iPhone diğer verileri silme

iPhone’un dahili depolamasının zamanla arttığı doğru olsa da, 16 GB’de uzun yıllar takılıp kaldıktan sonra Apple, hafıza genişletilemediği için, çoğu kullanıcı dahili alan kalamadığı için neredeyse her iPhone neslinde depolamayı ikiye katladı. Bunun nedeni uygulama yükleme, oyun oynama, fotoğraf çekme ve video kaydetmenin yanı sıra iPhone’un “Diğer” olarak sınıflandırdığı şeylerdir.

Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı‘na giderseniz, en fazla depolama alanını kaplayan uygulamaları ve hizmetleri bir grafikte görebileceksiniz ve muhtemelen “Diğer” veya “Sistem Verileri” kategorisi görürsünüz.

iPhone depolama alanında “Diğer” nedir?

Apple, “Diğer” başlıklı bu verilerin cihaz ayarları, Siri sesleri, sistem verileri ve önbelleğe alınmış dosyalardan oluştuğunu iddia ediyor. Sistem yapılandırma dosyalarıyla ilgili olarak çok az şey yapılabilir, Apple bunların silinmesine izin vermez, ancak önbellek dosyaları, onları silersek iPhone’da depolama alanı boşaltmamıza izin verebilir.

Peki diğerleri gibi görünen bu “önbellek dosyaları” tam olarak nedir? Bunlar, uygulamaların kullandığı veya kaydettiği tüm dosyalardır. Ne kadar çok uygulamamız olursa ve o kadar çok zaman geçerse, “Diğer” kategorisinde o kadar fazla veri depolanacaktır.

İPhone’da “Diğer”in kapladığı alan nasıl azaltılır?

Bu kategorinin kapladığı alanı azaltmak, doğrudan en çok veri depolayan uygulamalarla ilgilidir, bu nedenle Apple Music veya Spotify gibi müzik uygulamaları ve sosyal ağ uygulamaları ana adaylardır. Diğer içindeki verileri temizlemek için bazı ipuçları:

Apple Music veya Spotify’da indirilmiş birden fazla şarkınız varsa, bu şarkıların kapladığı alan “Diğer”de depolanır. Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı kısmından en çok yer kaplayan uygulamaları görebilir, Apple Music kullanıyorsanız direk bu bölümden şarkı silebilirsiniz, ne kadar çok silerseniz o kadar çok yer açarsınız. Spotify veya diğer hizmetler söz konusu olduğunda, şarkıları uygulamadan silmeniz gerekir. Aynısını Podcast uygulamasıyla da yapabilirsiniz, buradan indirilen podcast’leri silebilirsiniz.

Ancak şüphesiz, cihazlarımızda en çok veri kaydeden uygulamalar sosyal ağların uygulamalarıdır ve kaydettikleri tüm verileri silmenin en hızlı ve en kolay yolu onları iPhone’dan silip yeniden yüklemektir. WhatsApp özel durumunda, artık bizi ilgilendirmeyen fotoğraflar veya videolar gibi dosyaları uygulama içinden silebilirsiniz.

“Diğer” kategorisindeki tüm verileri kaldırmanın başka bir yolu, bunu yapmak için iPhone’u geri yüklemek veya tüm verileri silmektir:

  1. iPhone Ayarlarına gidin.
  2. Şimdi Genel > Aktar veya iPhone’u Sıfırla > Tüm içerikleri ve ayarları sil üzerine dokunun, bu durumda cihazımız fabrikadan yeni çıkmış gibi olacaktır.
  3. Şimdi uygulamaları sıfırdan yüklersek, “Diğerleri” içinde saklanan veriler silinmiş olacaktır.

Yer kazanmak istiyorsanız, Apple’ın bize sunduğu bir başka yol da en az kullandığımız uygulamaları silmektir, bu, Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı > Kullanılmayan uygulamaları kaldır bölümünde görünen bir seçenektir.