PC sıcaklığını gösteren program

Tüm bileşenler doğru sıcaklıkta çalışıyor olmalıdır. Bu şekilde, ekipmanımızın sıcaklığını ölçmek için en iyi uygulamaları bulma ihtiyacı ortaya çıkıyor. HWMonitor, HWInfo, NZXT CAM veya Core Temp gibi seçenekler kurtuluşunuz olabilir ve bu yazıda en iyi olduğunu düşündüklerimizi listeleyeceğiz.

Eğer oda sıcaklığınız derece olarak yükseliyorsa ve nedenini bilmiyorsanız, asıl şüpheli PC’dir. Bununla birlikte, buna hangi bileşenin neden olduğunu veya normalden daha yüksek bir sıcaklıkta çalışan birkaç bileşen olup olmadığını bilmek faydalıdır. Her durumda, PC’nin sıcaklıklarını izlemek asla kötü bir fikir değildir ve sonra size bunu yapmak için en iyi uygulamaların hangileri olduğunu söyleyeceğiz.

Bize bileşenlerin sıcaklıklarını ölçme imkanı sunan farklı uygulamalar buluyoruz. Güvende olabilmeniz için en iyilerini seçmek istedik.

Core Temp

core temp

Sistem çalışması için hayati bir bileşen olan CPU’muza odaklanarak başlıyoruz. Hepimiz işlemcimizin sonsuza kadar düzgün çalışmasını istiyoruz, bu hedefe gerçekçi şekilde bakarsak ulaşacağımız bir hedef. Hızlı bir ipucu olarak, her zaman serin tutmaya çalışın. Doğru sıcaklıkta çalıştığından emin olmak için Core Temp‘i buluyoruz. Hafif, basit ve sezgisel bir uygulamadır. Minimum, maksimum ve her bir çekirdeğin bireysel yükünü belirterek her bir CPU çekirdeğinin sıcaklıklarını gösterir. Neyse ki, ücretsiz ve kurulumu kolaydır.

Kurulumu yaparken ekstra seçenek olarak sunulan Core Temp Monitor uygulamasını indirerek bilgisayarımızın sıcaklıklarını cep telefonumuzdan izlememizi sağlayan bir tamamlayıcıdır. Bu sayede uzaktan izleme yapabileceğiz. Bir kez başlatıldığında, ana pencere bize CPU modelini, soketi, litografiyi, voltajı, frekansları gösterir. Çift sol tıklarsanız, görüntülenen bilgileri büyütebilir veya küçültebilirsiniz.

HWMonitor

hwmonitor

HWMonitor, tüm bileşenlerimizle ilgili bilgileri bize sunduğu için bulabileceğimiz en eksiksiz uygulamalardan biridir. Değerlerde çok fazla hassasiyet sunar ve bileşenlerimizin sensörlerinden iyi şekilde yararlanır. Resmi web sitesinden indirebilirsiniz, ücretsizdir ve kurulumu çok kolaydır.

Bileşenlerimizin tüm bilgilerini bilebileceğiz: tüketim, voltajlar, yükler, kullanım yüzdesi, frekanslar, sıcaklıklar (minimum, akım ve maksimum), sabit disk alanı veya fanların hızı. Arayüz basit ve anlaşılır, kapsamlı gezinme menüleri veya bunun gibi bir şeye sahip değil. HWMonitor ile PC’nizin durumunu gerçek zamanlı olarak bileceksiniz.

HWiNFO

hwinfo

Sıcaklık izleme söz konusu olduğunda, HWiNFO çok ilginç bir seçenektir. Ücretsizdir ve resmi web sitesinden indirebilirsiniz. 32 bit sürümü ve 64 bit sürümü mevcut olduğunu unutmayın. Öte yandan olası tespit hatalarından kaçınmak için kararlı sürümü indirmenizi öneririz. Çalıştırır çalıştırmaz, her birinin farklı bilgiler gösterdiği bir pencere dağılımını takip ettiğini göreceksiniz. Doğal olarak, bunları kapatabilir ve farklı bileşenlerin sekmeleri arasında gezinmek için ana pencerede kalabilirsiniz.

Ancak, bize çok faydalı özet bilgiler verdiği için ortadaki pencereyi açık bırakmanızı tavsiye ederim. Aynı şekilde, onu kapatabilir ve farklı bileşenler arasında gezinebilirsiniz. Bileşenlerimizin her küçük detayını öğreneceğiz. Bana göre en detaylı bilgiyi sunan uygulamadır. Her şeyi kontrol altında tutmak isteyen mükemmeliyetçiler için şiddetle tavsiye edilir.

AIDA64 Extreme

aida64 extreme

AIDA64, izleme amaçlı çalışmasıyla bilinmemekle birlikte, bileşenlerinizin sıcaklığını ölçmek için en iyi uygulamalardan bir diğeridir. Resmi web sitesinden indirebilirsiniz. Tabii ki, diğer uygulamalar gibi ücretsiz değil. Bunun nedeni, 2×1 bir izleme yazılımı ve zorlu bir kıyaslama elde etmemizdir. ASUS anakart alanlara ücretsiz gelir.

Hiç şüphe yok ki çok eksiksiz bir araç. En az sezgisel olduğu doğrudur, çünkü çok geniş seçeneklere sahip bir uygulamadır; aslında, profesyoneller tarafından kullanılır. Aradığımız sıcaklıkları “sensör” bölümünde buluyoruz. Sunduğu ayrıntı miktarını göstererek, bileşenlerimizin tüm sıcaklıklarını biliyoruz. Bu anlamda değerlerin sunumu aynı şekilde olmasa da bize HWMonitor’u hatırlatıyor.

NZXT Cam

nzxt-cam

NZXT Cam, ünlü PC bileşenleri markası kendi izleme yazılımını sunmaktadır. Başlangıçta, çeşitli ürünleri içinde bir ekosistem yaratmayı amaçladı. Bununla birlikte, izleme ve hız aşırtma seçenekleri sunan çok ilginç hepsi bir arada bir yazılımdır. Resmi web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

İzleme seçenekleri çok basit ama açıklayıcı. Örneğin işlemcinin yükünü, sıcaklığını ve soğutucusunun hızını bilebileceğiz. RAM belleğinde sadece tüketimini bileceğiz; sabit disklerde, dolu/boş alan. Ek olarak, en çok kaynağı tüketen süreçleri gösteren aşağıda küçük bir bölüm vardır. Her şey için belirli bir programa sahip olmak istemeyenler için NZXT CAM gerçekten iyi bir seçenek olabilir.