Kartal’da zemini en sağlam mahalleler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan Kartal’ın zemin sağlamlığı raporu ile Kartal’ın 20 mahallesinin zemin durumu belli oldu. Kartal’da en sağlam zemin hangi mahallede? Kartal’da ev yapmak için hangi mahalleden arsa alınmalı? Kartal’da depreme en dayanıklı zemin hangi mahallede? Kartal’da ev kiralamak için en iyi zemine sahip mahalle hangisi?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, Kartal’ın mahalleleri için zemin incelemesi tamamlandı. Böylece Kartal’da en sağlam zemine sahip mahallenin hangisi olduğu ortaya çıktı. Kartal’da en sağlam zemine sahip mahallede tüm mühendislik kurallara uygun inşa edilen binalar, depreme en fazla dayanıklı binalardır. Kartal’da zemini en sağlam mahalleyi öğrenmek için okumaya devam edin…

Kartal’da en sağlam zemine sahip mahalleler

Kartal’da zemin sağlamlığı, yer yüzü özelliklerinden Vs30 değeri ilişkilendirilir. Jeolojik teknikte Vs30 değeri ne kadar yüksekse, zeminin yenilme riski o kadar azdır. Daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse, aşağıda yer alan haritalarda renk ne kadar kırmızı veya sarıysa tehlike o kadar yüksektir, renk ne kadar mavi ve mor ise tehlike azdır. Zeminin yenilme riski ise sıvılaşma ve heyelan gibi olaylarla alakalıdır.

Kartal’da zemini en sağlam yer, Soğanlık Orta Mahalle ve Esentepe Mahallesi olarak göze çarpıyor. Soğanlık Orta Mahalle’de Kartal Köprüsü’ne yakın kısım, Esentepe Mahallesi’nde taş ocakları mevki ve Cevizli Mahallesi’nde Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu bölge, haritada en koyu renkli gösterilen yerler. Kartal’da zemini en sağlam yerler, D-100 karayoluna yakın bölgeler.

  1. En sağlam zemine sahip mahalleler (Vs 30 değeri 800-1000 arasıdır): Soğanlık Orta, Esentepe, Cevizli, Cumhuriyet, Soğanlık Yeni.
  2. Zemini kısmen sağlam mahalleler (Vs 30 değeri 500-1000 arasında değişken): Karlıktepe, Atalar, Petroliş, Çavuşoğlu, Hürriyet, Gümüşpınar.
  3. Zemini daha az sağlam olan mahalleler (Vs 30 değeri çoğunlukla 500-800 arasında): Yukarı, Yalı, Topselvi, Yunus.
  4. Zemini sağlam olmayan mahalleler (Vs 30 değeri çoğunlukla 500’ün altında): Orhantepe, Kordonboyu, Uğur Mumcu, Yakacık Yeni, Yakacık Çarşı.
Kartal zemin harita

Zemini sağlam olmayan mahallelerde herhangi bir doğal afet sırasında zeminde çeşitli hareketler meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Kordonboyu ve Orhantepe mahallelerinde zeminde sıvılaşma, deniz üzerinde tsunami ve deniz altı heyelan meydana gelebilir.

Aydos’a yakın bölgedeki mahallelerde ise kayma, heyelan, oturma, zemin altı sıvılaşma gibi olaylar meydana gelebilir. Doğa verdiğini her zaman geri alır, üstü kapatılan dereler, doldurulan denizlerin etrafındaki yerleşim yerleri her zaman tehlikelidir. Bu tür yerlerde mühendislik olarak uygun binalar bile olsa zemin mühendislik olarak sağlam bina yapılmasından önce gelir. Doğru zemine doğru bina yapılırsa, ancak tam güvenlik elde edilir. Zemin kötü ve bina sağlam olsa bile gerçek anlamda güvenli sayılmaz.

Vs30 nedir?

Sismik uygulamalar sonrasında elde edilen sonuçlarda zemin yenilmesi riski (Heyelan, sıvılaşma, oturma, plastik Vb. ) taşıyan zeminler Vp/Vs oranı 3 ten büyük veya Vs kayma dalga hızı 350m/s den daha düşük olduğu birçok araştırmacı tarafından belirlenmiştir. Buna göre, tabloda mavi daha sağlam, kırmızı ise daha kötü zemini ifade eder.

Çalışmada yerel zemin koşulları Vs30 olarak adlandırılan en üst 30m’deki zemin tabakalarının ortalama kesme dalgası hızı parametresi cinsinden ifade eder. Bu parametre deprem tehlikesi belirleme kısmında kullanılan yer hareketi tahmin modellerinin bir girdisini teşkil eder ve bu parametre kullanılarak yer hareketi tahminleri doğrudan yüzeyde, yani zemin etkileri yansıtılmış olarak tahmin edilir.