Maltepe’de batan gemiler kurtarılmayı bekliyor

Maltepe sahilinde batan gemiler yaklaşık 1 yıldır kurtarılmayı bekliyor. Maltepe’de demirli oldukları iskeleden lodos sebebiyle ayrılan ve batan üç gemi, yaklaşık 1 yıldır kurtarılmayı bekliyor. Batık gemiler drone ile görüntülendi.

30 Kasım 2021’de şiddetli lodos nedeniyle bağlı bulundukları iskeleden kopan 3 gemi Marmara denizinin dibini boylamıştı. Gemilerden biri denizin dibine tamamen batarken, diğer 2 gemi ise karaya oturdu. Batan gemilerden AYİŞ-1 isimli Ro-Ro gemisi deniz kenarında kara otururken, geminin arka bölümünün büyük kısmı su aldı.

Maltepe’de batık gemiler çıkartılıyor

Gemilerin batmasının üstünden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen gemiler henüz denizden çıkarılmadı. Son olarak denize tamamen batan gemi, hurdası satılmak üzere denizden çıkartıldı. İskeleye getirilen dev vinç kurtarma aracı ile batık gemi denizden çıkartıldı.

Denizden çıkartılan geminin adeta hurdaya döndüğü görüldü. Batık gemi, harabeye dönen iskele üzerine istiflendi ve yakında planlanan bir taşıma çalışması ile hurda parçalarının kaldırılması bekleniyor.

maltepede-batan-gemiler 2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Maltepe’de batan gemiler son durum

Karaya oturan diğer iki gemi ise şu anda kullanılamaz durumda ve denizden çıkartılmaları gerekiyor. Batık iki gemi kurtarılmayı bekliyor. Maltepe sahilinde batan gemiler drone ile görüntülendi. Batık gemilerin ne zaman kurtarılacağı veya mevcut batık geminin kurtarılma çalışmaları kapsamında kurtarılıp kurtarılmayacağı ise belli değil.

Maltepe sahilde yaklaşık 1 yıldır kurtarılmayı bekleyen gemiler, çevreden geçen vatandaşlar için ilginç görüntüler oluştursa da zamanla çevre açısından kirlilik ve kötü görüntüye neden olduğu için yakında battıkları yerden alınmaları için gerekli çalışmaların başlatılması bekleniyor.

Batık gemilerin hurda değeri de oldukça yüksek. Genellikle batık gemi sahipleri gemilerinin hurdasını belli bir ücret karşılığında ve denizden çıkarma giderlerinin karşılanması ile beraber hurdayı satın alan şirketlere devrediyor. Böylece batık gemiler gemi sahipleri için hem kazanç getiriyor hem de hurdalık görüntüler oradan kalkıyor.