Çok yazı yazanlar için klavye tavsiyesi

PC hakkında konuştuğumuzda, her şey oyunculara adanmış oyun çevre birimleri değildir. Çoğumuz PC’yi bir iş aracı olarak kullanıyoruz ve bazen oyunlar için rahatlık ve kullanışlılık arasında bir kombinasyon bulmak istesek de, klavyeyle çok fazla metin yazanlardansanız çok yazı yazanlar için klavye tavsiyesi listemiz ilginizi çekecektir. Bu sayede piyasadaki en rahat klavyelerin hangileri olduğunu bilecek ve bıkmadan saatlerce yazı yazmak için kullanabileceksiniz.

Her zaman olduğu gibi, en rahat klavyelerin hangileri olduğuna dair bu listeyi hazırlarken, seçim yaparken farklı faktörleri göz önünde bulundurduk ve sadece klavyenin açıklama kısmında ergonomik olduğu söylendiği için değil, ama aynı zamanda kişisel deneyimlerden de faydalandık. Yani klavyenizi günlük olarak kullanan ve yazmanın yaşam biçiminiz olduğu kişilerseniz, ergonomik bir klavyeyi göz önünde bulundurmalısınız, yıllar size bu nedenle teşekkür edecek. Rahat bir klavyenin hangi özelliklere sahip olması gerektiği konusunda şu ipuçlarını takip edebilirsiniz:

  • En rahat klavyelerde bilek desteği bulunur. Bir klavye ince değilse ve bilek desteği yoksa, bileklerimizi çok yukarı çevirmemize neden olur. Sadece doğal olmayan bir pozisyonda oldukları için bileklerimizde yorgunluk değil, zamanla çok fazla acı çekmeye başlıyoruz. Bunların pozisyonuna göre örneğin tendinit veya karpal tünel sendromu oluşabilir.
  • Tuşun türü de yazarken çok şey etkiler. Mekanizma ne kadar yüksekse, birbirinden uzaksa ve ona dokunmak için ne kadar fazla kuvvet uygulamanız gerekiyorsa, her basış için o kadar fazla çaba harcanır. Belki de mekanik klavyeler sırf bu yüzden uzun süre yazı yazmaya uygun değiller.
  • En rahat klavyeler genellikle tamamen düz değildir. Tamamen ergonomik şekli nedeniyle, bileklerin ve ellerin daha doğal bir pozisyon alması için bazı klavyeler hafif yanlara eğik tuşlarla birlikte gelir. Genellikle de sayısal tuş takımını içermezler.

Bunlar piyasadaki en rahat klavyeler. Bu listeyi hazırlarken bizim için en önemli olan yönleri gördükten sonra, sizin için göre piyasadaki en rahat klavyelerin hangileri olduğunu söyleyeceğiz.

Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000

Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000

Bu klavye, dalga şeklindeki konturlu şekli ve kolların ve bileklerin konumunun daha doğal olması için tuşların hafifçe yanlara eğik olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca entegre bir bilek desteğine sahip olduğu için yazarken daha da fazla yorulmasını önleyecektir, ancak bu standart dışı şekli ile alışana kadar oldukça uzun bir adaptasyon süresine sahip olduğu doğru. Artık bir kez alıştığımızda, sağlığımız için hiçbir zararı olmadan saatlerce kullanabiliriz.

Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 standart membran tuşlara sahiptir, bu nedenle çalıştırma noktası ve tuşlara uygulamamız gereken kuvvet ortalamadır, her durumda herhangi bir mekanik klavyeden daha düşüktür. Ayrıca oldukça sessizdir.

Microsoft Sculpt Ergonomic

Microsoft Sculpt Ergonomic

Bu klavye, aynı şekli paylaşan ancak ince bir biçime sahip olacak şekilde basitleştirilmiş bir öncekinin daha modern bir versiyonudur. Bu klavye, membran tuşlar yerine makas tipi tuşlar kullanır, bu nedenle çalıştırma noktası ve tuşlara uygulamamız gereken basınç daha da düşüktür. Bu da yetmezmiş gibi, bilek desteği kısmı için bir asansöre sahip olması onu piyasadaki en rahat klavyelerden biri haline getiriyor. Ayrıca kablosuz ve öncekinden daha sessiz.

Logitech Illuminated Keyboard K740

Logitech Illuminated Keyboard K740

Bu klavye, standart düz bir yerleşim düzenine sahip olmasına rağmen, aynı zamanda piyasadaki en rahat klavyelerden biridir çünkü diğer her şeye sahiptir: çok sessiz, düşük tuşlar, makas türü tuşlar, bilek desteği ve arkada yükseltici ve ince biçim. Ayrıca oldukça çekici bir tasarıma ve aydınlatmaya sahiptir. Bu klavyenin kötü yanı, Logitech kısa süre önce kablosuz versiyonu olan Logitech K800 lehine onun üretimini durdurduğu için Türkiye pazarında bulmanın zor olmasıdır, ancak bu klavyede makas değil membran tuşlar var.

Corsair K70 MK.2 RGB Low Profile RapidFire

Corsair K70 MK.2 RGB Low Profile RapidFire

Bu, listedeki tek mekanik klavyedir, ancak düşük profilli Cherry MX Speed ​​​​LP tuşlarına sahip olduğu için. Çalıştırma noktasının çok küçük olması ve aktif hale getirmek için tuşlara fazla baskı uygulamanıza gerek kalmaması sayesinde özellikle çıkarılabilir bilek desteği ile uzun süre yazı yazarken kullanmak çok rahat oluyor, bu yüzden özellikle oyunlar için konfor ve işlevsellik arasında çok iyi bir dengeyi temsil ettiği için onu dahil etmek istedik.

Perixx Periduo 505

Perixx Periduo 505

Fiyat ve performans açısından vazgeçemeyeceğimiz dikey bir klavye ve mouse setidir. Yazmayı ve ellerimizin doğru pozisyonda olmasını kolaylaştıran iki alana bölünmüş bir dizi tuşa sahiptir. Manyetik bir bilek desteğine, dört konumlu bir merkezi kontrole, ihtiyaçlarımızı karşılayacak tamamen farklı üç yüksekliğe ve elbette ön kolumuzda bize daha fazla rahatlık sağlayacak dikey bir fareye sahiptir.

Saatlerce yazmak için piyasadaki en rahat klavyeler arasında olduğunu düşündüğümüz bu beş klavye ile, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek için birkaç seçeneğiniz var.