Double NAT veya Çift NAT nedir?

NAT, Network Address Translation veya Ağ Adresi Çevirisi’nin kısaltmasıdır. Yönlendiriciler tarafından uyumsuz adreslere sahip iki ağ arasında veri paketleri alışverişi yapmak için kullanılan mekanizmadır. Bu gerekli bir şeydir ve günümüz internetinde işleri çok daha kolay hale getirir. Ancak belirli durumlarda double NAT veya çift NAT oluşabilir. Bu artık o kadar kullanışlı değil. Üstelik online oyun oynamak ya da uzaktan çalışmak gibi durumlarda sorun olabiliyor. Ama bir çözümü var.

Çift NAT genellikle iki yönlendirici bağlandığında oluşur. Bir yanda, İnternet sağlayıcınız tarafından sağlanan ve doğrudan ağa bağlanan yönlendirici ve WiFi kapsamını genişletmek veya bağlı cihazlarımızın dahili organizasyonunu kolaylaştırmak için bağladığımız ikinci bir yönlendirici.

Çoğu durumda, çift NAT olarak da adlandırılan çift ağ adresi çevirisi, WiFi ağ performansını etkilemez. Ancak, çevrimiçi oynuyorsanız veya bağlantı noktası yönlendirme kurallarını ve Evrensel Tak ve Çalıştır (UPnP) kullanıyorsanız sorun olabilir.

Çift NAT nedir ve neden olur?

Cihazların birbirine bağlanmasını kolaylaştırdığı için NAT işlevinin bir yönlendiricide faydalı olduğunu söylemiştik. Bildiğimiz şekliyle interneti mümkün kılan şeyin bir parçasıdır. Ancak yönlendirici işlevi gören ikinci bir cihazı bağladığımızda çift NAT oluşabilir.

Önceki makalelerde, varsayılan yönlendiriciye ikinci bir yönlendirici veya sinyal yükseltici bağlamanın, ofisler, endüstriyel binalar veya evler gibi geniş alanlarda WiFi kapsama alanını genişletmek için çok yararlı olduğunu görmüştük. Ancak bu her zaman tak ve çalıştır kadar basit değildir. En azından bir oyuncuysanız veya uzaktan çalışıyorsanız.

İki yönlendirici kullanırsanız, her birinin kendi özel Wi-Fi ağı olacaktır, bu nedenle kişisel cihazlarınız birbirleriyle iletişim kurmakta sorun yaşayabilir. Bu türdeki çoğu cihaz genellikle orijinal yönlendiriciye iyi uyum sağladığından, bu her zaman olan bir şey değildir, ancak durum böyle olabilir.

Bu sorun sizi birçok yönden etkileyebilir. Yazıcıya belge gönderememek, akıllı cihazlarınızın komutlarınıza yanıt vermemesi, şirketinizin VPN’ine evden erişmekte sorun yaşamanız veya oyun oynamaktan bahsediyorsak, çevrimiçi olarak düzgün bir şekilde oynayamazsınız.

Çift NAT nasıl düzeltilir?

İdeal olarak, oyun konsolunu Ethernet üzerinden doğrudan ana yönlendiriciye bağlayın. Ama başka seçenek yoksa WiFi üzerinden yapılabilir. Ve kapsama alanı çok iyi değilse, bir sinyal yükselticiye veya ikincil bir yönlendiriciye yönelebilirsiniz.

Xbox’ta yaygın bir sorun için NAT’ı ikiye katlamak gibi çözümler sunulur. Çözümlerden biri, ikinci yönlendiricinizi, bağımsız bir yönlendirici yerine yalnızca bir erişim noktası veya WiFi genişletici olarak çalışacak şekilde köprülemektir. Bu şekilde NAT’ın tekrarlanmasını önleyeceksiniz. Başka bir benzer seçenek, ikincil yönlendiriciyi, daha fazla cihaz bağlamak için daha karmaşık ve kullanışlı olan ve çift NAT sorununu ortadan kaldıran Anahtar modunda yapılandırmayı içerir.

Xbox’taki çift NAT sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için oyun kumandanızdaki Xbox düğmesine basmanız ve Profil ve sistem > Ayarlar > Genel > Ağ ayarları’na gitmeniz gerekir. Orada “Çift NAT algılandı” türünde bir mesaj göreceksiniz veya görmeyeceksiniz.

Başka bir olası çözüm, etkilenen konsola veya cihaza statik bir IP atamak ve düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu bağlantı noktalarını manuel olarak açmaktır. Tam olarak, çift NAT sorunu, bağlı her cihazın her yeni bağlantıda farklı bir IP alması gerçeğiyle ilgilidir. Bu görevden kaçınarak sorunu çözeceğiz. Bunu yapmak için cihazın yapılandırmasına veya doğrudan ikincil yönlendiricinin yapılandırmasına erişmemiz gerekecek.

Statik IP atamaya ek olarak, video oyun konsolunun ihtiyaç duyduğu portları veya tele-çalışma için kullanmamız gereken hizmeti açmalıyız: VPN, uzaktan erişim, vb. İlk durumda, Xbox ve PlayStation ile oynanacak bağlantı noktalarının listesi burada. Çift NAT sorununuz telekomünikasyonu etkiliyorsa, gereğinden fazla açılmamak için hangi portların açılacağını firmanızdan sorumlu kişiye sorun.

Daha olası çözümler. Ana yönlendiricinin UPnP işlevini etkinleştirmeyi deneyin. Bu, NAT’ın tekrarlanmasını önlemek için onunla oyun yönlendiricisi arasındaki bağlantıyı kolaylaştıracaktır. Her zaman işe yaramaz, ama zararı yoktur.