Ekran kartlarında SKU nedir?

Ekran kartları ve işlemcilerle ilgili bazı haberlerde her zaman görünen bir kelimedir, ancak herkes anlamını bilmez. Bu nedenle, bir modeli diğerinden ayırt etmek için SKU’nun ne olduğunu ve önemini açıklıyoruz.

Bu vesileyle, AMD, Intel, NVIDIA veya başka herhangi bir teknoloji gibi şirketlerin ürünlerinin sevkiyatında ve yönetiminde temel bir alan olan lojistikten bahsedeceğiz. Stock Keeping Unit (Stok Tutma Birimi) anlamına gelen SKU’nun ne olduğunu ve bir ürün veya diğerini seçerken bizim için ne yaptığını açıklamak için rahatlık alanımızdan çıkıyoruz. Daha iyi ayırt etmek için birkaç örnek koyduk.

SKU nedir?

SKU kısaltması, Türkçe’de stok kodu anlamına gelen bir ifadedir ve işlevi perakendecilerin stoklarını izlemesine olanak sağlamak olan alfasayısal bir koddur. Normal bir üründe aşina olduğunuz barkodun üzerinde duran bir sayıdır.

Donanım veya yazılım söz konusu olduğunda, sürümünü tanımlamak için bir bileşene veya programa atanan belirli bir ürün numarasıdır. Daha derine inersek, GPU-Z’de gördüğümüz ve bize farklı nedenlerle değerli bilgiler sunan ünlü “Parça Numarası”na benzetilebilir, ancak aynı değildir. Bu daha sonra açıklayacağımız bir şey.

SKU ile bileşenin sevkiyatını veya sürümünü öğrenebilirsiniz. Sahte ürünleri tanımlayabilirsiniz. Sürücü indirmeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

sku-1

NVIDIA RTX 3000 SKU numarası

Ekran kartı sıkıntısının NVIDIA’nın stoku iyileştirmek için RTX 3000’inde belirli hareketler yapmasına neden olduğunu zaten biliyorsunuz: Madenciler için piyasaya sürülen NVIDIA CMP. Yazılım ve donanım yoluyla GPU’larda kripto para birimlerinin sınırlandırılması.

İlk gönderiler bu tür kripto para birimleri sınırlaması olmadan geldi, ancak daha sonra NVIDIA, farklı GPU’lar ve SKU’larla yeni gönderiler yayınladı. Bu, NVIDIA LHR (Limit Hash Rate) olarak bilinir, oyunlarda aynı performansı sunan, ancak madencilik için “kapanmış” ekran kartları.

Bu nedenle, bir NVIDIA GeForce RTX 30’un SKU’sunu bilmek, madencilerin GPU satın alımlarından en iyi şekilde yararlanmaları için çok yardımcı olabilir.

sku-2

SKU numarasını bilmenin yolları

Bir bileşenin SKU’su karşısında en önemli gördüğümüz yer CPU ve GPU’dur, bunu bilmenin veya öğrenmenin farklı yolları vardır.

SKU’larını fanda, arka plakada veya GPU’nun aynı kutusunda veya ambalajında ​​görebileceğiniz beyaz bir etiketle gelen ekran kartları vardır.

Bu kimliği, burada bulmak daha az olağan olmasına rağmen, GPU kılavuzuna bir göz atarsak da bulmak mümkündür. Her durumda, başka yöntemler olduğu için bu bilgiyi fiziksel olarak bulamazsanız umutsuzluğa kapılmayın.

Fiziksel olarak bulamazsanız, NVIDIA veya AMD yazılımı aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca GPU-Z’yi kurma ve bu yazılım aracılığıyla SKU’yu kontrol etme olasılığı vardır. Bunu yapmak için, kurduktan sonra çalıştıracağız ve “Lookup” düğmesine tıklayacağız.

Bunların yerine HWiNFO ile de bakabilirsiniz. Tam sürümün yanı sıra taşınabilir sürümü de seçebilirsiniz, çünkü her ikisi de aradığımız bilgileri gösterir.

SKU ve Parça Numarası Arasındaki Fark

Parça Numaraları, üreticinin bir ürüne verdiği ve distribütörler ve satıcılar arasında evrensel olan benzersiz bir tanımlayıcıdır. Öte yandan, SKU’lar envanter ve satışlar için dahili bir tanımlamadır. Bu şekilde, birini veya diğerini ararken aynı bilgiyi bulamayacağımızı bilmek önemlidir.