Marmara Denizi’nde tsunami olur mu?

Son yıllarda meydana gelen depremler nedeniyle vatandaşlar korku ve panik içinde. Özellikle İstanbul’da sahillerde yer alan ve fay hattına yakın olan devasa yükseklikteki rezidanslarda oturan vatandaşlar da istim üstünde.

Bu insanların merak ettiği bir konu da, Marmara Denizi’nde tsunami olup olmayacağı. Peki Marmara Denizi gerçekten böyle bir felaket yaşatabilir mi? Sizin için bu sorunun cevabını araştırdık.

Tarihsel kayıtlara bakıldığında Marmara Denizi içerisinde geçmişte Tsunami meydana gelmiş. Tabi ki bu tsunami Asya Pasifik’te meydana gelenler gibi değil. Marmara Denizi’nde meydana gelebilecek tsunami, daha çok deniz altı heyelandan dolayı olabilir. Geçmişte meydana gelen bir tsunami ile Vordonosi Adası sular altında kalmış.

Marmara Denizi’nde tsunami olur mu?

Kuzey Anadolu Fayı’nın batı kesimindeki fay doğrultu atımlı bir fay olduğu için Marmara Denizi’nde depremden dolayı bir tsunami meydana gelme olasılığı düşük görülüyor. Ancak depremden dolayı Marmara Denizi’nde deniz tabanında oluşması beklenen heyelanlardan dolayı oluşacak dalgalar, tsunami yaratabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) işbirliği ile hazırlanan tsunami raporuna göre Marmara Denizi’nde heyelan kaynaklı tsunami meydana gelirse, maksimum su basma derinliği 7.59 metre oluyor ve suyun ulaşabileceği maksimum etki alanı 1 kilometreyi buluyor.

Aynı rapora göre Kartal’da deprem kaynaklı tsunami olması durumunda su derinliği en fazla 5.84 metreye ulaşıyor ve suyun ulaşabileceği maksimum etki alanı 352 metreyi buluyor. Bu durumda, deniz altı heyelandan dolayı oluşabilecek tsunaminin çok daha etkili olacağı tahmin ediliyor. Raporun ayrıntılarına aşağıdaki gömülü olan haberden ulaşabilirsiniz.

Tsunami bina yıkar mı?

İstanbul’da sahil boyunca özellikle tren yolunun alt kesimi, kısmen de olsa denize yapılan dolgularla oluşturuldu. Bu bölgeler, 1980’lerden bu yana İstanbul’da sistemli olarak yapılan dolgu çalışmalarından nasibini aldı.

Son yıllarda İstanbul’da ormanların yerine binaların yapılması ve denizlerin dolgu ile doldurulması çalışmalarının hızlanması, birçok yerde rezidansların ve gökdelenlerin türemesine yol açtı.

Buna son yıllardaki rezidans sevdası da eklenince, İstanbul’un sahil hattı boyunca yüksek katlı binaların sıralanmasına sebep oldu. Peki sahildeki binalar tehlikeli mi?

Esasında bu binaların çoğu 1999 depreminden sonra yapıldığı için birçok yapı kontrol şartını sağlıyorlar. Dolgu alanının üstünde olmadıkça bu tür binaların bir deprem durumunda güvensiz olabileceklerini iddia etmek yanlıştır. Ancak eğer bir tsunami olursa denize yakın olmaları sebebiyle, tsunaminin etki alanında bu binalar yer almaktadır.