iOS 17 almayacak iPhone modelleri

2023 yılında iOS 17 güncellemesini almayacak iPhone modelleri belli oldu.

iOS 17’yi almayacak iPhone modelleri ile ilgili yeni haberler var. Apple’ın bu yıl hangi iPhone modellerine destek vermeyi sonlandıracağı belli oldu.

Liste çok uzun değil, ancak pek azımızın beklediği bazı sürprizler içeriyor. 2022’de yalnızca üç iPhone modelinin güncellenmeyi bırakmasını bekliyorduk, ancak daha fazlası olacak. Resmi açıklamaya göre güncelleme almayı bırakacak 5 iPhone oldu. Peki 2023’te iOS 17 ile durum nasıl?

iOS 17 almayacak modeller

Resmi olarak, iOS 17’yi almayacak iki iPhone modelimiz var, bu nedenle Apple iOS 16 güncellemelerini yayınlamayı bıraktığında 2022’de güncellenmeyi bırakacaklar. Henüz resmileşmese de bu iPhone modelleri bu yıl destek vermeyi bırakacak:

  • iPhone X
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus

Bu beş iPhone modeli iOS 16’da kalacak, bu nedenle yazdan sonra yazılım güncellemelerini almayı bırakacaklar. Bu noktada 2017 yılında çıkan iPhone 8 ve 8 Plus, 6 yıl destek almış olacak. Sürpriz bir şekilde iPhone X de bu yıl desteğini kaybediyor.

Bu iPhone’lar ne kadar süre güncelleme alacak?

Bu iPhone modelleri Eylül 2023’e kadar güncellenecek. iOS 17’nin piyasaya sürülmesinden birkaç hafta önce Apple, bu iki iPhone modelinin alacağı son iOS 16 güncellemesini yayınlayacak. Bu nedenle, bu iPhone’lar Ağustos ayının sonunda veya Eylül ayının başında destek almayı bırakacaktır.

Ancak, bir şeyi hesaba katmalıyız. Apple yakın zamanda eski iPhone’lar için güvenlik güncellemeleri yayınladı, çok uzun zaman önce eski iPhone’lar için bir iOS 12 güncellemesi gördük. Bu nedenle Apple’ın gelecekte bir iOS 16 güncellemesi yayınlayarak bu güncellemede kalan iki iPhone modeli için bazı güvenlik sorunlarını çözeceği de göz ardı edilmemelidir.

iPhone’da olduğu gibi, 2023’te yazılım güncellemelerini almayı durduracak başka birçok Apple cihazı da var. Yeni işletim sistemleri birkaç Apple Watch, Mac ve iPad modelini dışarıda bıraktı, bu nedenle Apple bu yıl 10’dan fazla farklı ürünü desteklemeyi bırakacak.