iPhone ile uzunluk ölçme

iPhone’un üstte bir mezura taşıyormuş gibi etrafımızda ölçüm yapmamızı sağlayan bu işlevini çok az kişi biliyor. Hepimizin iPhone’umuza yüklediği ve neredeyse hiç kimsenin kullanmadığı Ölçüm uygulamasında mevcuttur. Bununla birlikte, ölçmeye ek olarak bir su terazisi içerdiğinden, birçok durumda bize yardımcı olabilir.

Bu işlevin kesinliğinin bir araçla elde edeceğimiz şeyle aynı olmadığı doğrudur, ancak etrafımızdaki şeylerin ölçüsü hakkında bir fikir edinmek için kullanılabilir. Ancak, uzun mesafelerde yaklaşık bir santimetrelik farklarla oldukça doğru ölçümler elde ettik.

Yakındaki nesneleri ölçmek için Ölçüm uygulamasını ve iPhone kamerasını kullanın. iPhone, dikdörtgen nesnelerin boyutlarını otomatik olarak algılar ve ayrıca bir ölçümün başlangıç ​​ve bitiş noktalarını manuel olarak tanımlayabilirsiniz.

iphone-uzunluk-olcme-1

Ölçüm uygulamasından iPhone ile nasıl ölçüm yapılır?

Ölçüm uygulaması için iPhone’unuza bakın, iOS’ta önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamalardan biridir. Hem ana ekranı aşağı kaydırarak Spotlight’tan hem de sağdaki son sayfada bulunan Uygulama Kitaplığı’ndan bulabilirsiniz. Sildiyseniz, her zaman App Store’dan yeniden indirebilirsiniz. İndirdikten sonra uygulamayı açın.

  1. iPhone ekranının ortasında daha büyük bir daireye sahip bir nokta göreceksiniz.
  2. Bu noktayı ölçmeye başlamak istediğiniz noktayla hizalayın ve ardından Ekle düğmesine (“+” olan) dokunun.
  3. iPhone’u yavaşça bitiş noktasına kaydırın ve ölçülen uzunluğu görmek için Ekle düğmesine tekrar dokunun.
  4. “Fotoğraf Çek” düğmesine dokunarak ölçümün fotoğrafını çekebilirsiniz.
  5. Ayrıca başka bir ardışık ölçüm yapabilir veya baştan başlamak için Temizle’ye dokunabilirsiniz.
iphone-uzunluk-olcme-2

En iyi sonuçlar için, Ölçüm uygulamasını iPhone’dan 0,5 ila 3 metre uzaklıkta iyi tanımlanmış nesnelerle kullanın.

Ölçüm uygulaması ayrıca otomatik ölçümler de yapabilir. Kare veya dikdörtgen şeklindeki bir nesneye odaklanırsanız, beyaz bir kutu nesneyi çerçeveler ve o kutuya veya Ekle düğmesine dokunarak boyutları otomatik olarak görürsünüz. Yaklaşırsanız yüzey alanını da görebilirsiniz.

iphone-uzunluk-olcme-3

iPhone ile boy ölçme

Ölçüm uygulaması ayrıca bir kişinin boyunu saniyeler içinde ölçebilir. Tek yapmanız gereken o kişiyi Ölçüm uygulamasının kamera vizörüne yerleştirip tam boyutlu görünmesi. Kafanızda ne kadar uzun olduğunuzu gösteren bir çizgi belirecektir.

Ölçüm uygulaması, izleyicide bir kişi algıladığında, yerden baş, şapka veya saçlarının tepesine kadar olan boyunu otomatik olarak ölçer.

iphone-uzunluk-olcme-4

Ölçüm uygulaması ve LiDAR özellikleri

LiDAR’lı en yeni iPhone ve iPad Pro’lardan birine sahipseniz, Ölçüm uygulamasının sizin için daha fazla özelliği vardır. LiDAR özellikli iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max ve iPad Pro’da düz ölçmek için kılavuzlara ve yakınlaştırdığınızda görünen bir cetvele sahip olacaksınız.

Kılavuz, ölçmek için bir başlangıç ​​noktası işaretlediğiniz anda görünür, daha kesin olarak ölçmeniz için yönü gösteren küçük sarı bir çizgi görebileceksiniz. Cetvel de benzer şekilde çalışır, iki nokta arasındaki ölçümü aldıktan sonra, daha ara ölçülere sahip bir cetvel görmek için yakınlaştırabilirsiniz.

iphone-uzunluk-olcme-5

Gördüğünüz gibi, Ölçüm uygulaması gerçekten kullanışlıdır ve yakınınızda bir mezura olmadığında birçok durumda size yardımcı olabilir. Kesin bir doğruluğu olmamasına rağmen, birçok görev için fazlasıyla yeterlidir.