Displayport UHBR nedir?

VESA’nın (Video Electronics Standards Association) DisplayPort 2.0 konektörleri için duyurduğu yeni sertifika olan UHBR (Ultra-High Bit Rate) kısaltmasını hatırlayın. Sırasıyla 40 Gbps ve 80 Gpbs veri kapasitesine sahip kablolar için DP40 ve DP80 olarak adlandırılan iki seviye ile gelen ve birçokları için şüphe uyandıran bazı standart sertifikalardır.

UHBR nedir?

UHBR veya Ultra Yüksek Bit Hızı, bu protokol aracılığıyla bir dizi veri iletim modudur ve DisplayPort 2.0 standardına dahil edilecek ve üç farklı formatla gelecek. Ayrıca, UHBR, DP hattı başına gerçekten etkileyici bir minimum bant genişliği vaat ediyor ve bu da, bu konektörlerin barındırabileceği 4x şerit ile çarpılacak.

  • UHBR 10 (4×10 = 40 Gbps)
  • UHBR 13,5 (4×13,5 = 54 Gbps)
  • UHBR 20 (4×20 = 80 Gbps)

Bu çok umut verici bant genişlikleri, videoyu mevcut DP sürümlerinden daha çevik bir şekilde ileterek daha iyi ekran çözünürlükleri anlamına gelecektir.

dp80 dp40

UHBR sertifikası nedir?

VESA’nın DisplayPort 2.0 standardına ve UHBR türlerine geçişine rağmen, üreticilerin tüm modlarla uyumlu kablolar ve cihazlar oluşturmasına gerek yok, her üretici ürününün hangi hızı kaldırabileceğine karar verebilecek.

Bunun için, satılan kabloların, video cihazlarının ve ekranların, adı geçen etiketi almak için minimum bant genişliğini kaldırabileceğini onaylamaya hizmet edecek VESA DisplayPort UHBR sertifikası oluşturulmuştur. Ancak yukarıda listelenen üç türden yalnızca ikisi kapsanmıştır, yani:

  • DP40 – UHBR 10 üzerinden en az 40 gigabit.
  • DP80 – UHBR 20 üzerinden en az 80 gigabit.
  • *Yukarıda listelenen UHBR 13.5 için DP54 sertifikası yoktur. VESA’nın yaptığı, tüm DP80’lerin UHBR 13.5’i dolaylı olarak işleyebileceğini belirtmektir.

Yeni standardın getireceği iyileştirmeler

İyileştirmeler hakkında haber bekliyorsanız, gerçek şu ki, UHBR sertifikası DisplayPort 2.0’ın sahip olabileceği avantajlar hakkında vaatler vermek için değil, yalnızca kullanıcılara yeni kablolar ve cihazlar seçerken ve satın alırken yardımcı olmak için oluşturuldu.

Ancak, ister normal ister mini sürüm olsun, DP40 sertifikasına sahip olanların, maksimum 4K çözünürlüğe ve 144 Hz frekanslara veya 30 H’de 8K çözünürlüğe sahip tek bir ekranı bağlayabilmeleri beklenebilir.

Öte yandan, üstün olan DP80, 240 Hz’de 4K’ya veya 85 Hz yenileme hızına inerek 8K’ya çıkabiliyordu ki bu hiç de önemsiz değil. Bu nedenle, DP80, diğer güncel sürümlerle karşılaştırıldığında inanılmaz derecede harika görünüyor.

Elbette bu rakamlar sıkıştırılmamış video için. DSC (Görüntü Akışı Sıkıştırma) kullanılıyorsa, 60 Hz’de 16K’ya kadar çözünürlüklerle daha da artırılabilir; bu, şu anda birkaç ekranın desteklediği stratosferik bir şeydir, zaten bir 8K bulmak zorsa, bir hayal edin 16K’yı.

USB-C ve Thunderbolt

Bildiğiniz gibi DisplayPort, USB-C veya Thunderbolt üzerinden kullanılabilir, ilk durumda bu bir seçenek, ikinci durumda ise bir zorunluluktur. Bunlar ayrıca DisplayPort ve tipik kablonuzla aynı standartları karşılar. Bu nedenle, hem DP40 hem de DP80 sertifikaları, saf DP kabloları ve konektörleriyle aynı şekilde UBHR ile sertifikalandırılabilir.

Ancak bir ama var ve bu, USB-C 4 ve Thunderbolt 4’ün mevcut maksimum hızının yalnızca 40 Gbps olduğu, yani DP40 ile mükemmel bir şekilde uyumlu oldukları, ancak bu bağlantılar için bant genişliği akımının iki katına ihtiyaç duyacak olan DP80 ile uyumlu olmadığıdır.

Ek olarak VESA, UBHR sertifikalı USB-C – DisplayPort adaptörlerinin henüz mevcut olmadığını, ancak sertifikalı USB-C kabloları gibi yakında olacağını belirtiyor. Bu nedenle, bilgi gönderen ve alan cihazlar destekliyorsa, yeni faydalarını elde etmek ve test etmek için yakında bu ürünleri mağazalarda bulabileceksiniz.

HDMI 2.1 ile karşılaştırma

DisplayPort UHBR, yeni HDMI 2.1’e karşı bir savunma olarak yorumlanabilir. HDMI 2.0’ın HDMI 2.1a ile değiştirildiğini zaten biliyorsunuz, ancak bu, tüm yeni HDMI kablolarının ve cihazlarının, standardın bu yeni sürümü tarafından tanımlanan maksimum kapasiteye sahip olduğu anlamına gelmiyor.

Ultra hızlı HDMI 2.1a, 48 Gpbs bant genişliğini destekler, bu nedenle, şu anda cihaz kalabalığında DP’den daha popüler olan HDMI standardı için başka bir yeni yanıt olup olmadığını göreceğiz.

Her ne olursa olsun, ikisi arasındaki savaşa hizmet edilmiş ve her ikisi de eşit olarak bir arada var olmaya devam edebilir, çünkü daha önce bahsettiğim gibi birçok cihaz hala 80 Gpbs transferine tolerans göstermez, bu yüzden çok ileri gitmiş gibi görünebilirler.