Fare çift tıklama sorunu çözümü

Bazı yaygın nedenlerden dolayı farelerde çift tıklama meydana gelebilir. Neyse ki, böyle bir durumun oluşması genellikle farenizde donanımsal bir sorunun olduğu anlamına gelmez. Çoğu durumda sorun yazılım kaynaklıdır ve birkaç ayar ile düzeltilebilir. Şimdi, farede çift tıklama sorununu nasıl düzeltebileceğimize bakalım.

Hiçbir çevre birimi yıllarca dayanıklı kalmaz. Kullanım sırasında neden olduğumuz aşınma ve yıpranma, performansının ve faydalı ömrünün azalmasına neden olur.

Özellikle daha uzun süre ve hızlı hareket ettirmeniz durumunda mouse anahtarları her tıklama arasında daha az sürede hareket etmeye zorlanır ve bu durumda fareye daha fazla stres uygulanır.

Mekanik farelerle uzun süreli basma durumunda erken aşınma yaşanmaz, ancak korkunç bir çift tıklama sesine maruz kalabiliriz.

Farede çift tıklama sorunu olması, düğmelerin herhangi birine tıkladığınızda sisteme çift tıklama olarak kaydedeceği anlamına gelir, yani bir kez basarız ve iki tıklama kaydedilir, ikincisi kullanıcı tarafından istem dışıdır.

Herhangi bir bilgisayarda böyle bir durum can sıkıcıdır ve asla kabul edilemez. Ancak sorun çoğu zaman donanımsal değil yazılım ile alakalıdır. Bu nedenle fareyi garantiye göndermeden önce sorunun olası çözümlerine bakmanız daha uygundur.

Kir

Kir sorunu, fare tekerleğinde ve fare düğmelerinde çok yaygındır. Kir, toz ve saç herhangi bir yüzeye yapışır ve en zorlu ve küçük boşluklardan mouse içine girer. Kir, fare yayı ile düğme arasına yapışabilir.

Bu sorunun çözümü için farenin tamamen sökülmesi ve izopropil alkol ve pamuklu çubuklarla yukarıda belirtilen kısımları vurgulayarak temizlenmesini gerektirir. Sıkıştırılmış hava içeren bir aerosol, en karmaşık ve erişilemeyen yerlerden tozu çıkarmak için fare açıkken yardımcı olacaktır. Her durumda, temizlerken, lekeli olmadıkça sensörüne dokunmayın.

Kablosuz bağlantıda parazit

Kablosuz bağlantısı olan farelerde bağlantıda parazit meydana gelebilir. Bunun çözümü oldukça kolaydır. Çok sayıda Wi-Fi ağı olan bir yerdeysek, her tarafta radyo dalgaları ile çevrili oluruz ve başka bir cihaz nedeniyle farenin radyo frekansı veya Bluetooth’u etkileniyor olabilir.

En iyi çözüm, mümkünse ve fare izin veriyorsa, kabloyla bağlamak ve çift tıklamanın olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer sorun ortadan kalkıyorsa, çözüm olarak yakındaki cihazlardan gelen paraziti mümkün olduğunca ortadan kaldırmamız gerekecek.

Yazılım kaynaklı sorunlar

Çoğu popüler oyun faresi, tıklama süreleri için ayarlara sahiptir ve bu sayede her basıştaki tepki süresi değiştirilir. Yazılımı buna izin veren farelerde yazılım kaynaklı çift tıklama sorunu oluşabilir.

Bu durumda ilgili yazılımda mouse ayarlarına girip bu değeri ayarlamamız yeterli olacaktır.

Ayrıca Windows’un kendi mouse ayarları kısmı da soruna neden olabilir. Denetim masası > fare > düğmeler sekmesine giderek, çift tıklama hızı bölümüne girin. Bu ayardan kaynaklı sorun olmuş olabilir.

Donanım kaynaklı sorunlar

Fare donanımsal nedenlerle sorun yaşıyor olabilir, düğmelerin gerektiği gibi yanıt vermediği ve değiştirilmesi gerektiği durumlar olabilir.

Genelde fareyi hareket ettirmemize rağmen bilgisayarda farenin hareketsiz durduğu anlar olur. Bu sırada keskin bir vızıltı sesi gelebilir. Bu, baskılı devreden sorumlu kapasitörler ve kartın doğrudan CPU’ya gitmeyen USB denetleyicisinden kaynaklanır.

Bunlara eşlik eden bobinler de olabilir, ancak farenin bağlı olduğu USB ile etkileşime girdiklerine şüphe yoktur, bu nedenle çözüm, basitçe onu bir USB 2.0 noktasına takmaktır.