iPhone’da varsayılan indirme konumu değiştirme

iPhone’de varsayılan indirme konumunu kolayca değiştirebilirsiniz. Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’a gelen özelliklerden biri de varsayılan indirme konumunun değiştirilmesiyle ilgiliydi. iOS 13’ten itibaren Safari birçok ilginç yeni özellik kazandı ve muhtemelen en çok merak edilenlerden biri entegre indirme yöneticisi. Bu sayede indirmelerinizin konumunu yönetebilirsiniz.

Bu gönderi, iPhone’da varsayılan indirme konumunun nasıl ayarlanacağını veya değiştirileceğini gösterir. İndirilen içeriği iPhone’da depolamak için varsayılan konumu değiştirme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa okumaya devam edin.

iPhone’da varsayılan indirme konumu

İndirdiğimiz tüm dosyaların varsayılan olarak kaydedildiği yer, iOS’taki Dosyalar uygulamasındaki İndirilenler klasörüdür. Varsayılan olarak, iPhone’daki Safari tarayıcısından indirilen dosyalar iCloud Drive’daki İndirilenler klasörüne kaydedilir. İndirdiğiniz dosyalara iOS cihazlarınızda Dosyalar uygulaması üzerinden erişebilirsiniz.

Varsayılan seçenek çoğu durumda tercih edilecek olsa da, onu değiştirmemiz gerekebilir. Neyse ki Apple bize seçim yapabileceğimiz seçenekler sunuyor, biz bunu şu şekilde yapacağız. Yeni iPhone’unuzun önceden yüklenmiş Safari tarayıcısında varsayılan indirme konumlarını nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  1. Ayarlar uygulamasını iPhone’da açın.
  2. Ayarlar içinde Safari’yi bulun.
  3. İndirilenler’e dokunun.
  4. İndirilenlerin kaydedilmesini istediğiniz klasörü seçin.
iphine indirilenler konumu

Bu kadar basit, bundan sonra indireceğimiz dosyalar seçtiğimiz klasörde olacak. Özelliğin Chrome’de mevcut olmadığını hatırlatalım.

İndirilenler altında başka bir klasör oluşturmak istiyorsanız, İndirilenler’i vurgulamak için hafifçe vurun ve ardından ekranın sağ üst köşesindeki Yeni klasör oluştur simgesine dokunun. Son olarak, klasörü buna göre adlandırın.

Konumu tekrar iCloud Drive olarak değiştirmek istiyorsanız, Safari uygulama ayarlarına geri dönün, İndirilenler’e gidin ve ardından verilen seçeneklerden iCloud Drive’ı seçin.

İndirme konumu için birkaç seçeneğimiz var:

iCloud Drive: Bu, varsayılan seçenektir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra dosya, tüm cihazlarımızla senkronize etmek için iCloud sunucularına yüklenecektir.

iPhone’umda: İndirilen dosyalar, indirdiğimiz cihazda yerel olarak depolanacak. Daha sonra gerekirse, bu dosyaları iCloud Drive’a veya tercih ettiğimiz başka bir hizmete taşıyabiliriz.

Diğerleri: İndirilenleri Dosyalar uygulamasıyla uyumlu herhangi bir depolama hizmetine yerleştirebiliriz.