Dizüstü bilgisayar neden ısınır?

Oyun dizüstü bilgisayarları çok güçlüdür ve her yerde oynayabilmek isteyen kullanıcılar için idealdir, ancak sahip oldukları dezavantajlardan biri, ısınma olasılıklarının daha yüksek olması ve hatta yüksek sıcaklıklar nedeniyle sorunlara neden olabilmesidir. Dizüstü bilgisayarınız oyun amaçlı olsun ya da olmasın çok ısınırsa, bu makalede termal macununu nasıl değiştireceğiniz dahil olmak üzere onu düzeltmek için neler yapabileceğinizi göstereceğiz.

Çok ısınan bir dizüstü bilgisayar birkaç sorun yaratır: fanlar çok hızlı çalışır ve çok ses çıkarır, sıcaklık nedeniyle oynamak veya yazmak için bileklerinizi dizüstünün üzerine koymak rahatsız edici olabilir ve hatta dizüstü bilgisayar, aşırı ısınma nedeniyle kapanabilir. Aşağıda, bu can sıkıcı sıcaklık sorunlarını çözmek için neler yapabileceğinizi göreceğiz.

Dizüstü bilgisayarın dış kirini temizleyin

Yapmanız gereken ilk şey, havalandırma alanlarındaki olası tıkaçları ortadan kaldırmak için dizüstü bilgisayarın yüzeysel temizliğidir. Bunu yapmak için ideal olan basınçlı hava spreyi kullanmak, hava girişlerinin nerede olduğunu fark etmek ve oraya uygulamaktır (kir çıkışlardan çıkacaktır).

Bunu yaparken, doğru yaparsanız, dizüstü bilgisayarın çıkış ızgaralarından çok fazla kir çıkacağını unutmayın, bu nedenle her şeyin kaybolmasını önlemek için bir bez (kapayın, yapıştırmayın) veya başka bir şey koyun. Basınçlı havayı daha sonra çıkış ızgaralarına da uygulayabilirsiniz, ancak daha sonra içeri kir girmesini önlemek için giriş ızgaralarına geri dönebilirsiniz. Ayrıca tüm dış yüzeyi mikrofiber bir bezle temizleyin.

dizustu bilgisayar temizligi

Daha soğuk bir taban kullanın

Dizüstü bilgisayarlarda genellikle küçük kauçuk “ayaklar” bulunur, bu da dizüstü bilgisayarın yerinin çoğunu hareket ettirmesini önlemenin yanı sıra alt ızgaralarında bir miktar hava akışına izin vermek için onu birkaç milimetre yükseltir. Bununla birlikte, bu alan genellikle oldukça azdır, bu nedenle bir soğutma tabanı eklemek genellikle sıcaklığın iyileştirilmesine çok yardımcı olur.

Aptalca gelebilir, ancak bir soğutma pedi kullanmak, en iyi durumda bir dizüstü bilgisayarın çalışma sıcaklığını 10°C’ye kadar iyileştirebilir.

Dizüstü bilgisayar ısınırsa ne yapmalı?

Bir dizüstü bilgisayar, zamanla toz toplamaya başlar. PC oyunları gibi yüksek güç gerektiren uygulamalar kullanırsanız, sıcaklık yükselir ve termal macunu değiştirmek ve dizüstü bilgisayarın içini temizlemek için dizüstü bilgisayarınızın bakımını yapmanız çok önemli hale gelir.

Şimdi karmaşık kısım geliyor ve çoğu durumda bunu yapmanın üreticinin garantisini geçersiz kıldığı konusunda uyarmamız gerekiyor, bu nedenle deneyimsizseniz veya dizüstü bilgisayarınız hala garanti kapsamındaysa bunu yapmamanızı öneririz. Her durumda, kendi sorumluluğunuzdadır.

Termal macun değiştirmek için gerekli malzemeler:

  • Tornavidalar (genellikle TORX)
  • Termal macun
  • Mikrofiber bez
  • Basınçlı hava spreyi

Elbette hem dizüstü bilgisayarın alt kapağını çıkarmak hem de soğutucusunu sökmek için tornavidalara ihtiyacınız olacak. Tür, dizüstü bilgisayarınıza ve kullandığı vidaların türüne bağlı olacaktır, bu nedenle her tür ve boyutta bir tornavida seti almaktan asla zarar gelmez.

Termal macunu değiştirmeyi düşünüyorsanız, bu bileşeni de satın almanız gerekecek. Pahalı değil ve elinizde onlarca marka ve model var ancak bu işlemi çok sık yapmadığınız için (dizüstü bilgisayar ömrü boyunca en fazla bir kaç kez) paradan tasarruf yapıp kalitesiz almamanızı öneririz.

Son olarak, bir temizleme bezine ve basınçlı havaya da ihtiyacınız olacak, çünkü dizüstü bilgisayar çok ısındığından, soğutucuların alüminyum kanatları veya fanların kendileri tıkanmış olabilir.

1. Bakım için dizüstü bilgisayarın açılması

Dizüstü bilgisayarın alt kapağını çıkarmak genellikle çok basittir:

Alt kısma ulaşmak için çevirin. Gördüğünüz tüm vidaları çıkarın. Çıkarmak için kapağa biraz baskı uygulayın. Bazı dizüstü bilgisayarlarda biraz maliyetlidir ve düz bir tornavida veya örneğin pasaport boyutunda bir kart veya benzeri ile kendinize yardım etmeniz gerekecektir.

Alt kapak çıkarıldığında, fana veya fanlara erişebileceksiniz. Termal macunu değiştirmek istemiyorsanız, sadece kapağı çıkararak basınçlı hava ve bezle temizleyebilirsiniz, çünkü bu aynı zamanda sıcaklığı iyileştirmenize de yardımcı olabilir. Dizüstü bilgisayarınız çok ısınırsa, muhtemelen içinde çok fazla kir vardır.

dizustu bilgisayar sokme

2. Fanların sökülmesi

Her şeyden önce, fanların bağlantısını kesin, her fanın ana karta bağlı bir kablosu olduğuna dikkat edin. Her birinin nereye bağlı olduğuna bakmalısınız. Dizüstü bilgisayarı yeniden bir araya getirmeniz gerektiğinde onları yeniden bağlamanızı kolaylaştırmak için bir telefonla fotoğraf çekmenizi öneririz.

Fanların soğutma sistemine bağlı olduğu dizüstü bilgisayarlar var, ancak normalde durum böyle değil. Basınçlı hava spreyi ile temizlemek için bir ila üç vidayı çıkarmanız ve her birini çıkarmanız gerekecektir. Fanları çıkarırken altını da iyice temizlediğinizden emin olun çünkü orada da çok fazla kir birikme eğilimindedir.

3. Soğutucunun sökülmesi

Bu yapıldıktan sonra, soğutucuyu çıkarmanın zamanı geldi. Normalde, dizüstü bilgisayara bağlı olan bir dizi vidaya sahip olacaktır, ancak dizüstü bilgisayarın özel ekran kartları olup olmamasına ve söz konusu soğutucunun boyutuna bağlı olarak yalnızca 4’ten (işlemci soketinde) çok sayıda vidaya kadar değişebilir. İyice bakın, gerekirse fotoğraf çekin ve gerekli vidaları çıkarın.

dizustu bilgisayar sogutucu temizligi

4. Termal macunun uygulanması

Şimdi hem CPU’da hem de GPU’da ve ayrıca soğutucunun kendisinde kalan termal macun kalıntılarını temizlemelisiniz. Bunun için özel sıvılar var ama yoksa izopropil alkol ve biraz tuvalet kağıdı kullanabilirsiniz. Temiz ve parlak olmalıdırlar.

Bu yapıldıktan sonra, termal macun sürmenin zamanı geldi. Bir termal macun pirinci tanesi gibi hem GPU’nun hem de CPU kalıbının ortasına uygulayın ve orada bırakın. Soğutucuyu yeniden taktığınızda, o pirinç tanesi tüm yüzeye yayılacaktır. Dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda, IHS olmadığı için çok fazla termal macun sürmek sorun değil, ancak çok ileri gitmemeye dikkat edin.

dizustu bilgisayar termal macun

5. Laptopun tekrar toplanması

Sonunda her şeyi yeniden birleştirmelisiniz. Soğutucuyu tüm deliklere denk gelecek şekilde dikkatlice yerleştirin ve tekrar vidalayın. Daha önce çıkardığımız fanı veya fanları yeniden takın ve yeniden bağlamayı unutmayın. Her şey bağlı ve vidalıyken, alt kapağı tekrar takın ve onu da vidalayın.

Dizüstü bilgisayarınız çok ısınırsa, termal macunu değiştirmek ve içini ve dışını iyi bir şekilde temizlemek, sıcaklığını iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.