Google Görüntülü Reklam Ağı nedir?

Google Display, Kuzey Amerika markasının yeni bir televizyonu değil. Teknoloji devi de ekran pazarına girmiş gibi değil. Ve hayır, Google Display de bir televizyon hizmeti değildir. Peki tam olarak neden bahsediyoruz? Bu yazıda bu ve diğer soruları cevaplıyoruz. Türkçesi Google Görüntülü Reklam Ağı olarak lanse edilen Google Display’in tam olarak ne olduğunu, hangi ünlü marka ürünüyle ilişkili olduğunu ve ana hedeflerinin neler olduğunu öğreneceksiniz.

Google nasıl para kazanıyor?

Konuya girmeden ve Google Display’in ne olduğunu açıklamadan önce, şirketi destekleyen işle ilgili bazı yönleri gözden geçirmeliyiz. Görüntüleme ile yakından ilgili olduğundan, birincil gelir kaynağınızın ne olduğunu belirlemek önemlidir.

Şirketin hizmet portföyüne hızlıca göz attığımızda, hemen merak edilen bir şey ortaya çıkıyor: Neredeyse hiçbir ürününün kullanıcıya maliyeti yok. Örneğin, Google Dokümanlar’a, eksiksiz bir ofis paketine ve ücretsiz olarak Google Drive’da 15 GB’a sahibiz. Tek şart, aktif bir Google hesabına sahip olmaktır. Aynı şey arama motoru, asistan, Gmail ve YouTube için de geçerli. Tabii ki, bu hizmetlerin bazı yöntemleri ücretlidir. YouTube’un premium bir versiyonu ve ücretli bir müzik çeşidi var. Ancak bunların hepsi Google için büyük bir değişiklik.

Reklamcılık: Google’ın gerçek geliri

Google’ın kasasını gerçekten şişiren şey reklamcılıktır. Google AdWords veya Ads, onun reklam programı, şirkete milyarlarca dolar gelir sağlıyor.

Bu gerçeği zaten biliyor olmanız veya bu satırları okuyarak keşfetmiş olmanız mümkündür. Her durumda, bir sonraki Google aramanızda, en iyi sonuçlara bir göz atın. Çoğu sponsorludur ve tesadüfen arama motoru başlığında görünmezler. Bu kalıp, Gmail, YouTube ve Haritalar gibi diğer platformlar tarafından tekrarlanır. Ancak, Google’ın reklamcılığı tanıttığı yerler yalnızca bunlar değil. Sitemizdeki Google görüntülü reklamları fark etmemiş olamazsınız. Onlar olmasa size bu satırları yazamazdık.

Google Display Görüntülü Reklamcılık nedir?

Google’ı bugünkü dev yapan tekniklerin bu kısa incelemesinden sonra, bu makalenin ana sorusunu ele almanın zamanı geldi. Google Display nedir? Aslında bu böyle bir ürün olarak kabul edilemez. Daha ziyade, şirketin interneti reklamlar ve reklam mesajlarıyla doldurmak için kullandığı bir araca atıfta bulunmak için kullanılan bir terimdir.

Google Display, Görüntülü Reklam Ağı’ndan başka bir şey değildir. Şirketin kendisine göre ve aynen alıntılıyoruz, “Google reklamlarınızın görünebileceği iki milyondan fazla web sitesi, uygulama ve videodan oluşan bir gruptur.” Başka bir deyişle, Google reklamları için görüntüleme birimleri olarak hizmet veren ağdaki konumların devasa bir birleşimidir.

Comscore’a göre Google Display, İnternet kullanıcılarının %90’ında mevcut. Bu da her iki tarafın da kazançlı çıktığı bir trend yarattı. Google söz konusu olduğunda, reklamlarını ağın neredeyse her köşesine götürmeyi başardığı için kazanıyor. Web siteleri, uygulamalar ve video platformları söz konusu olduğunda, kolaylıkla gelir elde ederler.

Google Display veya Görüntülü Reklam Ağı ne işe yarar?

Daha önce tartıştığımız gibi, Görüntülü Reklam Ağı, Google’ın reklamlarını kendi ürünlerine ek olarak uzun bir site listesine ulaştırma yöntemidir. Ayrıca ağdaki portalların trafiğinizi kullanmasına ve para kazanmasına hizmet eder. Ancak Google Display’in başka harika özellikleri de var.

Hedefli reklam satmak

Uzun hizmet listesinde olduğu gibi, Google Görüntülü reklamlar da hedeflenir. Bu, her kullanıcının ihtiyaçlarına göre uyarlanmış belirli bir reklamı göreceği anlamına gelir. Google tarafından önerilen reklam segmentasyonu farklı değişkenlere dayanmaktadır. Belirli sayfalar veya ilgi alanları gibi bağlamlar kullanılır. Reklamların izleyici kitlesini dikkate alarak gösterimi de mümkündür. Ve hatta Google, reklamları daha etkili hale getirmek için coğrafi kalıplar oluşturmanıza izin verir. Görüntülü Reklam Ağı, her ziyaretçiye kişiselleştirilmiş reklam göstermeyi amaçlar.

Potansiyel müşterinin dikkatini çekin

Google Görüntülü Reklam Ağı’nın diğer bir temel işlevi, yani reklam ağı, satın alma sürecinde potansiyel müşterilerin dikkatini daha erken çekmektir. Bunu daha iyi anlamak için bir an için belirli bir ev ürününe ihtiyacınız olduğunu düşünün. Bulmak için bir Google araması yaparsınız. Sizi aradığınızı sunan mağazalara götüren bazı reklamlar var. Bu noktada, satın alma niyetiniz zaten oldukça büyük. Ancak Görüntülü Reklam Ağı ile, reklamlar siz daha bir şey satın almayı düşünmeden dikkatinizi çeker. Markaların ilginizi çeken şeyleri size hatırlatmasına, sizinle bağlantı kurmasına ve sizi web sitelerini ziyaret etmeye davet etmesine yardımcı olan mesajlardır.

Her tür şirketin internette var olmasını kolaylaştırır

Google Display’in veya Google Görüntülü Reklam Ağı’nın son bir özelliğinden bahsettik. Büyük veya küçük fark etmeksizin her tür işletmenin çok sayıda portalda reklam vermesini kolaylaştırmaktan bahsediyoruz. Sanki büyük bir sayaçmış gibi, Google Display bir şirketin reklamlarını en çok etki yaratacakları yere götürecektir. Görüntülü Reklam Ağı’nın iki milyondan fazla web sitesinin yanı sıra uygulamalar ve videolardan oluşan bir ağ olduğunu unutmayın. Potansiyeli muazzamdır, ancak kullanımı da kolaydır ve kampanyalar nispeten az yatırımla başlatılır.

Olasılıklarla dolu bir reklam ağı

Google Display kullanmanın avantajları açıktır. Çok geniş bir reklam ağına erişim sağlar ve her tür şirket için erişilebilir olmasını sağlar. Ayrıca, her tür hedef kitle için doğru mesajları sunarak reklamların daha etkili olmasını sağlar. Ayrıca otomasyon yoluyla dönüşümleri artırmaya yardımcı olur. Google’ın tasarladığı sistem, en iyi sonuçların ne tür kullanıcılarla alındığını doğrulamakla görevlidir. Sonuç olarak, reklama yapılan yatırım daha karlı olur.

Başta da söylediğimiz gibi Google televizyon veya ekran yapımına başlamamıştır. Aslında, Google Görüntülü Reklam Ağı veya resmi adıyla Google Display, en başarılı araçlarından biridir. Gelirinizin çoğunu toplamanıza yardımcı olan biri.