Subwoofer nereye konulmalı?

İster TV ister PC gibi başka bir ses kaynağı için olsun, ses sistemlerinin büyük çoğunluğu, büyük ve güçlü bir subwoofer içerir. Bu, nereye yerleştireceğimizi bilmeyi çok zorlaştırıyor ama bilmelisiniz ki, nereye yerleştirdiğimize bağlı olarak, özellikle subwoofer tarafından sağlanan bas seslerde daha iyi veya daha kötü bir sese sahip olacağız. Bu yazıda size mümkün olan en iyi sese sahip olmak için nereye yerleştirmeniz gerektiğini anlatacağız.

Bazen fiziksel koşullar, ses ekipmanınızın subwoofer’ını nereye yerleştireceğimizi çok kısıtlıyor. Büyük ve ağır oldukları için onları masada veya daha iyi ses çıkarabilecekleri bir yerde bulundurmak zordur. Eğer onu en iyi şekilde yerleştirecek yeterli alanınız yoksa, seçeneklerinizle yetinmek zorunda kalacaksınız. Bununla birlikte, ses sistemini satın almadan önce, büyük bir subwoofer ile geleceğini ve onu yerleştirecek yeriniz olduğunu zaten hesaba kattığınızı varsayıyoruz.

Her durumda, subwoofer’ın ses sistemlerinin temel bir unsuru olduğunu unutmayın. Yalnızca en fazla gücü sağlayan ses sistemi olduğu için değil, aynı zamanda oyun oynarken, müzik dinlerken veya film izlerken, her türlü sese derinlik ve daldırma sağlayan bas seslerini yeniden iletmekten sorumlu olduğu için. Bir ses sistemi kullanırsak ve subwoofer’ı bağlamazsak, sesler boş ve derinliksiz görünecektir.

Subwoofer için ideal konum

Sorun şu ki, herkes subwoofer’ı kullanacakları odaya doğru şekilde nasıl yerleştireceğini bilmiyor ve hepsi de belirli görsel unsurları sıkı bir şekilde takip ettikleri ve görevleri tamamen farklı olduğunda ona sadece başka bir ön orta hoparlör gibi davrandıkları için.

İdeal yerleştirme, yerleştireceğimiz odanın koşullarına bağlıdır. Bu eleman normalde çok güçlüdür, ancak büyük ölçüde onu yerleştirdiğimiz odanın çınlamasına, duvarlardan uzaklığına ve tavandan yüksekliğine bağlıdır, bu nedenle onu yere yerleştirmekle aynı şey değildir.

Aslında, bir subwoofer için ideal konum yerde ve bir köşededir, ancak sıçrama etkisinden kaçınmak için duvarlardan belirli bir mesafe bırakmaktadır (ve en önemlisi, başka hiçbir şeye, en azından tüm duvarlara asla dokunmaması). Bu şekilde, her iki duvardan da yansıyarak faydalanacak ve böylece sesin yoğunluğunu yükseltecek, ayrıca tavan tarafından (mesafe nedeniyle daha az olsa da) artırılacaktır.

Kısacası, subwoofer’ın ideal konumu, büyük ölçüde nasıl olduğuna ve özellikle onu yerleştireceğiniz odanın koşullarına bağlıdır, bu nedenle tüm kullanıcılar için her derde deva olan ideal bir konum olduğunu söyleyemeyiz.

2.1 hoparlörler için ideal konum

hoparlor nereye konmali

Merkez hoparlörün bulunmadığı bir 2.1 hoparlör sisteminde, subwoofer’ın sesini her yere eşit bir şekilde ulaşması için orta kısma yerleştirmek, iyi bir konumdur. Bununla birlikte, bu cihazların genellikle sahip olduğu boyutlar göz önüne alındığında, başka şeylere müdahale etmeden veya araya girmeden (veya sadece estetik olarak iyi görünmeden) onları bu konuma yerleştirmek oldukça karmaşıktır.

Bir mobilyanın üzerine koymak istiyorsak dikkatli olmalıyız çünkü subwoofer mobilyanın malzemesine ve sağlamlığına bağlı olarak titreştirecek ve ses bozulacaktır. Bu nedenle, bir mobilyanın üzerine yerleştirmek istiyorsak (veya yerleştirmek zorundaysak), sağlam olması ve metal olmaması önemlidir. Ek olarak, bunu yaparsanız, subwoofer’ın titreşimleri emmesi için lastik ayaklara sahip olması önerilir (ve yoksa, bu amaçla üzerine bir lastik destek konulması tavsiye edilir).

Bir diğer ilgili detay, onu çevreleyen mobilya veya benzeri tarafından sesin “boğulmadığı” bir alana yerleştirmektir. Subwoofer serbest olmalı ve etki tamamen ters etki yapacağından dalgaların çok yakın sıçrama olasılığı olmamalıdır. Tam olarak bu cihazın görünür olmasını istemeyen insanlar var ve bu nedenle onu saklıyorlar, bu da onun çalışması için verimsizdir, bu yüzden serbest bırakın.

Pratik bir örnek, bir ses çubuğu ve büyük bir subwoofer’dan oluşan bir Razer Leviathan’dır. Soundbar monitörün altına yerleştirilmiştir ve subwoofer’dan en iyi sesi, duvardan yaklaşık 15 cm ve kasadan 25 cm uzağa, monitör ile bilgisayar kasası arasına yerleştirerek bulduk. Bu sayede PC kasası (temperli cam tarafı ile) bir duvar görevi görür ve oluşturulan bas efekti muhteşemdir. Ve (ahşap) masa üzerinde olmasına rağmen lastik ayaklar sayesinde (sesi maksimuma çıkarmadığımız sürece) titreşim oluşturmaz.