ASIC madenciliği nasıl yapılır?

Yonga ve yarı iletken endüstrisindeki kilit noktalardan biri ASIC’lerdir, bu sektördeki ortamlara bağlı olarak bir şekilde bozulduğunu söyleyebileceğimiz ve hatalı ama genellikle AMD ve NVIDIA’da kullanılan bir terimdir. Bölünmez bir şekilde bağlantılı olmasına rağmen, terimin tanımının anakart dışında kullanımıyla aynı fikirde olmadığına dikkat edilmelidir, ancak ASIC gerçekte nedir?

ASIC terimi, yıllar önce olduğu kadar moda olmasa da, en profesyonel hız aşırtma sektörü ve bu amaç için daha optimize çipler arayan kullanıcılar arasında heyecan yarattı. Bu, hem NVIDIA hem de AMD’nin yanı sıra GPU-Z gibi yazılımların, bu terimle ilişkili rakamları verme konusunda kötü bir alışkanlığı olduğundan ve sonuçta daha fazla kafa karışıklığına neden olduğundan, oldukça heyecan yarattı.

ASIC nedir?

ASIC, belirli uygulamalar için tümleşik devrenin kısaltmasıdır veya İngilizce kısaltması için Uygulamaya özel tümleşik devredir. Bu nedenle, belirli görevleri çözmek için kullanılan herhangi bir entegre devreyi ifade eder. Adı her zaman, bir CPU’nun herhangi bir program türünü yürütmek zorunda olması gerektiğine atıfta bulunarak, onu genel amaçlı belirli bir devreden ayırmak için kullanılmıştır.

Ne yazık ki, bir CPU her şeyi halledemez ve donanım geliştikçe, ekranda görünen grafikler, hoparlörlerden gelen ses ve hatta verilere erişirken bile belirli görevleri daha verimli bir şekilde yerine getirmek için yeni özel birimler ortaya çıktı. Bugün tüm bu işlevler, belirli işler için kullanılan işlemciler oldukları için ASIC dediğimiz şey aracılığıyla gerçekleştirilir.

Bunu söylüyoruz çünkü örneğin, bir GPU ve bir flash denetleyici bir ASIC’dir, ancak birincisini SSD’den verilere erişmek için ve ikincisini grafikleri taşımak için kullanamazsınız. Aynı şekilde, sadece özel yapıları nedeniyle bir CPU’yu değiştirmek için kullanılamazlar.

Özellikle terim, spesifiktir, çünkü herhangi bir dökümhanede üretilen diğer devrelerin aksine, bir ASIC’nin çok özel bir amacı vardır ve ASIC’lerden bahsederken tutmamız gereken kavram budur. Bu nedenle terim, cep telefonu için bir SoC ve nihayetinde belirli bir amaca sahip herhangi bir entegre devre gibi derin bir öğrenme platformu için tasarlanmış bir CPU’ya atıfta bulunabilir. Bu, aksi takdirde daha yaygın olan diğer genel amaçlı devre türlerini mantıksal olarak hariç tutar.

NVIDIA ve ASIC kargaşası

NVIDIA (Kepler) 700 serisi günlerinde şirket, bizim uğraştığımız terimle hiçbir ilgisi olmayan bir terimi vurgulamak için yonga güç sızıntıları gibi dahili olarak bir yüzdeye eklenmiş ASIC terimini kullandı. Bu nedenle NVIDIA, dolaylı hız aşırtma kapasitesini temsil eden yongalarının her biri için dahili SKU’larda bir yüzde kaydetti, çünkü daha az enerji kaybı ve sızıntı ile hem hava hem de su ile daha iyi frekanslar elde ediliyor.

GPU-Z, ASIC terimini bu şekilde overclock etme yeteneği ile ilişkili bu yüzdeleri okumaya ve göstermeye başladı ve forumlarda, bu tema ile siyah üzerine beyaz koyan tablolar yapmaya başlamak için söz konusu programda ASIC yüzdelerinden başka hiçbir şey belirtilmedi. Yani konsept tamamen çarpıtıldı. Bir GPU, tanımı gereği bir ASIC’dir, ancak kural olarak, üretici tarafından kataloglanan dahili güç sızıntılarını belirleyen bir değer içermesi gerekmez. Öyle bir kargaşaydı ki, NVIDIA bu değeri bir daha sunmadı ve yavaş yavaş unutulmaya yüz tuttu.

Madencilikte ASIC kullanımı

Artık kripto para birimleri için belirli madencilik ekipmanlarına ASIC de deniyor, bu nedenle bu terimin bir başka yanlış kullanımı ve yayılıyor.

Özel işlevlerini tanımlayan belirli bir ad verilmemesinin nedeni, insanların madencilik topluluğunda ASIC’lerin veya madencilik için özel çiplerin geliştirileceği hakkında konuşmaya başlaması, ancak onlara bir isim verilmemesidir. ASIC, rahat ve uygun kullanımı nedeniyle, bu tür donanımlarla ilişkilendirildi.

ASIC tasarımı ve oluşturulması

Bir ASIC, üç şekilde konuşlandırılabilir, bunlardan ikisinin çipi üretmesi gerekir ve bu nedenle işlemciyi yapan dökümhane veya fabrika ile iletişim kurması gerekir.

  • FPGA: Belirli bir ASIC olarak çalışacak şekilde yapılandırılmıştır, prototipleme için kullanılır ve her birinin ASIC’in kendi işlevlerini simüle etmek için aynı anda birkaçı birbirine bağlanabilir.
  • Standart Hücre: ASIC, dökümhane veya fabrika tarafından sağlanan temel parçalardan oluşturulur.
  • Tam Özel: çipin yaratıcısı aynı zamanda temel parçaların oluşturulmasından da sorumludur, bu en pahalı süreçtir ve bugün 5’ten az şirket bu tür bir tasarım yaratmayı göze alabilmektedir.

TSMC gibi çip tasarımına sahip olmayan fabrikalar, genellikle Apple veya AMD gibi daha büyük müşterilerinden Standart öncesi Hücre tasarımına Tam Özel kitaplıklar ekleme yeteneği ister; bu olduğunda, dökümhane bunları üçüncü taraflara sunabilir.

Sonuç olarak, bir ASIC, belirli görevler için kullanılan ve işini bir CPU’dan daha verimli ve daha hızlı gerçekleştirebilecek kadar uzmanlaşmış, ancak fayda ve işlevsellik açısından CPU’ların yerini alamayan herhangi bir monolitik entegre devre veya yongadır. Bununla, bu kavramı netleştirmiş olmayı umuyoruz.