Web3 teknolojisi nedir?

İnternetten, ekonomiden ve hatta politikadan uzak kalmadığınız sürece, Web3’ü neredeyse kesin olarak duymuşsunuzdur. Peki Web3 nelerden oluşuyor ve neden üzerine bu kadar çok konuşuyorlar?

Web3 nedir?

Önce Web3’ün ne olduğunu açıklayalım: Web3, merkezi olmayan blok zincirleri kullanılarak oluşturulan yeni bir tür internet hizmeti fikrine verilen isimdir.

Veya başka bir deyişle, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini kullanan paylaşımlı defter sistemlerine dayalı bir İnternet. Bu teknolojinin beklentisi çok büyük, ancak destekçileri ve kötüleyenleri var.

Örneğin iyimserler, Web3’ün meta veri tabanında ticaret yapmaktan, DeFi gibi rakamları kullanan aracılar olmadan bir ekonomiye kadar sayısız şeyi kontrol etmeyi mümkün kılacağını söylüyor.

DeFi veya Merkezi Olmayan Finans’ın, bankaların veya merkezi aracıların işlem yapma ihtiyacını ortadan kaldıran ve bunun yerine insan müdahalesi olmadan otomatik olarak çalışan kod satırları olan akıllı sözleşmeleri kullanan finansal sistemler olduğunu hatırlayalım.

Öte yandan, kötüleyenler Web3’ü bir moda kelime olarak etiketler. Bu son grupta, Web3 kavramını iyi anlamadığını kabul eden iş adamı Elon Musk var.

Web’deki Şirketler

Ancak şirketler bankacılık gibi durağan veya dik durmamış, yavaş yavaş ve kendi kurallarıyla bu piyasaya yaklaşıyorlar. Bu sadece bir örnek.

Yalnızca 2021’de, Web3 teknolojilerine şirketler ve risk sermayesi fonları arasındaki birleşik yatırımın 27 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Bu, en belirgin örneklerin kripto para birimlerinin kendileri, NFT ticareti ve meta veri olduğu Web3’ün henüz başında olmamıza rağmen, hayvancılık endüstrisinde NFT’lerin kullanımıyla kanıtlandığı gibi potansiyeli çok büyüktür.

Buna ek olarak, kullanıcıların oynamak için para (jeton) kazandıkları video oyunlarının kullanımı veya kullanıcıların eserlere bir miktar jeton yatırabileceği ve yeniden üretimleriyle para kazanabileceği sanat veya müzik parçalarının yaratılması gibi yeni fikirler ortaya çıkıyor.

Web3 ile ilgili en ilginç şey, daha yeni başlıyor olmamız ve iyi bir hayal gücü ile iş sonuçlarının muazzam olabileceğidir, ancak gerçek şu ki, hepimizin bildiği gibi gelecek belirsizdir.