Ekran yenileme hızı nedir?

Ekranın yenileme hızı, en iyi görüntüleme deneyimini elde etmek söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken özelliklerden biridir. Son zamanlarda, bu rakam cep telefonları, monitörler ve TV ekranlarında çok öne çıkar hale geldi. Bu nedenle, gerçekte ne olduğunu merak etmeniz çok normal.

Aşağıdaki bölümlerde, ekran yenileme hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız. İlk olarak, bu terimi kullandığımızda tam olarak ne demek istediğimizi ve bir monitör veya cep telefonu satın almadan önce bu özelliği dikkate almanın neden bu kadar önemli olduğunu açıklayacağız.

Ekran yenileme nedir?

Ekran yenileme, bir ekran veya projeksiyon cihazının saniyede kaç görüntü üretebileceğini belirleyen özelliktir. Kullanılan birim, genellikle hz olarak kısaltılan hertz’dir. Her hertz, bir saniyede görüntülenen bir görüntüye karşılık gelir. Yani bir ekran 60 hz’de yenileme özelliğine sahipse saniyede 60 görüntü gösteriyor demektir.

Kullanıcı için daha fazla ekran yenileme hertz’e sahip olmak, bir akıcılık etkisi yaratır. Aksine, monitör düşük bir yenileme hızına sahipse, görüntülerin dalgalı bir hareket sunduğu algısı oluşur.

Hem monitörlerde, hem televizyonlarda hem de cep telefonlarında en yaygın oran 60 Hz’dir. Ancak, üreticilerin 75, 90, 120 veya 144 hz’lik paneller sunması giderek yaygınlaşıyor. 360hz olanlar bile var, ikincisi en üst düzey görüntüleme cihazlarında mevcuttur.

Ekran yenileme hızı neden önemlidir?

Telefon veya bilgisayar ile yaptığımız işlerin çoğunda yenileme hızının 60 hz veya 75 hz olması yeterli olacaktır. E-posta oluştururken, bir belgeye metin eklerken veya web’de gezinirken, arayüzde hızlı çerçeve yenilemeleri gerektiren hızlı hareketler yapmıyoruz. Peki yüksek yenileme hızına sahip olmak ne zaman gerçekten gerekli?

Esas olarak, video oyunlarında. Bazı oyunlardaki sahneler, çok sayıda kamera değişikliği ve hızlı hareketlerle çok dinamiktir. 90 hz’den yüksek yenileme hızlarına sahip monitörler sayesinde oyuncu, görselleştirmede daha fazla akıcılık hissedecek. Öte yandan, televizyonlara odaklanırsak, Formula 1 gibi spor tutkunları veya çok fazla aksiyon içeren filmlerin hayranları daha yüksek bir yenileme hızına sahip olmaktan memnun kalacaklardır. Bu tür içerik, hızlı görseller ve hızlı kamera değişiklikleri ile genellikle çok enerjiktir.

Cep telefonlarında yenileme hızı

Nihayet, cep telefonları hakkında konuşuyoruz. Çoğu kullanıcının çok yüksek bir ekran yenileme hızına ihtiyacı olmayacaktır. Bununla birlikte, cihazlarıyla oyun oynamak isteyenler, üst düzey bir monitörün sunabileceği aynı pürüzsüz görüntü geçişine sahip olmaktan memnun kalacaklardır. Bu aynı zamanda menü navigasyonu ve işletim sistemi geçişleri için de geçerlidir.

Yüksek yenileme hızına sahip bir ekranın iyi görüntü sunduğu duyumlarına rağmen, bu özelliğin pil seviyesini doğrudan etkilediğini bilmelisiniz. Bu nedenle bazı üreticiler hibrit veya uyarlanabilir çözümler uygulamıştır. Bu şekilde, cihaz yalnızca kullanıcı oyun oynadığında veya video izlemeye başladığında ekranda yüksek yenileme hızını etkinleştirir. Bu, Samsung Galaxy 22 Ultra 5G gibi telefonlarda bulunan bir özelliktir.

Daha yüksek yenileme hızı daha mı iyi?

Her zaman daha fazla hertz’e sahip bir monitöre sahip olmak sizin için en iyisidir. Aslında, karar vermeden önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı ek faktörler var. Oynayacağınız oyunların türüne veya bilgisayarınızla gerçekleştireceğiniz görevlere bağlı olarak, daha düşük yenileme hızına sahip monitörleri seçerek biraz tasarruf edebilirsiniz. Aynı şey cep telefonları için de söylenebilir.

Öte yandan, sahip olduğunuz ekipmanın monitörün tüm potansiyelinden yararlanabilmesini sağlamak çok önemlidir. Bilgisayarınızda 50 veya 60 FPS’nin üzerinde bir oyun çalıştırmak için gerekli donanım yoksa, önünüzde yepyeni bir 144hz ekran olması size yardımcı olmayacaktır.

Son olarak, çözünürlük, parlaklık vb. gibi ekran kalitesini tanımlayan panelin diğer yönlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Bazı üreticiler, özellikle cep telefonları alanında, pazarlama amaçlı olarak daha yüksek bir yenileme hızı içerir. Ancak panel iyi bir görüntü kalitesi sunmuyor veya düşük bir çözünürlükle geliyor olabilir.