Tablet mi daha iyi laptop mu?

Birçok kullanıcı iş, eğitim veya gezinmek için en doğru cihazın hangisi olduğunu merak ediyor. Ayrıca bir tablet mi yoksa dizüstü bilgisayar mı almanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Her durumda en iyi cihaz hangisi? Bu soruyu cevaplamadan önce dikkate alınması gereken birkaç değişken var. Onları öğrenmek için okumaya devam edin.

Aşağıdaki bölümlerde, bir tablet veya laptop arasında karar verirken en alakalı faktörlerin neler olduğunu açıklıyoruz. Her durumda hangi cihazın en uygun olduğunu belirlemek için farklı yaygın durumları ele alıyoruz. Haydi başlayalım!

Tablet mi yoksa dizüstü bilgisayar mı almalıyım?

Her durum için en iyi cihazın hangisi olduğunu size açıklamamızın zamanı geldi. Bu sayede tablet veya laptop satın alma arasındaki ikilemi çözmek daha kolay olacaktır.

Burada bahsedilen cihazlardan birini incelemeye almayı düşünenler, öncelikle gerçek ihtiyaçlarının ne olduğu konusunda açık sözlü olmalıdır. Verileri analiz etmek veya 3B nesneleri işlemek için ağır uygulamalar çalıştırmanız gerekebilir. Öyleyse, hafiflikten ödün vermek anlamına gelse bile, güçlü bir dizüstü bilgisayar aramak en iyisidir. Çoğunlukla, bu tür programlar, tabletlerde çalıştırılanlar gibi mobil işletim sistemlerinde mevcut değildir.

Aksine, aradığınız şey not alabileceğiniz ve belgelere bakabileceğiniz bir cihazsa, bir tablet veya hafif bir dizüstü bilgisayar iyi bir seçim olabilir. Hareketlilik için mükemmel olan 11 inçlik iPad Air gibi ilginç seçenekler bulacaksınız. Veya şu anda piyasada bulunan Galaxy Tab A veya S’den biri. MacBook Air veya Huawei D14 ve D15 gibi küçük bilgisayarlar da idealdir.

İş hayatı için en doğru cihaz

Profesyonel alanda, bir dizüstü bilgisayar neredeyse her zaman en iyisidir. Windows, macOS veya Linux gibi masaüstü işletim sistemleri ve bunlarda bulunan programlar, üretkenlik için en uygun olanlardır. Ayrıca, ilgili arayüzleri bir fare ve klavye ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İş için iyi bir dizüstü bilgisayar arayan ancak çok fazla harcamak istemeyenler, HP, Acer, Lenovo gibi genel markaların sunduğu orta sınıf seçeneklere göz atabilir.

Ancak, buna rağmen yine de bir tablet tercih ediyorsanız, en çok önerilen seçenek 11 veya 12.9 inç iPad Pro’dur. Bununla birlikte, M1 yongası, büyük pili sayesinde iyi bir kullanım süresi ve masaüstü sürümlerinden hala uzak olmasına rağmen çok iyi çalışan bir uygulama ekosistemi sayesinde bol miktarda güç elde edersiniz.

İşinizle tutarlı bir seçenek seçmeye çalışın. Gerçekten onlardan faydalanacaksanız, güç ve performanstan tasarruf etmeyin. Tercihinizde masaüstü işletim sistemlerine öncelik verin. Üretkenliğe daha fazla odaklanırlar ve çalıştırdıkları yazılım daha eksiksizdir.

Eğlence amaçlı en doğru cihaz

Amaç içerik tüketmek olduğunda, tablet kadar rahat çok az şey vardır. Kanepede dinlenmek, film, dizi izlemek veya internette gezinmek, cihaz hafifken ve klavye takılı olmadığında çok daha rahat. Bu durumda, ekran (boyut ve çözünürlük) ve ses (hoparlör sayısı ve ses teknolojileri) gibi hususları aklınızda bulundurun.

Çoğu orta sınıf model bu konuda iyi bir performans sunar. Son olarak, en sevdiğiniz içeriği genellikle gördüğünüz yerleri listelemeye çalışın. Tabii ki, bir tableti trenle seyahat ederken dizi izlemekle evinizin rahatlığında izlemekle aynı şey değil. Bu nedenle, boyutlara ve ağırlığa da bakın.

Seyahat amaçlı en doğru cihaz

Sık seyahat edenler, taşınabilirlik ve özellikler arasında bir denge bulmaya çalışmalıdır. Örneğin, belki bilgisayarınızda ağır işler yapmanız gerekiyor, ancak nadiren ofistesiniz. Bu nedenle, Android ve iOS için gerekli uygulamalara sahip olup olmadığınızı kontrol edin ve iPad Pro veya Galaxy Tab S8 gibi çok güçlü bir tablet seçin. Bu konuda önerilen diğer ekipmanlar, bazı sürümlerinde Intel i7 işlemcilerle donatılmış ve dönüştürülebilir olan Microsoft Surface’dir. Bunların hiçbiri sizi ikna etmiyorsa, LG Gram gibi bir kilodan daha hafif ve güçlü donanıma sahip hafif seçeneklere bir göz atın.

Bir oyun tableti veya dizüstü bilgisayar

Oyun oynamayı seviyor musunuz? Burada bahsedilen cihazların her biri sizin için ne yapabilir? Bir bilgisayarla aynı akıcılıkta oynamanızı sağlayacak bazı güçlü tabletlerden seçebilirsiniz. Başlıca avantajları, çok taşınabilir olmaları ve oyun deneyimini her yere götürmeleridir. Ancak, oyunların çoğu yalnızca masaüstü sistemlerde mevcuttur. Bu durumda Asus TUF Dash F15 veya Razer Blade 15 gibi iyi bir oyun bilgisayarını tercih etmelisiniz.

Bu kılavuzun farklı bölümlerinde, tablet veya dizüstü bilgisayar satın almanın aynı olmadığı gösterilmiştir. Aslında, iki cihaz arasındaki farklar, esas olarak çalıştırdıkları yazılım türü nedeniyle uçsuz bucaksız. Bu nedenle, iki seçenekten birine karar vermeden önce yapmanızı önerdiğimiz şey, gerçek ihtiyaçlarınızın ne olduğunu belirlemektir. Bu konuda emin olduktan sonra, seçtiğiniz cihazın bunları sağlayıp sağlayamayacağını doğrulamaya çalışın. Aklınızda bir tablet olmasına rağmen, bir dizüstü bilgisayar almanın daha iyi olduğunu fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz veya tam tersi.