iPhone anakart tamiri fiyatları – iPhone anakart değişirse ne olur?

iPhone anakart tamiri, tamir servislerinde yapılan en önemli ve en hassas işlemlerin başında gelir. Bu nedenle cihazınızın anakartıyla ilgili bir sorun yaşadığınızda mutlaka uzman teknisyenlerin olduğu bir teknik servisle görüşmeniz gerekir. iPhone anakart tamiri fiyatı yapılan işleme göre değişkenlik gösterir.

iPhone ya da herhangi bir markaya ait cep telefonunuz varsa kritik problemlerin başında iPhone anakart arızası gelir. iPhone anakart tamiri işlemi kısa sürede yapılabilmektedir. Telefon üretici firmaların hiçbiri anakartın yedeğini üretmez. Bu nedenle cihazın anakartında sorun yaşarsanız ya uzman bir teknik servis bulmanız ya da cihazı çöpe atmanız gerekir. Android cihazların anakartında bir sorun yaşandığında tamiri yoktur, fakat söz konusu iPhone olduğunda, bu sorunu çözülmüştür.

Bazen telefon hiç açılmadığında telefonun ana kartının zarar gördüğünü söylemek kolaydır. Ama hepsi bu kadar mı? Ya telefon ekranınız hala açıksa, ancak işler iyi gitmiyorsa? Anakart hasarı, muhtemelen akıllı telefonun kendisini kaybetmesine veya tamamen zarar vermesine eşdeğer, yürek burkan bir sorun olabilir. Bunun nedeni, cihazın diğer tüm bileşenlerinin temeli olması ve telefonun garanti dışı kalması durumunda değiştirilmesinin pahalı olabilmesidir.

iPhone Anakart Değişirse Ne Olur?

Bilmeyenler için anakart, tıpkı bir bilgisayarın CPU’su gibi, cihazın “beyni” veya “kalbidir”. Cihazın tüm önemli parçalarını ve bileşenlerini içerir. Cihazınızı oluşturan depolama, işlemci, kamera, RAM, kablosuz, harici bağlantı noktaları ve diğer çevre birimleri bir şekilde ana karta lehimlenmiştir/bağlanmıştır.

Ancak, bazen anakart bu sorunların nedeni değildir. Bunun nedeni yazılım hataları, geçersiz kod veya başka bir donanım arızası olabilir. Bu nedenle, telefonunuzun ana kartının hasar görüp görmediğini anlamanın tek yolu, telefon ana kartlarını tanılama ve onarma konusunda hayati deneyime sahip sertifikalı bir teknisyene kontrol ettirmektir. Telefonunuzu deneyimsiz bir teknisyene götürmek yarardan çok zarar verebilir.

iPhone anakart tamiri denildiğinde kullanıcıların aklına genelde yenisinin takılması gelir. Ancak Apple anakartın yedeğini üretmez. Yedeği olmayan bir parçayı değiştiremeyeceğiniz için iPhone anakartı normal şartlarda değişmez, fakat tamir edilebilir.

Anakart değişimi tek başına bazı sorunlara yol açar. İlk olarak, Face ID çalışmayı durduracaktır: kasadaki ön kamera aksamı ve kulaklık/ekran sensörü aksamı ana kartla eşleştirilmiştir ve eşleşmezlerse Face ID’yi devre dışı bırakacaktır. Pekala, yedek anakart herhangi bir Apple Kimliği ile bağlantılı değilse, o zaman evet, etkinleştirme kilidi kaldırılacak ve iPhone X dahil şimdiye kadar piyasaya sürülen tüm iPhone’lar için geçerli olacak.

iPhone Anakart Onarımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iPhone anakartı cep telefonunun beynidir. Bunun için de profesyonel kişiler tarafından onarım sağlanmalıdır. Her teknik servis iPhone anakartında yaşanan problemleri çözemeyeceği gibi müşterilerin geçiştirilmesini de sağlayacaktır. Örneğin; tamir edebileceklerini söyledikleri cihaz üzerinde yapacakları deneme yanılma yöntemi zaman kaybına neden olacaktır.

Söz konusu iPhone anakart onarımı olduğunda arızanın ne kadar sürede giderilebileceği giderilip giderilmeyeceği önemlidir. Çünkü uzmanlık gerektiren bu konu sadece profesyoneller tarafından yapılabilir.

Cep telefonunun tüm parçaları, düzgün çalışması için önemlidir. Ancak, önemli olan bir tane var ve o anakart veya ana kart , çünkü cep telefonunu oluşturan tüm bileşenleri birbirine bağlar ve bunların bir birim olarak çalışmasını sağlar.

Anakartı değiştirmeden veya tamir etmeden önce, gerçekten arızalı olduğundan emin olmalısınız, ancak iPhone anakartının hasarlı olduğunu nasıl doğrulayabilirsiniz? Bir cihazın kartının hasar görmesinin birçok nedeni olabilir. Sorun, hasar görüp görmediğini nasıl bileceğiniz ve başarısızlığının nedenlerinin neler olduğudur, bu nedenle şu konuların farkında olmalısınız:

  • Anakart suya maruz kaldı. Nem kalıntıları onu aşındırabilir ve kısa devre nedeniyle hasar görebilir. Bunun nedeni, kapanmaması ve ıslanır ıslanmaz pilinin çıkarılmasıdır. Açıktır ki, siz tamamen kapatamadan su plakaya ulaşır ve zarar görür.
  • Güç sorunları kısa devreye neden olabilir. Güç dalgalanmaları güç kaynağına zarar verir ve onu yakabilir.
  • Şarj cihazı orijinal değil. İster inanın ister inanmayın, sonunda telefonunuzun plakasını yakabilir.

iPhone Anakart Tamir Fiyatı Ne Kadar?

iPhone anakart tamiri fiyatı cihazın modeline ve sorunun neden kaynaklandığına göre değişebilir. Net fiyat verebilmek için cep telefonun incelenmesi gerekir.

Anakart Tamiri Kaç Gün Sürer?

iPhone anakart onarımı sırasında kısa devrenin anakart üzerinde nerede meydana geldiği bilinmelidir. Anakart tamiri yapılacak işleme göre değişkenlik gösterir. Cep telefonunun incelemesi yapıldıktan sonra çok büyük bir sorun olmaması halinde tamir aynı gün içerisinde tamamlanacaktır.