FRC monitör nedir?

Hiç 8 bit + FRC veya 6 bit + FRC olan bir monitör gördünüz ve bu kısaltmaların ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? Bu yazıda size tüm mevcut monitörler ve renk derinlikleri için temel bir teknoloji olan Kare Hızı Kontrolü hakkında her şeyi anlatacağız.

Bilgisayar monitörlerinin (ve her türlü ekranın) en önemli kavramlarından biri renk derinliğidir. Temel olarak, her bir birincil rengin temsil edilmesi gereken bit sayısını tanımlar, böylece (örneğin) 6 bitlik bir monitör yaklaşık 260.000 rengi temsil edebilir, bu da 8 bitlik monitörlerin 16,7 milyon renginden çok uzaktır.

Ne yazık ki, bir paneldeki bit sayısını artırmak pahalıdır, bu nedenle bir monitörün daha fazla renk gösterebilmesi için alternatif teknolojilerin kullanılması gerekir. Örneğin 6 bitlik monitör örneğinde gerekli 8 biti FRC veya Frame Rate Control teknolojisini kullanarak elde edebiliyoruz.

FRC, ekranda görülenin tam olarak monitör tarafından doğal olarak temsil edilemeyen bir ara renk olduğu zihinsel yanılsamasını oluşturmak için iki farklı renk, özellikle birbirine yakın iki renk tonu arasında yanıp sönen bir ekrana dayanır.

Bir monitörün renk derinliği nedir?

Bu makalede ilerlemeden önce bilmemiz gereken temel kavram, renk derinliğidir. Bu, temel olarak monitörün kaç rengi temsil edebileceğini ve daha kesin olarak bir rengi temsil etmek için kullanılan bit sayısını ifade eder.

Bu çok önemli bir şeydir, çünkü temsil edilebilecek renk sayısı o bit sayısına uyanlarla sınırlıdır, böylece renk derinliği 1 bit olan bir monitör sadece iki tanesini temsil edebilir (olası seçenekler 0 ve 1), bu sadece siyah beyaz olurdu.

Ancak dikkatli olun, çünkü monitörlerin renk derinliği hakkında konuştuğumuzda, aslında kanal başına bitlerden, yani her ana renk için bir bitten bahsediyoruz. Dolayısıyla bu bağlamda 1 bit derinliğe sahip bir monitör yalnızca kırmızı, yeşil ve mavinin temel kombinasyonlarını temsil edebilir ve yalnızca 8 renk verebilir.

Ve hepimizin referans aldığı RGB renkleri bunun neresinde? Pekala, kanal başına 8 bit renk derinliğinde, 8 ikili basamak ile 256 rengi temsil edebileceğimiz için ve RGB’nin birincil renklerin her birinde 0 ila 255 arasında bir aralığı olduğunu unutmayın.

Panelleri doğal olarak 8 bit renk gösteremeyen ve RGB renk alanını yeterince kapsayamayan monitörler var. Öte yandan, daha da fazla renk detayı gerektiren ve bu nedenle 10 bit hatta 12 bit renkle yapılan birçok grafik çalışması vardır. Bunu nasıl düzeltebiliriz? Bir yanda doğal olarak 8 bite ulaşamayan panellerimiz var. Öte yandan, 10 veya 12 bit ile çalışması gereken insanlar var ve buna doğal olarak sahip olmak inanılmaz pahalı. Çözüm FRC’dir.

Kare Hızı Kontrolü veya FRC nedir?

Bu FRC teknolojisi Titreme olarak da bilinir ve kişinin temsil edilen daha fazla rengi görmesini sağlamak için yapılan bir hileden başka bir şey değildir. Monitörlerdeki diğer pek çok şeyde olduğu gibi, çalışmasının sırrı yanıp sönmekte.

Spesifik olarak, bir ara tonu simüle etmek için iki farklı renk tonu arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmak, böylece panelin doğal olarak temsil edemeyeceği, ancak aralık içinde bulunan iki renk arasında bulunan bir rengi yeniden üretmeyi başarmaktır.

8-bit-frc

Örneğin, yukarıdaki resimde, FRC hakkında çok uygun bir dramatizasyonun toplandığı ve farklı şekillerde temsil edilen bir dizi renkle bir örneğimiz var:

  1. Bu, mümkün olan tüm renkleri mükemmel bir şekilde kaplayan “gerçek gradyan” a karşılık gelir.
  2. Sadece 32 renkle başlamamıza rağmen, ara tonların çok iyi taklit edildiği, gerçek degradeye yakından benzemeyi başaran, taklidi kullanan 32 rengin bir temsili. Her ara rengin doğru ölçüsünde öykünmesi, efekti sağlayan şeydir.
  3. Burada, herhangi bir renk taklidi olmaksızın sadece 8 renk olacaktır; bu, bir renkten diğerine geçişin aşırı ve çok net olmasına neden olur, bu da bir degrade olması gereken şeydir.
  4. Son olarak, yukarıdakilere taklidi uygularsak,

FRC tarafından elde edilen etki olan renk taklidinin uygulandığı durumlarda, renklerin yeniden üretilmesinde nasıl acımasız bir farkın elde edilebileceğini görüyoruz, burada bu renkleri doğal olarak oluşturmanın açıkça çok daha iyi olduğu sonucuna varabiliriz, ancak Kare Hızı Kontrolünün etkisi tam olarak olumsuz değildir. Bu noktayı açıklamaya hizmet eden uç örneklerle uğraştığımız da açıktır.

8-bits-6-bits-frc

Burada, 8 bitlik bir monitörde 6 bitlik + FRC’ye kıyasla ton değişiminin nasıl olacağını gördüğümüz bir gradyan örneğimiz var. Her bir farklı gri tonunun gerçek 8 bit monitörde nasıl mükemmel bir şekilde ayırt edilebildiğini görebilirsiniz, 6 bit + FRC durumunda ise Kare Hızı Kontrolüne bağlı olduğundan, yalnızca iyi ayırt edilemeyen bazı alanlar vardır.

Bu yöntem, diğerleri gibi, beynimizin yanlış bir illüzyon vererek, bu renkleri birleştirerek “aldatabileceği” gerçeğine dayanmaktadır, çünkü çok hızlı göz kırptığımızda, zihnimiz bu gürültüyü bize homojen göstermek için “filtreler”. Aslında, insan görüşünde beynimiz tarafından filtrelenen başka sesler de var.

Ayrıca, FRC’nin yalnızca renk uzayında çok yakın olan renkler arasında değişeceğini veya algıda çok büyük farklılığa sahip olacağını unutmayın. Böylece etkide büyük bir başarı elde edilir.

Renkler titrediği için bir sorun mu var?

Bir ekranın titremesinin, çok yüksek bir frekansta meydana geldiğinde fark edilmeyen bir şey olduğunu unutmayın.

Renk titremesini fark etmeniz için parlaklık azaltmanız gerekir. Bunu fark etmeyiz ve eğer bu göz kırpma yeterince hızlıysa beynimiz anlamaz bile.

Yukarıda bahsettiğimiz her şey yanıp sönen bir görüntünün açılıp kapanması için geçerlidir. FRC’de titreme, çok benzer renkler arasında geçiş yapmayı içerir, bu nedenle düşük frekanslarda oluşsa bile çok göze çarpmamalıdır.

FRC’li bir monitör kötü mü?

FRC kullanan bir monitörden uzak durmalı mıyız? Burada birkaç cevap var.

Bir yandan 6 bit + FRC’li bir monitör ile FRC’siz 8 bitlik bir monitör arasında bir karşılaştırmadan bahsedersek, teorinin bize ikincisinin daha iyi olacağını söylediği açıktır. Ancak, 8 bit monitör 6 bit ve FRC seçeneğinden daha düşük renk doğruluğu elde edebileceğinden, bu her zaman geçerli olması gereken bir şey değildir.

Ek olarak, bu monitörlerden birini alacak olan kişi, hassasiyet açısından tam olarak yüksek taleplere sahip olmayabilir. Bu, kendimizi rengin kritik olduğu görevlere adamayan normal kullanıcıların “%99″unda olan şeydir. Bu nedenle, FRC’siz bir seçeneğin bir öncelik olduğu söylenebilse de, gerçek şu anda bunun için endişelenmemeliyiz.

Profesyonel monitörlere gelince, 8 bit + FRC ile 10 bit elde edenler şu anda çok çoğalıyor. Ve hiç şüphesiz, 8 bit olmadan çok daha ilginç, çünkü temsil edilen 1 milyar rengin kapısını açıyor. Aslında, web üzerinde incelediğimiz profesyonel renkli monitörlerin çoğunluğu 8 bit + FRC’dir.