VoLTE ve VoWiFi nedir?

Cep telefonundan yaptığımız sesli aramalar, elbette, ülke geneline yayılmış baz istasyonlarından oluşan mevcut mobil şebekeyi kullanır. Şehirde onları bazı binaların tepesinde görebilirsiniz. Teknik düzeyde, mevcut kapsama bağlı olarak bugün kullanılan standart 3G veya 4G şebekeleridir. Ancak birini telefonla aramak için daha modern teknolojiler var: VoLTE ve VoWiFi. Size tanıdık geliyor mu?

Kısaltması çok net olmayabilir, ancak bu iki teknolojinin, LTE ve WiFi’nin nelerden oluştuğuna dair bize bir ipucu veriyor. Bu tür aramalar, mevcut mobil sesli aramalara iyi bir alternatiftir. Ayrıca daha iyi kalite sunarlar ve aynı mobil ağ üzerinden çalışma avantajına sahiptirler. Sadece uyumlu olacak nispeten yeni bir telefona ihtiyacınız var.

VoLTE ve VoWiFI’nin ne anlama geldiğini, avantajlarını ve dezavantajlarını, Movistar müşterisiyseniz nasıl etkinleştirileceğini ve Skype veya WhatsApp üzerinden yaptığımız mobil aramalar ve VoIP aramaları arasındaki farkları görelim.

VoLTE ve VoWiFi ne anlama geliyor?

VoLTE, Voice over LTE’nin kısaltmasıdır. Ve LTE, kelimenin tam anlamıyla “uzun vadeli evrim” olan Long Term Evolution anlamına gelir. LTE, verilerin yüksek hızlarda iletilmesine izin veren bir kablosuz iletişim standardıdır. Zaman çizelgesinde LTE, 3G ve 4G standartları arasında yer alıyor, ancak bugün LTE ve 4G’yi sık sık birlikte görüyoruz. Ve bazen, sanki aynıymış gibi eşitlenirler. İkisi arasında küçük farklılıklar olsa da. Örneğin, LTE 170 ile 300 Mbps arasında hızlara izin verir, 4G ise en iyi durumda 1 Gbps’ye ulaşabilir.

Bu nedenle VoLTE, LTE Üzerinden Ses anlamına gelir. Yani LTE/4G ağı üzerinden sesli arama yapılmasına izin verir. Ancak durum tam olarak böyle değil. Sesli arama yaptığımızda cep telefonları genellikle 3G şebekesine bağlanır. Bu nedenle, bir arama başlatılırken, aramanın alıcısının telefonu çalana kadar birkaç saniyelik bir gecikme olur.

VoWiFi, Voice over WiFi’nin kısaltmasıdır. WiFi’nin ne olduğunu açıklamaya gerek yok. Kısacası, verileri kablo olmadan iletmek için kullanılan bir teknolojidir ve cihazları yönlendiricimize bağlamanın ana yolu olduğu için genellikle İnternet ile ilişkilendiririz. WiFi aramaları, 3G veya 4G mobil ağlara bağlanmak yerine bu kablosuz teknolojiyi kullanır.

Artık geleneksel sesli aramaların (3G aracılığıyla), VoLTE aramalarının ve VoWiFi aramalarının nasıl çalıştığını biliyoruz. Peki ya VoIP aramaları? Bu tür aramalar, analog sesinizi dijital veri paketleri biçiminde göndermek için İnternet’i kullanır. Bunları mümkün kılmak için, VoIP aramaları Skype veya WhatsApp gibi uygulamaları kullanır.

Gereksinimler, avantajlar ve VoLTE aramalarının nasıl yapılacağı

Normal 3G aramaları yerine VoLTE aramaları yapabilmek için 4G/LTE uyumlu bir telefona, 4G/LTE kapsama alanında bulunmaya, operatörünüzün bu tür aramaları desteklediğine ve telefonunuzda seçeneğin etkinleştirilmiş olmasına ihtiyacınız vardır. Bu anlamda Vodafone, Türktelekom ve Turkcell, varsayılan olarak VoLTE aramaları sunar. 4G/LTE baz istasyonlarına yakın olduğunuz sürece. Ancak uyumlu olup olmadığını görmek için telefonunuzu kontrol etmeniz gerekecek.

Android’de bu seçeneği Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil ağ > Tercih edilen ağ türü bölümünde bulabilirsiniz. Burada ağı (3G veya 4G) seçebilir ve/veya VoLTE’yi Etkinleştir seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

iPhone’da Ayarlar > Mobil veri > Seçenekler > Ses ve veri‘ye gitmeniz gerekir. Orada arama yapmak için hangi şebekeyi kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca VoLTE seçeneğini de göreceksiniz. Aktivasyon düğmesine basarak, bu tür daha kaliteli aramaların keyfini çıkarabileceksiniz.

Normal 3G aramaları yerine VoLTE aramaları yapmanın avantajları mı? Aramalar daha hızlı başlar, ses kalitesi daha iyidir, arka plan gürültüsü azaltılır, mesaj veya e-posta alma gibi diğer telefon işlevleri kesintiye uğramaz. VoLTE aramalarında mobil veri kullanılır mı? Ve son olarak VoLTE aramaları aramaların bir parçası oldukları ve mobil veri kullanmadıkları için ek veri tüketmezsiniz.

Gereksinimler, avantajlar ve VoWiFi aramalarının nasıl yapılacağı

VoWiFi aramaları, 3G aramaları veya VoLTE aramaları kadar yaygın veya popüler değildir, ancak mobil ağa erişimimiz olmadığında faydalı olabilirler. Bu nedenle, WiFi bağlantısı olan bir telefona sahip olmanız ve SIM kartın bu tür aramalarla uyumlu olması gerekir.

Pratikte, VoWiFi araması geleneksel arama ile aynıdır. Aramak için numarayı çevirmeniz gerekir ve aramalar arama planınızın bir parçasıdır, bu nedenle mobil veri tüketmez. Tabii ki, bir WiFi noktasına yakın olmalısınız. Ve yurtdışına seyahat ederseniz işe yaramaz.

Bu hizmeti telefonunuzda etkinleştirmek için: iPhone’dan Ayarlar > Telefon‘a gitmeniz ve WiFi ile Arama seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Android’den Telefon uygulamasına gitmeli ve orada Diğer > Ayarlar > Çağrılar > WiFi aramaları‘na gitmelisiniz.

WiFi veya VoWiFi aramalarının avantajları arasında, mobil aramalar gibi çalıştıklarını zaten gördük. Ayrıca, ek veri tüketmezler. Geri kalanı için kullanımı, iyi bir mobil kapsama alanımız olmadığında ancak gitmemiz gereken bir WiFi noktamız olduğunda tasarlanmıştır.