GPU’da ikinci monitör kurma

İki monitörle çalışmanın verimliliği arttırdığı ve bilgisayarın günlük olarak kullanıldığı birçok meslekte önemli bir fark yarattığı kanıtlanmıştır. Üstelik herkesin sahip olmasını tavsiye ettiğimiz bir şey. Bu eğitimde, yeni bir ekran satın alırken size ipuçları ve hangi öğelerin dikkate alınması gerektiği ile Windows’ta ikinci monitörün nasıl yapılandırılacağı hakkında ipuçları vereceğiz.

LCD ekranların CRT’lere getirdiği iyi şeylerden biri, çalışma masasında daha az yer kaplaması nedeniyle insanların masaüstünün bir parçasını bir ekranda ve diğer yarısını diğer ekranda görebilmelerini sağlayan çift monitör konfigürasyonlarına imkan tanımasıydı.

Bu özellikle, örneğin video düzenlerken iyidir, çünkü düzenleme kontrollerini bir ekrana ve diğer videoyu tam ekrana yerleştirebiliriz. Başka bir örnek, eşlemenin çok daha geniş bir alanını gözlemlememize izin verdiği için, gerçek zamanlı strateji gibi belirli oyun türlerini oynarken. Her ne olursa olsun, çift ekran kullanımı bilgisayarınızın kullanılabilirliğini ve bununla birlikte günlük kullanım deneyimini artıracaktır.

İkinci bir monitör satın almak için ipuçları

Aşağıda, iki monitörden oluşan bir paket veya halihazırda sahip olduğunuz monitörü tamamlamak için ikinci bir monitör satın almanız gerektiğinde size bir dizi ipucu vereceğiz. Standart bağlantı noktası veya USB-C Alt DP veya Thunderbolt ile ek HDMI veya DisplayPort çıkışı olan bir dizüstü bilgisayarınız varsa da bu ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Öncelikle, her iki monitör de paylaşacağı için masaüstünüzdeki alanı dikkate almanızı öneririz. Çalışacak yeriniz kalmaması için iki büyük monitöre sahip olmak iyi bir fikir değildir, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Bir VESA montajı kullanarak ikinci monitörü asmak için elinizin altında bir duvarınız olabilir veya hatta bir monitör kolu kullanmayı düşünebilirsiniz.

İkinci nokta ile ilgili olarak, çözünürlük, yenileme hızı ve en boy oranını hesaba katmalısınız. Farklı özelliklere sahip iki monitör kullanmak, bunları kullanırken sorunlara neden olabilir. Fark nedeniyle ikinci monitörde görüntünün eksik olduğunu, tamamen kesildiğini veya can sıkıcı titreme sorunları olduğunu ve bazı durumlarda görüntü sürücülerinin size sorun çıkardığını görebilirsiniz. Öte yandan, boyut daha az önemlidir.

Her durumda, yenileme hızı yapılandırılabilir, bu nedenle kendinizi çözünürlük ve en boy oranına göre yönlendirin. Bizim tavsiyemiz ne mi? Aynı anda iki monitör alacaksanız ikisinin de aynı model olduğundan emin olun, bunları yapılandırırken daha az sorun yaşarsınız.

ikinci monitor ayarlama

İkinci monitörün takılması

Her iki monitöre de sahip olduğunuzda, bunları masanızın üzerine yerleştirmelisiniz ve burada iki monitörle verimliliğinizi artırmak için size temel bir ipucu vereceğiz, bu yüzden bu bölümü çok kısa geçeceğiz. Bunları sadece durduğunuz yere göre gözlerinizi hareket ettirerek her ikisine de erişebileceğiniz şekilde kurmalısınız, boynunuzu biraz hareket ettirmeniz gerekiyorsa zaten yanlış kurmuş olacaksınız, bu yüzden her iki monitörün de aynı yükseklikte olduğundan emin olun.

Ekran çıkışlarınız nelerdir?

Port yetersizliğinden ekran kartını bağlayamıyorsak ikinci bir monitör almanın bir anlamı yok, bu yüzden PC alırken laptop ise HDMI çıkışı, masaüstü ise fazladan DP veya HDMI çıkışı olduğundan emin olmalısınız. Bu arada DisplayPort veya HDMI olsun, monitörün karşılık gelen eşdeğer girişlere sahip olması gerektiğini söylemeye gerek yok.

Farklı bir ekran girişi olan bir monitör kullanıyorsanız, bir sinyal dönüştürücü seçebilir ve tek bir video çıkışınız varsa, bu sorunu çözmek için bir HDMI çoklayıcı seçebilirsiniz. Entegre olanlar da dahil olmak üzere tüm GPU’ların ekran sürücüsü birden fazla monitörü destekler, bu nedenle bir sistemdeki desteklenen ekranların sayısının sahip olduğu video çıkışlarının sayısına karşılık gelmesi gerekmez.

Windows 10 ve Windows 11’de ikinci monitörü kurma

Her şey hazır ve sadece ikinci monitörü yapılandırmamız gerekiyor, bu yüzden yapacağımız ilk şey, onu ekran kartının HDMI veya DP çıkışına bağlamak. Bu, Windows’un otomatik olarak algılamasına ve monitör için sürücüleri aramasına neden olur. Her durumda, herhangi bir sürücü yoksa, genel denetleyiciyi atayacaktır ve bu nedenle marka veya model olmadan bir tak ve çalıştır monitör olarak görünecektir. Her iki monitör de aynıysa, ICM profilleri aynı görünecek ve ekran kartı aynısını kullanacaktır. Bu, iki özdeş monitör satın almanın ek nedenlerinden biridir. Farklılarsa, iki farklı profil olarak görünürler. Bu durumda her iki monitörün rengini kalibre ederken bunları ayrı ayrı yapılandırmamız gerekecek.

Peki, bizim için gerçekten önemli olan şeye gidelim, bunu yapmak için klavyedeki Windows tuşuna basarak veya görev çubuğundaki Windows simgesine tıklayarak ayarlara gidin ve ardından Sistem’e gitmeli Monitör kısmına girerek ikinci monitörü yapılandırmalısınız.

monitor ayarlari 1
  • Ekranların her birine istediğimiz sırayı atayabiliriz.
  • Tanımla butonuna tıklarsak, bize her bir ekrana atanan numarayı gösterecektir.
  • İki monitörün her birinin yönünü, yatay veya dikey seçebiliriz.
  • Ayrıca, ikinci ekranda ilk ekranı klonlayabileceğiniz, genişletilmiş bir masaüstü kullanabileceğiniz veya iki monitörden yalnızca birini kullanabileceğiniz görüntünün ekranda nasıl gösterilmesini istediğimizi seçebileceğimiz yerdir.

VRR ile kurulum

Değişken bir yenileme hızı veya Variable Refresh Rate (VRR) monitörünüz varsa veya yenileme hızınız 60 Hz’den fazlaysa, bir dizi ek adım gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Bir önceki bölümde ele alınan bölümden ayrılmadan, yenileme hızını ayarlamak için “Gelişmiş ekran” bölümüne gidin. Bu, aşağıdaki gibi bir pencere açacaktır:

monitor ayarlari 2

Monitör sekmesini seçin ve orada çıktı yenileme hızını seçmenize izin verecek bir açılır menü göreceksiniz. Görüntü oluşturma sorunlarını önlemek için genişletilmiş masaüstü kullanıyorsanız, burada her ikisinin de aynı yenileme hızına sahip olmasını sağlamalısınız. İşte bu, ikinci monitörü sorunsuz bir şekilde yapılandırdınız, umarız bu eğitim sizin için faydalı olmuştur.