracı Windows ve Mac için mevcuttur, resmi web sitesinden ücretsiz bir sürümünü indirmek mümkündür ve videoları düzenlemek veya onlara çok sayıda efekt uygulamak için mevcut tüm işlevlere ek olarak, kalite kaybı olmayan bir video boyutunu küçültmemize izin verir.

Spesifik olarak, Filmora9 ile yapabileceğimiz şey, video çözünürlüğünü, aktarım hızını, saniyedeki kare sayısını azaltarak veya MP4, avi, FLV, Mov, vb. gibi diğer biçimlere dönüştürerek daha küçük hale getirmek için bir videoyu sıkıştırmaktır. Ayrıca, yazılımın sunduğu düzenleme araçlarıyla beğenmediğimiz veya hiçbir şey eklemeyen kısımları keserek videonun boyutunu küçültebiliriz. Filmora9’un ücretsiz sürümü videolarımıza filigran ekler, ancak bunlar kişisel kullanım içinse bir engel teşkil etmeyebilir.

Movavi Video Converter

movavi video converter

Movavi Video Converter, Windows ve Mac için kullanılabilen bir programdır ve bir videoyu, filmi veya en sevdikleri dizinin bir bölümünü sabit disklerine kaydetmek ve mümkün olduğunca az yer kaplamak için sıkıştırması gerekenler için tasarlanmıştır. Tabii konu videoların boyutunu küçültmek olduğunda önemli olan bir şey varsa o da kalite kaybı olmamasıdır.

Bu anlamda Movavi Video Converter, videoları MP4, MOV, WMV, AVI, MKV, 3GP, MPEG gibi farklı biçimlere dönüştürmek için kullanabilmemize rağmen, her türlü dijital video veya DVD dosyasını sıkıştırmamıza olanak tanır.

Uygulama PC’mize yüklendikten sonra arayüzün sol üst kısmında görünen seçenekten videoyu ekliyoruz, video formatını seçiyoruz, sıkıştırma oranını belirliyoruz, sonuç dosyasının gelmesini istediğimiz klasörü seçiyoruz. kaydedilecek ve Dönüştür düğmesine tıklamak için her şeye hazır olacağız. İşlem bittiğinde, seçilen klasördeki sıkıştırılmış videoyu oynatmaya hazır hale getireceğiz.

Free HD Video Converter

free hd video converter

Free HD Video Converter, ücretsiz HD video dönüştürme için harika bir çözüm sağlayan, video kalitesini artıran ve kalite ile dosya boyutu arasında mükemmel bir denge oluşturan tamamen ücretsiz başka bir araçtır.

Çıktı görüntülerinin orantısız en boy oranını ve donuk rengini tamamen önler ve çıktı videosunun taşınabilir cihazlarınızda tam ekranda görüntülenmesini sağlayabilir. Kullanımı oldukça basittir, özelleştirilebilir sıkıştırma düzeyi çubuğunu sürükleyerek orijinal videonun boyutunu küçültmenize olanak tanır. Dışa aktarma için 720P’ye kadar HD video dönüştürmeyi ve içe aktarma için 8k’ye kadar HD videoyu destekler.

VLC

vlc donustur

Listede, her şeye kadir VLC olmazsa olamazdı. Ve ünlü multimedya oynatıcı, bir videoyu kaliteden ödün vermeden sıkıştırma seçeneğine de izin veriyor. Tamamen ücretsiz olarak alabileceğimiz ve videoları kayıpsız sıkıştırmak için kullanabileceğimiz için birçok kullanıcının bilgisayarlarına zaten yüklemiş olacağı bir araç.

Bunu yapmak için, söz konusu ortamı ekleyin ve Dönüştür/Kaydet seçeneğinden dönüştürme yapılandırmasına geçin, böylece sonuç aynı videonun daha küçük boyutlu ve kalitesini etkilemeden olur.

VideoSmaller

VideoSmaller

VideoSmaller, bize bir videonun boyutunu kaliteden ödün vermeden basit bir şekilde küçültme imkanı sunan web sitelerinden biridir. Bunu yapmak için tek yapmamız gereken VideoSmaller sitesine gitmek, söz konusu videoyu yüklemek, en yüksek kaliteyi korumak için düşük sıkıştırma seviyesini kullanmak isteyip istemediğimizi seçmek, video ölçeklemeyi seçmek veya kaldırmak isteyip istemediğimizi seçmek. ses, boyutunu da küçültmemizi sağlayacak bir şey. VideoSmaller’ın ücretsiz olduğu için bazı sınırlamalar sunan bir video sıkıştırma hizmeti olduğunu bilmek önemlidir, çünkü videomuz 500 MB’tan fazla yer kaplayamaz.

Arayüz oldukça zayıf ve bulabileceğiniz en iyi web sitesi değil, ancak işi yapıyor: videoları hiçbir şey yüklemeden ve hızlı sonuçlarla birkaç saniye içinde sıkıştırabiliyoruz.