iPhone 15 ne zaman çıkıyor? Teknik özellikleri ve fiyatı

Apple'ın 2023'te piyasaya süreceği modeller olan iPhone 15 hakkında bildiklerimiz ve iPhone 15'in piyasaya çıkış tarihi.

iPhone 15 hakkında, tasarımından teknik özelliklerine, kullanacakları işletim sistemi iOS 17’ye kadar hemen hemen hiçbir şey henüz açıklanmadı. iPhone 15’in resmi tanıtımını ve piyasaya çıkış tarihi de henüz duyurulmadı. Neyse ki Apple’ın genellikle yeni bir iPhone’u hangi tarihlerde çıkardığını ​​biliyoruz ve iPhone 15 tanıtım tarihinin ne zaman yapılacağı günü neredeyse %100 doğru tahmin edebiliriz.

Eylül 2023’teki lansmanına kadar uzun zaman olmasına rağmen, iPhone 15 veya daha doğrusu 2023’ün iPhone’u hakkında zaten çok şey biliyoruz. Hiçbir şey değişmezse Apple’ın yılda 4 farklı model stratejisini sürdürmesi bekleniyor. iPhone 14, iPhone mini’yi katalogdan bir iPhone Plus lehine kaldırarak yeni biçimlerde sunuldu. Yani açıkça Apple aynı stratejiyi 2023’te dört modelle sürdürecek. Bu nedenle, bir iPhone 15, bir iPhone 15 Pro, bir iPhone 15 Plus ve bir iPhone 15 Pro Max veya belki de iPhone 15 Ultra’ya sahip olacağız.

iPhone 15 teknik özellikleri

Ekran boyutu: Daha önce de gördüğümüz gibi, iPhone 14 tasarımını koruyor ve yeni, daha büyük bir modeli piyasaya sürüyor ve iPhone 15’in de tamamen aynı şekilde yenilenmesi bekleniyor. Bu nedenle iki ekran boyutunda 4 farklı modelimiz olacak: iPhone 15 ve Pro 6.1 inç, iPhone 15 Plus ve Pro Max (veya Ultra) ise 6,7 inç ekranla gelecek.

USB-C: Raporların çoğu, Apple’ın 2023’te Lightning bağlantısını iPhone’dan kaldıracağı ve bunun yerine USB-C bağlantısı kullanacağını gösteriyor. USB-C, tüm modellerde iPhone 15’e ulaşacak. Görünüşe göre iPhone 15 Pro’nun USB-C bağlantısı daha hızlı olacak ve 40 Gbps’ye varan hızlara ulaşacak.

Çentiksiz ekran: iPhone 15, çentiğe veda edebilir. iPhone 14 Pro, normal iPhone 14’ün yapmadığı bir şey olan Dynamic Island adlı ekranda bir delik lehine tasarımındaki çentiği kaldırır. Bununla birlikte, iPhone 15 neslindeki değişiklik kesin olacak ve hiçbir modelde çentik olmayacak, hepsi harika Dynamic Island özelliği ile gelecek. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in (Ultra), 8 GB RAM belleğine ek olarak, titanyum bir çerçeve ile beraber dokunmaya ince titreşimlerle yanıt veren dokunsal düğmelere sahip olması bekleniyor.

48MP Kamera: Yeni iPhone 15 ürün yelpazesinde bizi en çok şaşırtan yeniliklerden biri de kameraları oldu. Görünüşe göre en son haberlere göre kesinlikle tüm iPhone 15 modellerinde en az bir adet 48 megapiksel kamera bulunacak. Şimdiye kadar kamera sensörlerinin kalitesinde diğer şirketlerin birkaç adım gerisinde olan Apple için çok iyi bir haber. Söylentilere göre Apple, gerçekten inanılmaz yakınlaştırma yapmak için yeni periskop kamera teknolojisini ekleyebilir.

Uzun ömürlü pil: 2023’ün dört yeni iPhone 15 modeliyle ilgili ilk büyük yenilik pilinde yatıyor. Seleflerinden özellikle büyük veya çok daha yetenekli olmayacak, ancak işlemcisinin performans gücü yerine enerji verimliliğine öncelik vereceğini biliyoruz. Bu, tüm iPhone 15 modelleri için çok daha uzun pil ömrü anlamına gelecektir.

A17 Bionic işlemci: Yeni nesil bir sıçrama bekleniyor ve söylentilere göre yeni A17 Bionic çip 3 nm’lik bir süreçten sonra üretilecek. Ekranın altında Face ID olmayacak. Apple’ın bu teknolojiyi en az 2024 yılına kadar hazır hale getirmesi beklenmiyor. İşlemcilerden bahsetmişken… Kısa bir süre önce TSMC’nin iPhone 15 cihazlarında uygulanacak A17 Bionic çipinin seri üretimine başladığını keşfettik. Bu çipler, daha fazla donanım bileşenine yer açacak çok karmaşık 3 nanometrelik bir süreç kullanılarak üretilecek. Apple’ın Qualcomm’u tamamen bırakması ve kendi 5G modemlerini üretmeye devam etmesi bekleniyor.

iPhone 15 ne zaman çıkacak?

Apple, yeni bir iPhone’u yazdan sonra, özellikle Eylül ayında piyasaya sunuyor. iPhone 4s’ten bu yana tüm iPhone’lar Eylül ayında sunuldu. Sadece pandemi nedeniyle iPhone 12’ler daha geç çıktı.

Ek olarak, birçok sunumdan sonra, Apple’ın genellikle iPhone’u tanıttığı güne kadar oldukça net bir şekilde gördük, iPhone’un tüm özelliklerinde şu ortak noktalar var:

  • Normalde, iPhone etkinliği Eylül ayının ilk yarısında yapılır.
  • Apple, etkinliklerini salı veya çarşamba günleri düzenlemeyi sever. Örneğin, iPhone 13 lansman etkinliği 14 Eylül Salı günü yapıldı.
  • iPhone, genellikle sunumun açılış konuşmasından bir buçuk hafta sonra satışa çıkar.
  • Yeni iPhone’lar, Eylül ayının üçüncü haftası civarında Cuma günleri piyasaya çıkıyor. iPhone 13, 24 Eylül’de satışa çıktı ve 17’sinden itibaren sipariş verilebilir oldu.

Bu nedenle, 2023 takvimine baktığımızda, Apple her zamanki lansman planlarını takip ettiği sürece iPhone 15’in ne zaman sunulabileceğini oldukça net görebiliriz. iPhone 15 için Eylül ayının üçüncü haftası iyi bir zaman olabilir ve Apple iPhone 15’i 13 veya 14 Eylül’de özel bir etkinlikte piyasaya sürebilir, 16’sından siparişe açılabilir ve aynı ayın 23’ünde satışa çıkabilir.

iPhone 15, Eylül 2023’te, genellikle ayın ilk yarısında sunulacak. İnşallah 2023 Eylül sonunda, muhtemelen 22 veya 29 Eylül’de satışa çıkacak. Tahminlerimizin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini göreceğiz, Apple herhangi bir resmi tarih vermedi ve birkaç hafta öncesine kadar da yapmayacak. Ancak, önceki yıllardan bildiğimiz kadarıyla, tarih oldukça kesin olabilir.

iPhone 15’in fiyatı ne kadar olacak?

Fiyatla ilgili herhangi bir şey sızdırılmadı ancak fiyatların iPhone 14 nesli ile benzer olması beklenebilir. Apple, bu nesille birlikte şimdiden çoğu ülkede fiyatları yükseltti. iPhone 15 Ultra’nın fiyatını ciddi şekilde artırabileceğine dair söylentiler olsa da fiyatta en fala 200 Euro’ya kadar artış olabilir.

iPhone 15 için Apple’ın akıllı telefonlarının fiyatını düşürmesinden daha ilginç ne olabilir? Doğru, Apple, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max (Ultra) fiyatını korurken, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modellerinin fiyatını düşürmeyi düşünüyor.