Klavyede harf yerine rakam yazıyor sorunu

Bilgisayarda çalışırken klavyede harf yerine rakam yazma sorunu ortaya çıkabilir, oldukça istenmeyen bir şey. Aslında, bunu Google’a yazarak düzeltme önerileri arayamayacağınız için başka bir cihaz vasıtasıyla çözümü araştırmak zorunda kalacaksınız. Klavyede harfler yerine sayılar çıkması sorununu nasıl düzelteceğinizi anlatıyoruz.

Özellikle Office programlarında göründüğünden daha fazla oluyor. Bazen istemeden klavyeye yaslanır ve yanlışlıkla kullanmak istemediğimiz bir işlevi etkinleştiren belirli bir kombinasyona basarız. Bir harfe bastığımızda klavye aniden sayıları yazmaya başlayabilir. Her şeyin bir nedeni vardır, bu yüzden size nasıl düzelteceğinizi anlatıyoruz.

Klavye neden harf yerine sayı yazar?

İyi haberle başlayalım: PC’nize virüs bulaşmamış ve ciddi bir şey olmuyor. Alandan tasarruf amacıyla nedeniyle sayısal tuş takımı içermeyen klavyeler vardır. Örneğin, boyutu nedeniyle klavyenin o kısmının olmadığı veya onsuz kompakt bir klavye kullandığınız bir dizüstü bilgisayardan bahsediyor olabiliriz.

Bazı özel durumlarda, üreticiler genellikle “Fn” olarak bilinen ve diğer tuşlarla birleştirildiğinde ek işlevleri etkinleştiren ek bir anahtar ekler. Sayısal tuş takımı, yani “num lock” tuşu açık olduğundan klavyeniz muhtemelen harfler yerine sayılar yazıyor. Genellikle laptop klavyelerinde bulunan ve tuşların bir kısmının işlevini sayısal tuş takımına çevirmesine neden olan, kullanıcının tuşlara basmasına neden olan belirli tuşlar ve sayılar belirir.

«Num lock» tuşu etkinleştirildiğinde klavye harflerine basıldığında bilgisayarda sayılar belirir. Bunun nedeni, «num lock» etkinleştirildiğinde bastığımız tuşa bir numara atanmasıdır. Bazı harflerin eskisi gibi çalışmaya devam ettiğini fark etmişsinizdir, çünkü kendilerine atanmış bir numara yoktur, bu nedenle «num lock»un etkin olup olmaması önemli değildir.

Bu nedenle sorun, kullanıcının num lock tuşunu devre dışı bırakması gerektiğini bilmemesidir. Ancak, “num lock” tuşu çalışmıyorsa ve ayrıca harici bir klavye kullanmışsak, o tuşu etkinleştirmiş ve bağlantısını kesmişsek sorun daha da kötüleşebilir.

Klavyenizdeki Num lock tuşuna basın

Genellikle tüm klavyelerde aynı yerde bulunur. Normal klavyelerde 7’nin üstünde, sayısal tuş takımı olmayan dizüstü bilgisayar klavyelerinde ise ilk sırada sağda. Ancak klavyeniz çok eskiyse bu tuşu başka bir yerde bulabilirsiniz. Normal klavyelerde, etkinleştirildiğini veya devre dışı bırakıldığını gösteren bir LED ışığımız olacaktır; kapalıysa, devre dışı olduğu anlamına gelir.

Öte yandan, birçok dizüstü bilgisayarda anahtarın açık veya kapalı olduğunu gösterme seçeneği yoktur, ancak anahtarın üzerinde LED ışığı olan başka klavyeler de vardır. Fn + Num kilidine basarsak sayı klavyesini aktif edeceğiz yani “O” 6, “K” 2 olacak vs. Her durumda, dizüstü bilgisayar klavyelerinin çok hassas olduğu ve onları temizlerken bir miktar aşındırıcı sıvının dökülmesinin devrelerine zarar verebileceği ve yalnızca Num Lock tuşunu değil, diğer tuşları da kötü durumda bırakabileceği dikkate alınmalıdır.

Windows sanal klavyesini kullanın

Windows ile çalışmanız durumunda, işletim sistemi tarafından sağlanan klavyeyi kullanarak bu tuşu devre dışı bırakma olanağına sahipsiniz. Bunu yalnızca klavyenizdeki Num lock tuşu çalışmadığında yapmanızı öneririz.

Windows Tuşu + R tuşlarına basın ve osk yazın. Enter tuşuna basın. Ardından, üzerine tıklayarak tuşu devre dışı bırakabilecek Windows sanal klavyesi görünecektir. Artık klavyeyi normal şekilde kullanabilirsiniz.

Bu arada, bu adımı birkaç kez uygulamanız gerekiyorsa, fiziksel klavyenizin bozuk olabileceğini düşünmeye başlayın. Bunu söylüyoruz çünkü bir tuşa basılmadan aktif hale gelmesi olağan bir durum değil ve işleyişinde dahili sorunlar olabiliyor. Yani bu durumda sorun donanım düzeyinde olacak ve yazılımın çözebileceği bir şey olmayacak.

Num lock tuşu bozuk

Tuş kırıldıysa ve mekanik bir klavyeniz varsa, kapağını, yani yazarken bastığımız anahtarın üstündeki plastik parçayı çıkararak devre dışı bırakmak kadar basit. Bu nedenle, anahtarın batması gibi bir sorununuz varsa, anahtarı boş bırakmanız yeterlidir. Elbette kullanamayacaksınız ve ayrı bir sayısal tuş takımı satın almak zorunda kalacaksınız.

Son olarak, anahtarın kırıldığı ve anahtar kapağını çıkararak bile devre dışı bırakamadığımız durumlar için bu çözümü size sunuyoruz. Bu anlamda önerdiğimiz çözüm, sorunun dizüstü bilgisayara entegre bir klavyede ortaya çıkması durumunda harici klavye kullanmaktır.

Temel olarak, klavyeyi, işletim sisteminin tüm klavyelerin sahip olduğu genel sürücüyü yükleyeceği bilgisayara bağlarız. Bir oyun klavyemiz varsa, programlanabilir makrolar gibi şeyler için ek sürücülere ihtiyacımız olacak, ancak “Num Lock” tuşunu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için değil. Portatif klavyede bu tuşun aktif olması durumunda yeni bağladığımız klavyede Num lock ledinin yandığını göreceksiniz. Sadece harici klavyede Num lock tuşuna basmamız ve orijinalde LED ışığının söndüğünü gözlemlememiz gerekecek.

Ardından sayıları yazan klavye düzeltilmeli ve düzgün çalışmalı. Her durumda, ikinci klavye tamamen işlevselse, her ikisiyle de yer kaplamanın bir anlamı yoktur. Dizüstü bilgisayarınız yoksa, ilk klavyeyi çıkarın ve ikincisini kullanın, çünkü %100 çalışmayan bir cihazı kullanmak anlamsızdır.