Kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur?

Elbette kripto para birimlerini duymuşsunuzdur. Bitcoin veya Ethereum gibi adları birçok sohbette ve sosyal ağlardaki sayısız makale, yayın ve mesajda geçmektedir. Herkes onun hakkında daha fazla bilgi edinmek, nelerden oluştuğunu bilmek ve neden olmasın, yatırım yaparak onunla şansını denemek istiyor. Ancak başlamak için, madeni paraları ve kredi kartlarınızı sakladığınız fiziksel cüzdanınızın blok zinciri eşdeğeri olan bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız olacak.

Bir kripto para cüzdanı, kripto para birimlerini ve diğer kriptografik öğeleri depolayan bir yazılım veya uygulamadır. Sanal olabilirler, internetten veya bir mobil uygulamadan erişilebilirler. Ayrıca flash sürücüye benzer fiziksel bir cihazda da saklanabilirler. Wallet, kripto cüzdanı, cüzdan veya kripto para cüzdanı olarak da bilinirler. Basit bir çevrimiçi arama bize kriptolarınızı depolamak için MetaMask, TokenPocket, Coinbase Wallet, Exodus, Electrum, vb. gibi sonsuz cüzdanlar gösterecektir. Brave veya Opera gibi tarayıcılar bile, tarayıcının kendisinde yerleşik olarak bulunan kendi kripto cüzdanlarını sunar.

Bu yazıda, adımlar diğer herhangi bir platformda veya sanal cüzdanda pratik olarak aynı olmasına rağmen, Coinbase ile bir kripto para cüzdanı oluşturacağız. Bu servis sağlayıcı, birkaç dakika içinde ve iki farklı şekilde kripto cüzdanı oluşturmanıza olanak tanır. Kripto para birimleri ile ne yapmak istediğinize bağlı olarak. Ayrıca uygulamasından kripto para alıp satmanıza da olanak tanır. Ve elbette, bir kripto cüzdanı veya cüzdan ile kripto para birimlerini güvenli bir şekilde gönderip alabilirsiniz.

Tüm cüzdanlar aynı mı?

Kripto para cüzdanlarının yazılım ve uygulama olduğunu söylemiştik. Fiziksel değil sanaldırlar. Bağlı bir tarayıcıdan, bir mobil uygulamadan veya bir USB cihazından veya kalem sürücüden kullanılabilirler. Görevi, cüzdanınızı farklı cihazlarda başkalarıyla senkronize etmek için özel anahtarları saklamaktır. Bu anahtarlar olmadan kripto işlemleri yapamazsınız.

Peki para veya kripto para nerede? Merkezi olmayan bir sanal kayıt defteri olan bir blok zincirinde saklanır. Bunlara sahip olmak, satmak, satın almak veya takas etmek için ilgili şifrelere veya anahtarlara ihtiyacınız vardır. Public veya private olabilirler.

Wallet’in veya cüzdanın açık anahtarı, banka hesabına eşdeğer blok zinciridir. İçeriğini riske atmadan paylaşılabilir. Bununla kripto para alabilirsiniz. Özel anahtar, kripto para birimlerinizi kurtarmanıza izin veren şeydir, bu nedenle onu kimseyle paylaşmamalısınız.

Portföy türüne gelince, teknik olarak üç tür vardır. Barındırılan (İngilizce Hosted), velayetsiz veya kendi kendine velayetsiz (İngilizce olarak Self-custody) ve fiziksel (Hardware). En popüler olanı ilkidir, çünkü kripto para birimleri bu işe adanmış bir şirket olan üçüncü bir taraf tarafından izlenir. Kendi adına, kendi kendine saklama portföylerinin aracıları yoktur. Kripto para birimlerinizi kurtarmak için anahtarları veya şifreleri hatırlamaktan siz sorumlusunuz.

Coinbase veya hosted bir cüzdan oluşturma

Yeni başlıyorsanız, kripto para birimleri dünyasına girmenin en basit yolu bir cüzdan veya barındırılan cüzdan kullanmaktır. Sınırlamaları var, ancak yeni gelen biri olarak sizi etkilemeyecekler. Ayrıca şifrelerinizi unutursanız, onları kurtarabilirsiniz.

Böyle bir kripto para cüzdanı oluşturmak, Coinbase, Binance veya benzeri gibi bir platform seçmek ve bir kullanıcı hesabı oluşturmak kadar basittir. Sizden bazı kişisel bilgiler ve bir şifre istenecektir. Güvenliği artırmak için iki adımlı doğrulama veya 2FA kullanılması önerilir.

Cüzdan oluşturulduktan sonra kripto para birimleri satın alabilir veya satabilirsiniz. İlk olarak, bir banka hesabı veya kredi kartı sağlamanız gerekir.

Coinbase Cüzdan veya diğerleri ile gözetimsiz bir cüzdan oluşturma

Zamanla, barındırılan portföyün yetersiz kalması mümkündür. Ve kendiniz ayrıntılı olarak kontrol edebileceğiniz, kendi kendine saklanan bir kripto para birimi portföyüne sahip olmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda, söz konusu portföyü oluşturma prosedürü biraz daha ayrıntılı ama aynı zamanda basittir.

Öncelikle sanal cüzdan görevi görecek bir uygulama indirmelisiniz. Örneğin, Coinbase Wallet veya MetaMask. Ardından tarayıcıdan veya uygulamanın kendisinden bir hesap oluşturmanız gerekir. Bu durumda, kişisel verilerin sağlanması gerekli değildir. Ardından, genellikle 12 kelimelik rastgele bir ifade olan oluşturulan özel anahtarı belirtmelisiniz. Güvende tutun, çünkü bu anahtar olmadan çantanıza veya cüzdanınıza erişemezsiniz.

Oluşturulduktan sonra cüzdanınıza kripto para gönderebilecek veya doğrudan satın alabileceksiniz. Coinbase söz konusu olduğunda, her iki cüzdanı da birleştirebilirsiniz.

Sonuncu ama bir o kadar önemli. Bir kripto para biriminin gerçek para kullanılarak satın alındığı unutulmamalıdır. Ancak, bir ticaret piyasasında değişen değere tabi olan oldukça değişken bir öğedir. Başka bir deyişle, kripto para satın almak bilgi ve ne hakkında olduğunu bilerek yapılması gereken bir şeydir. Niyetiniz kriptolara yatırım yapmaksa, avantajlarının ötesinde dezavantajlarını da hesaba katmalısınız.