NVIDIA RTX IO nedir?

NVIDIA RTX IO, hem GeForce 2000 hem de 3000 serisi için kullanılabilecek yeni bir teknoloji olarak tanıtıldı. Bu teknoloji sayesinde masaüstü ekran kartları da daha çok HPC sektörü için tasarlanmış NVIDIA GPUDirect teknolojisine benzer bir şey yapabilecek. Yani, CPU’nun müdahalesi olmadan verilere doğrudan erişebilecekler.

NVIDIA RTX IO nedir?

NVIDIA RTX IO, SSD’ye CPU’dan tamamen bağımsız olarak doğrudan GPU’dan erişilmesine izin verecektir. Şimdiye kadar, sabit diskten GPU’nun VRAM’ına veri yüklemek istediğinizde müdahale etmesi gereken CPU’ydu. Artık bu önlenecek ve GPU’nun kendisi, CPU’yu aşırı yüklemeye gerek kalmadan veri erişimlerini gerçekleştirmekten sorumlu olacak ve diğer görevlerin icabına bakacaktır.

NVIDIA RTX IO, Microsoft’un DirectX 12 Ultimate’a dahil edilecek olan popüler DirectStorage API’sinin bir donanım uygulamasıdır. Bununla birlikte, NVIDIA teknolojisinin ve ayrıca biraz sonra yorum yapacağımız AMD’nin özelliklerinden yararlanabileceksiniz, çünkü her ikisi de Microsoft’un video oyunlarını, özellikle açık dünyaları olan video oyunlarını geliştirmek için sunduğu bu seçeneği kullandı.

nvidia-rtx-io

Bu teknoloji, bu tür bir PCIe yuvasına veya bağlantı noktasına bağlı bir birimden veri istenmesine izin verir, bu nedenle SATA veya diğer sabit sürücü türleri için çalışmaz. Bu teknolojiden yalnızca SSD’ler ve Windows işletim sistemleri yararlanacak ve şu anda desteklenmeyecek diğer tüm cihazları dışarıda bırakacak.

GPU’nun iki tür belleğe, yerel belleğe veya özel kartın kendisinde bulunan VRAM’e veya sistem belleğine erişebileceğini unutmayın. Bunun için DMA birim sistemi kullanılır ve bağımsız olarak gerçekleştirilebilen bu hareketler için döngülerinin bir kısmını veya yürütme süresini kullanarak bu veri hareketini gerçekleştirmek için müdahale eden ve tüm yükü GPU’ya bırakan CPU’dur.

Başka bir deyişle, GPU, aynı sistemde kurulu iki ekran kartının yaptığı gibi, PCIe tipi SSD depolama ortamıyla iletişim kurabilir, AMD veya NVIDIA SLI veri yolları veya Crossfire bağlantıları aracılığıyla bilgi paylaşabilir.

Bütün bunlar daha hafif ve daha doğrudan bir sonuçla sonuçlanmaz, ancak CPU ayrıca kendisini diğer görevlere adayarak ve bu tür sık ​​veri hareketleriyle zaman kaybetmeden performansını artıracaktır. Başka bir deyişle, GPU, SSD’ye eriştiği VRAM gibi davranacaktır.

Öte yandan GeForce RTX 20 Serisinin piyasaya sürülmesinden bu yana, bu grafik işlem birimlerinde gerçek zamanlı bir veri açma motoru devreye alındı. Bu birim, sıkıştırılmış verileri alıp anında açabilir ve zaten sıkıştırılmış verileri VRAM’a gönderir. Ve hepsinden iyisi, dekompresyon hızı o kadar hızlı ki CPU buna yetişemedi.

Dikkatli olun, çünkü büyük donanım şirketlerinde gerçekleşecek hareketlerin çoğu bu yöne gidecek, diğer birimlerin CPU’nun işinin bir kısmını halletmesine izin vererek ve yakınlaştıracak veya hızlandıracak. İşlem birimleri ve her türden bellek arasındaki bağlantı mümkün olduğunca, çünkü bugün en büyük darboğazın bulunduğu yer burasıdır.

AMD Smart Access Storage Alternatifi

Son olarak NVIDIA RTX IO teknolojisinin piyasada tek olmadığını söylemek gerekirse AMD, en büyük rakibininkine benzer çözümler getirmek için de çok çalıştı. Şirket, CPU müdahalesine gerek kalmadan sabit sürücüden VRAM’e veri yüklemek için doğrudan erişim için AMD Akıllı Erişim Depolamasını yarattı.