En iyi İspanyol zombi filmleri

İspanyol zombiler ‘Malnazidos’ta iç savaş ölümsüzlerle dolu, en son ‘Overlord’ gibi filmlerde zombi kıyameti türünün hayranlarına büyük keyif veren “Nazi zombileri” alt türünü anımsatan parlak bir fikir. Burada zombiler faşist ve ayrım gözetmeksizin kırmızıdır çünkü tüm yaşamın beyinsizleri ne sağda ne solda değil merkezdedir.

Filmin Javier Ruiz Caldera ve Alberto de Toro’nun galası bize İspanya’da insanların bazen birbirinin beynini de yediğini hatırlatıyor. Amando de Ossorio’nun 1972’de ‘La noche del terror ciego’yu yönettiğinden beri, İspanyol filmografisi tarihi boyunca zombi türü en az otuz film üretti. İspanya birkaç yıl boyunca dünyanın en canlı ve en zengin fantastik prodüksiyonuna sahip ülkelerden biriydi.

Burada size en iyi 15 İspanyol zombi filmini sunuyoruz. Elbette İspanyol zombi kıyamet türünün en önemli özel yapımlarına birkaç örnek verilebilir: Jesús Franco (‘La tumba de los muertos vivientes’ ve ‘La mansión de los muertos vivientes’) ve Paul Naschy (‘Latidos de pánico’ ve ‘La rebelión de las muertas’). Küçükler için animasyonlu bir seçenek bile var, ‘Papá, soy una zombi’.

[REC] 4: Apocalipsis

rec 4

Olay, korkunç enfeksiyondan kurtulan tek kişi olan Ángela Vidal’ın binadan tahliye edildiği anda başlar. Durum nihayet kontrol altına alınmış gibi göründüğünde, kaos yeniden serbest kalır ve kötülüğün tohumu yeni ve korkunç biçimlerde yeniden doğar.

La orgía de los muertos

La orgia de los muertos

Gizemli bir bilim adamı, 19. yüzyıl İskoçya’sında küçük bir kasabaya gelir ve ölüleri mezarlıktan diriltmeye başlar.

La noche de las gaviotas

La noche de las gaviotas

Tapınak Şövalyeleri, kanlı resitallerini uygulamaya devam etmek için bir balıkçı köyüne giderler.

El ataque de los muertos sin ojos

El ataque de los muertos sin ojos

500 yıl önce bir grup Tapınak Şövalyesi acımasızca insan kurban ettiler ve bunun için kör edilerek ve idam edilerek cezalandırıldılar. Beş yüzyıl sonra mezarlarından aynı kırsal bölgeye dönerler ve burada hala kördürler, cellatlarının torunlarını ararlar. Bölgenin sakinleri bu tür yaratıklardan kaçmanın bir yolunu bulmalıdır.

Una de zombis

Una de zombis

Caspas ve Aijón, parası, bağlantıları, eğitimi ya da yeteneği olmamasına rağmen İspanyol sinemasının yeni yıldız yönetmenleri olmaya karar vermiş iki gençtir. Hiçbir hikayeleri olmadığı için anlatacak bir hikayeleri de yoktur. En büyük başarısızlığa mahkum göründüklerinde Hollywood’un yarısını bildiğine yemin eden sözde yapımcı Carla ile tanışırlar. “El Duende” lakaplı bir adamın da yolları kesişir ve onlara bir hikaye sunar: kendi hikayesi. İntikam, başarısız bir aşk… ve zombilerden oluşan şeytani bir mafya içeren bir hikaye.

Malnazidos

Malnazidos

Aylarca süren kanlı çatışmalar, siperlerde binlerce ölü bıraktı. Beşinci tugayın kaptanı Jan Lozano esir alındı. Ölüm cezasından kurtulmanın tek yolu, düşman kampında imkansız bir görevle yüzleşmektir. Ancak beklenenden daha büyük bir tehlike, rakip tarafları yeni ve bilinmeyen bir düşmana karşı birleşmeye zorlayacaktır. Karşılıklı nefretlerini bir kenara bırakmak ve böylece zombi olmaktan kaçınmak zorunda kalacaklar.

La hora fría

La hora fria

Son büyük savaştan sonra, sekiz kişi harap tesislerde izole yaşıyor. Sürekli teyakkuz halinde, kompleksi terk edemezler, ancak yiyecek ve ilaç eksikliği onları dışarıda gizlenen gizemli tehditle karşı karşıya bırakacaktır.

Beyond Re-animator

Beyond Re-animator
13 yıl hapiste kaldıktan sonra, çılgın bir bilim adamı, gizlice ölüleri nasıl canlandıracağını öğrenmeyi uman genç bir hapishane doktoru ile çalışmak için yeni bir şans elde eder.

Retornados

Retornados

Enfekte kişilerin normal hayatlar sürdüğü zombi sonrası bir dünyada, virüs karşıtı ilaçlar azalıyor.

La noche del terror ciego

La noche del terror ciego

Betty, iş nedeniyle Lizbon’a gelir ve burada Roger’ın eşlik ettiği yatılı okuldan eski sınıf arkadaşı olan Virginia ile tanışır. Üçü bir turist hostelinde birkaç gün geçirmeye karar verir. Pitoresk bir trende seyahat ederler ve kısa sürede iki arkadaş arasında kıskançlık alevlenir. Virginia trenden inmeye karar verir ve bir manastırın hakim olduğu ıssız bir kasabaya gelir. Garip ve korkunç şeyler olmaya başladığında, evlerden birine yerleşir ve uyumaya hazırlanır. Bu arada, Roger ve Betty geceyi handa geçiriyorlar ve arkadaşları için endişeleniyorlar ve onu aramaya karar veriyorlar.

[REC]²

rec 2

Yetkililerin karantinaya alınan binada kilitli insanlarla teması kesmesinin üzerinden sadece birkaç dakika geçti. İçeride tam olarak ne olduğunu kimse bilmiyor. Dışarıda gerginlik hüküm sürüyor… Durumu kontrol etmek ve neler olduğunu belirlemek için bir GEOS birimi evin içine girer. Görünüşte hızlı ve kolay bir görev. Ama zaten biliyorsun. Bazen görünüş aldatıcı olabilir…

[REC]³: Génesis

rec 3
[REC]’in ilk iki bölümünde yaşanan klostrofobi hissinden sonra, aksiyon şimdi orijinal konumundan kilometrelerce uzakta ve kısmen güpegündüz, filme yeni bir ürkütücü gerçeklik kazandıran özelliklerde gerçekleşiyor. Enfeksiyon binayı terk etti. ve Clara birbirleri için yaratılmıştır. Sevdikleriyle birlikte bağlarını kutlayacaklar. Ama üzerlerinde siyah bir gölge asılıdır. Hayatlarının en mutlu gününde kıyametler kopacak.

Pánico en el Transiberiano

Panico en el Transiberiano

1906’da İngiliz bir antropolog, Çin’de donmuş bir tarih öncesi yaratık keşfeder ve onu trenle Avrupa’ya nakletmelidir.

No profanar el sueño de los muertos

No profanar el sueno de los muertos

Bir polis, bir dizi cinayetten şüphelenilen iki hippiyi kovalar; ancak gerçek suçlular, bölgedeki çiftçiler tarafından kullanılan kimyasal pestisitler nedeniyle ayağa kaldırılan ölümsüzlerdir.

[REC]

rec

Yerel bir televizyon ekibi bir gece itfaiyeyi takip eder. Yayın canlı. İlk gezilerinde, itfaiyeciler dairesinde mahsur kalan yaşlı bir kadını kurtarmak için eski bir binaya giderler. Ama rutin bir görev gibi görünen şey cehenneme dönüşüyor…