Hiper otomasyon nedir?

Teknoloji, insanların yaşamlarını ve şirketlerin üretkenliğini iyileştirmeyi amaçlayan sonsuz bir yarıştadır, hiperotomasyon bu kuralın bir istisnası değildir.

Başlangıç ​​olarak, hiperotomasyonu, kuruluşların mümkün olduğunca çok süreci hızlı bir şekilde tanımlamak, incelemek ve otomatikleştirmek için kullandığı bir dizi teknoloji olarak tanımlayalım.

Bu teknolojiler, diğerleri arasında yapay zeka (AI), makine öğrenimi, olay tabanlı yazılım mimarisi, robotik süreç otomasyonu (RPA), düşük kod platformları ve iş süreci yönetimini (BPM) içerir.

Bazı analistler bunu 2022’nin ana teknolojik trendlerinden biri olarak tanımlamıştır. Bu ayrımın nedenleri arasında iş modellerinin ölçeklenebilirliğine ve bozulmasına izin vermesi tartışıldı.

Hiper Otomasyonun Avantajlar

Rakamlar yalan değil, MarketWatch’a göre küresel hiperotomasyon pazarı 2027’de 319 milyar dolara ulaşacak, 2020’de 175 milyarı bir araya getirdiğini düşünürsek dikkate değer bir büyüme.

Bu büyümenin nedenleri, bu eğilimin yararlarında yatmaktadır. Bunların arasında, hiper otomasyonu yeniden tasarlanmış operasyonel süreçlerle birleştirerek %30’a kadar tasarruf sağlayabileceği tahmin ediliyor.

Pandemi bile, karantina nedeniyle şirketlerde mevcut adam saat sayısını azaltarak hiperotomasyonun benimsenmesini hızlandırdı ve onları kriz zamanlarında üretkenliği düşürmemenin yollarını aramaya zorladı.

Ancak bu eğilim yalnızca şirketler için değil, aynı zamanda insan yetenekleri için de iyidir, çünkü insanları tekrarlayan görevlerden kurtararak zaman ve kaynak kullanımı konusunda daha stratejik olmalarını sağlar.

Hiper Otomasyona Nereden başlamalı?

Hiperotomasyonun diğer teknolojilerin yanı sıra robotik süreç otomasyonu, Yapay Zeka ve makine öğreniminin toplamından doğduğunu ve insan müdahalesini azaltmayı amaçladığını unutmamalıyız.

Bu nedenle, bir şirketin yapması gereken ilk şey, hangi alanları otomatikleştireceğini belirlemek ve cazip gelse de, birçok alanı kapsamaya çalışmak yerine, oradan ilerlemek için somut ve temel bir şeye odaklanmaktır.

Kulağa açık gibi gelse de ve herhangi bir dijital dönüşüm sürecinde olduğu gibi, veriye dayanmak ve üretilen tüm değişikliklerle aynı yönetimden taahhüt almak çok önemlidir.

Son olarak ve belki de en önemlisi, iyi tavsiyeler alın, sertifikalı personel ve şirketler arayın, çünkü bir teknoloji ne kadar iyi olursa olsun, doğru şekilde kurulmazsa beklenen sonuçları vermez.