Instagram dolandırıcılığı nasıl yapılır?

İşletmenizin veya e-ticaretinizin Instagram hesabının dolandırıcıların yeni hedefi olabileceğini biliyor muydunuz? Daha da kötüsü, siber suçluların takipçiler ve kullanıcılarla olan ilişkinizi tehlikeye atabileceğini bilmelisiniz. Instagram’da en yaygın dolandırıcılıkların neler olduğunu, nasıl yapıldığı ve buna kanarsanız ne yapmanız gerektiğini bu makaleden öğrenin.

İşletmeniz veya takipçileriniz hakkında para ve değerli bilgiler bu sahtekarlıkların temel amacıdır. Değerli bilgiler, her şeyden önce kişisel veriler, banka şifreleri veya kimliğin yerini alacak sosyal ağlara erişim kodları olarak anlaşılır.

Ve elbette, kimlik avı da Instagram’da bir klasik. Bu durumda, birinin profile girmiş olabileceğine dair bir uyarı e-postası gönderilir. Bunu çözmek için, suçu işlemek için gerekli kimlik bilgilerinin isteneceği bir bağlantı eklenir.

Bir kullanıcı olarak sahte satıcıların aldatmacasına da maruz kalabilirsiniz. Sahte e-ticaret reklamları, indirimler ve inanılmaz fiyatlar içeren web sitelerine yol açar. Ancak, özellikle iş profilinizin veya kişisel ve/veya profesyonel profilinizin kimliğine bürünmeyi kullanan daha karmaşık prosedürler vardır.

Instagram’da farklı bir kimliğe bürünme

BTK ve bankalar tarafından sıklıkla “Instagram hesaplarında kimlik hırsızlığı vakaları” konusunda uyarılar yapılır. Bu uyarılar “Kurbana ekonomik zarar veren” dolandırıcılık hakkındadır ve bildiğiniz gibi, çok sayıda insanı etkilerler.

Kimlik hırsızlığı nedir?

Instagram’da en yaygın kimliğe bürünme saldırıları, çoğu şirkette olduğu gibi, ziyaret edilmek için sahibinin iznini gerektirmeyen açık profillerde gerçekleşir.

İşleyiş biçimi, kullanıcıyı yanlış anlamaya davet eden, hemen hemen aynı adla yeni bir profil oluşturmaktır. Örneğin, Jack & Jones adlı bir samimi moda markası söz konusu olduğunda, Jack & Jones adlı bir Instagram profili oluşturulur.

Aynı tasarım, fotoğraf ve logolar da çoğaltıldığından ve hatta bazı yayınları paylaşım olarak kolayca yüklendiğinden, kullanıcının sahte bir hesapta olduğunu tespit etmesi çok zor olacaktır.

Instagram siber suçluları nasıl davranır?

Kimliğe bürünme gerçekleştirildikten sonra, prosedürlerin tekrar tekrar icat edildiğinin farkında olmamıza rağmen, iki tür dolandırıcılık vardır: Kurumsal ve bireysel.

Kurumsal dolandırıcılık. Sosyal ticaret hesabının bir yarışma veya çekiliş yayınlamasından yararlanan dolandırıcı klon, takipçilere kazandığını bildiren mesajlar gönderir. Mesajın yanında, kurbanın kişisel ve banka bilgilerinin istendiği sosyal ağ dışında bir web sitesine yönlendiren, ödülü alma talimatlarını içeren bir bağlantı vardır.

Kişisel dolandırıcılık. Dışlayıcı olmasa da kadın profillerine yönelik bir uygulamadır. Suçlunun operasyonu çifte kimliğe bürünme içeriyor: bir yandan Instagram’da sahte hesap oluşturulur, diğer yandan OnlyFans’ta bir tane açılır.

Kimliğe bürünülen Instagram hesabından, takipçilere bir OnlyFans hesabının açıldığını bildiren, onları abone olmaya davet eden ve ona erişenlere ekonomik zarar veren bir direkt mesaj gönderilir. Birinin bilmemesi durumunda, OnlyFans, profil sahibinin içeriğine erişmek için bir abonelik ödenmesinin yaygın olduğu 18 yaşından büyük kişiler için bir sosyal ağdır.

Instagram’da sizin hesabınızın kimliğine bürünülmesi durumunda yapmanız gerekenler

Bu zaten bir gerçek, Instagram hesabınızı kopyalamışlardır. Bu durumda hızlı hareket etmelisiniz.

1. Sizi taklit eden hesabı engelleyin

Bu sayede takipçilerinizi tanımanızı ve iletişim kurmanızı zorlaştırırsınız. Sağ üstte üç nokta bulunan simgeye tıklayın ve “Engelle”yi seçin.

2. Instagram’a Şikayet Edin

Instagram’da kimliğine bürünülmüş hesapları şikayet etmek için bu bağlantıyı takip edin. Bu, sahte profili kapatabilmeleri için önemli bir adımdır. Şikayet, fikri mülkiyetin ihlaline ilişkin bir suç içermediği sürece her zaman isimsiz olacaktır.

Instagram’dan sizin gibi davrandıklarını gösterebilecek tüm bilgilerin toplanması talep edilir, ayrıca sizin adınıza hareket ettiğinizi doğrulamak için resmi kimlik belgesinin bir fotoğrafı da istenir. Instagram, bu formu, sosyal ağda hesabı olmadan kimliğine bürünülen kişiler için de sağlar.

3. Kişilerinizi uyarın

Dolandırıcılığın viral hale gelmesini önlemeye yardımcı olmak önemlidir. En iyi yol, kişilerinizi meşru profiliniz ve sizi taklit eden başka biriyle temasa geçme olasılıkları hakkında bilgilendirmektir.

4. Olan her şeyi belgeleyin

Ayrıca “sahte profillerin ve gönderdikleri olası mesajların hem size hem de kişilerinize” ekran görüntülerini almanız önerilir. Bu bilgi, sonunda polise şikayet etmeye karar vermeniz durumunda çok önemlidir.

5. Profiliniz herkese açıksa özel yapın

Bu, her şey geçene kadar geçici bir önlemdir. Siber suçlunun takipçi listenize erişmesini ve onlara aksiliği bildirip bildirmediğinizi bilmesini zorlaştırır.

6. Banka bilgilerini verdiyseniz, işletmeyi bilgilendirin

Kredi kartı bilgilerinizi bir promosyon, çekiliş veya başka bir bahaneyle verdiyseniz, bankanızı bilgilendirmek için zamanınız tükeniyor. Takipçilerinize de bu uyarıyı yapın.