Kopya fotoğrafları bulma ve silme

Sadece aynı fotoğrafları bulup silmemize izin veren değil, aynı zamanda her türlü formatla uyumlu olan yinelenen dosyaları bulmak için programlar var. Bu, özel bir anı kaçırmadan hangi görüntülerin aynı olduğunu ve hangilerini yapabileceğimizi tek tek kontrol etmek zorunda kalmadan ekipmanımızın kapsamlı bir temizliğini yapmamızı sağlar. Görselleri aramak için saatler harcamanıza gerek yok, ancak Windows 10’da ve Windows 11’de kopyaları ortadan kaldıran programlar var ve bunlardan bazılarını aşağıda inceleyeceğiz.

Bu programların çoğunun avantajlarından biri, analiz etmek istediğimiz klasör veya dizini seçmemize izin vermeleridir, bu da bize saatlerce taranmasını beklemeden sadece hangi görüntülerin analiz edileceğini seçme imkanı verir. Programa göre değişmekle birlikte, büyük çoğunluk bize hangisini sileceğimizi seçmek için seçenek gösteriyor.

Find.Same.Images.Ok

find.same.images.ok

Bu yazılım, aynı fotoğrafları bulup silmek için özel olarak tasarlanmıştır. Seçtiğiniz belirli bir dizinde, bilgisayarınızda bulunan görüntüleri gözden geçirmekten sorumlu ücretsiz bir programdır. Güvenilmez bir görünüme sahip biraz eski bir sayfa olmasına rağmen, web sitesinden indirmenin herhangi bir maliyeti yoktur, ancak program işlevini yerine getirmek için sürekli olarak güncellenir.

Windows’un tüm sürümleriyle uyumludur ve birkaç farklı dilde mevcuttur. Ayrıca, birkaç farklı dosya türünde fotoğraflarınız olması durumunda JPEG, PNG, WMF veya RAW gibi birden çok görüntü formatını destekler. Aynı fotoğrafları başka formata döndürülmüş olsalar bile algılayabiliyor ve aralarındaki tüm benzerlikleri analiz ederek nihai bir karar verebilmenizi sağlıyor.

VisiPics

VisiPics

VisiPics, tıpkı web sitesi gibi biraz eski görünen bir arayüze sahiptir. Ancak, bilgisayarınızdaki yinelenen fotoğrafları veya tekrarlanan görüntüleri kaldırmak için Windows 10’da indirebileceğiniz ücretsiz programlardan bir diğeridir. Sadece nerenin taranacağını söylemeniz gerekir ve aynı dosyaları veya çok benzer dosyaları arayacaktır. Yapmamız gereken ilk şey, web sitesinden ücretsiz olarak indirmek, bilgisayara kurmak ve onu çalıştırmak.

Klasörü seçtikten sonra tarayıcıyı başlatın. Web sitelerinde açıklandığı gibi, algılanan tüm kopyalar gerekli bilgilerle yan yana görüntülenir: görüntünün boyutu, dosya adı ve türü. Arayüz basittir ve 100.000 görüntüyü sadece üç saat içinde analiz etmeyi vaat eder, böylece bütün günlerinizi çift fotoğrafları taramak zorunda kalmazsınız. JPEG, GIF, PNG, BMP, PCX, TIFF, TGA, RAW ile uyumludur…

AntiDupl

antidupl

Fotoğraflarda uzmanlaşmıştır ancak her türlü formatla uyumludur. AntiDupl, aynı görüntüleri bulmak ve ortadan kaldırmak için gerekli programlardan bir diğeridir. Ana web sayfasından indirebileceğimiz ve web sitesinin çok eskimiş veya çok çekici görünmemesine rağmen güncellemeler yapmak ve doğru çalışmaya devam etmek için sürekli revize edilen ücretsiz açık kaynaklı yazılımdır.

Kontrol etmek istediğiniz bilgisayarın dizinini veya klasörünü seçebilirsiniz ve aynı dosyaları bulmaya başlayacaktır. Birbirine çok benzeyen veya tamamen aynı olan fotoğrafları bulmamızı sağlayan algoritmalara sahiptir ve silmek isteyip istemediğimize karar vermeden önce her ikisini de ekranda görebiliriz. Her türlü görüntü formatı ile uyumludur ve JPEG, GIF, TIFF, BMP, PNG, EMF, WMF, EXIF, ICON, JP2, PSD, DDS ve TGA’daki fotoğrafları karşılaştırabilir veya silebiliriz. Kullanırken hiçbir sorunumuz olmayacak ve kullanımı kolaydır.

Pixiple

Pixiple

Tekrarlanan tüm görüntüleri aramamıza izin veren başka bir açık kaynaklı araç olan Pixiple ücretsizdir. Hiçbir maliyeti yoktur ve bilgisayarda bulunan fotoğrafların piksellerine ek olarak meta verilerini kullanır. Aynı veya benzer olduğunu düşündüğü iki görüntü bulduğunda, bunları bize gösterir. Ne yapmak istediğimize biz karar veririz. Bir sonraki görüntü çiftine atlamayı seçebilir, içinde saklandığı klasörü açabilir veya beğenmediğiniz görüntüyü silebilirsiniz.

Görüntü grupları veya kopya çiftler size sunulur ve herhangi bir komplikasyon olmadan her biriyle ne yapacağınıza siz karar verirsiniz. Arayüz kolaydır ve ne yapacağımıza karar vermeden önce karşılaştırma yapabiliriz. PNG, HPEG, GIF, TIFF ve BMP formatlarını destekler ve Windows 7’ye eşit veya daha yüksek olan herhangi bir Windows sürümüne yükleyebilirsiniz.

AllDUP

alldup

AllDup, yalnızca aynı fotoğrafları veya özdeş görüntüleri bulmak için değil, aynı zamanda her türden kopyaları bulmamızı da sağlayan en pratik araçlardan biridir. Yalnızca içeriğe bakmaz, arama motoru bir dizi faktörü dikkate alır: dosya adı, dosya uzantısı, dosya boyutu, dosya içeriği, dosya tarihleri ​​ve dosya öznitelikleri.

Her tür dosyayla uyumludur ve TXT, RFT, DOC, DOCX, 7Z, ARJ, CAB, CB7, CBR, CBT, CBZ, EPUB, GZ, ISO, LZH, LHA, NRG, RAR, TAR, ZIP… Sadece mükerrer fotoğraflarla kullanmamızı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda örneğin MP3 ile uyumlu olduğu ve dosyaları dinlemenizi sağladığı için müzik dosyalarıyla da aynı işi yapıyor.