iOS ve Android’de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?

Elbette, akıllı telefonunuzdan fotoğrafları kurtarmayı denemişsinizdir ve muhtemelen başarısız olmuşsunuzdur. İşin iyi yanı, bunun gibi değerli dosyaları geri yüklemek için mobil konularda uzman olmanıza gerek yok. Bu yazımızda hem iOS hem de Android cihazda bunu düzeltmek için ne yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Silinen fotoğrafları kurtarmanın imkansız bir görev olduğunu düşünseniz bile; Bunları başarıyla kurtarabilmeniz için bazı ipuçlarını paylaşıyoruz. Ayrıca, cep telefonunuzdan nasıl tamamen silebileceğinizi de size anlatacağız.

Fotoğraflar nasıl tamamen silinir?

Çoğu zaman bir görüntüyü silersiniz ve daha sonra pişman olursunuz. Fotoğrafları kurtarma görevi böyle başlar ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, bu tam bir macera haline gelir. Bu nedenle, fotoğraflarınızın yanlışlıkla silinmesinin 5 nedenini bilmeniz gerekiyor:

 • Galerinizi boşaltırken: Bu gereksiz fotoğrafları silmeye çalıştığınızda ve yanlışlıkla diğerlerini sildiğinizde meydana gelir.
 • Bir albümde bir veya daha fazla resmi düzenlediğinizde ve ardından bunları iPhone’unuzdaki Fotoğraflar uygulamasından sildiğinizde. Bunu yapmak onları albüm dahil her yerden siler.
 • Telefonunuz aniden kapanırsa: Bir sorun nedeniyle, belirli bir zamanda fotoğraflarınızı görmemeye başlarsınız.
 • Küçük bir depolama alanına sahip bir akıllı telefonunuz olduğunda: Bir microSD kart kullanıyorsunuz ve arızalanırsa, kayıtlı fotoğraflarınızı görüntüleyemezsiniz.
 • Sil düğmesine dokundunuz veya fotoğrafları geri dönüşüm kutusuna sürüklediniz durumlarda: bu, resminizi geçici veya kalıcı olarak siler.

Bunlar, cep telefonunuzdaki görüntüleri kaybetmenize neden olabilecek yollardan bazıları. Şimdi, hem iOS hem de Android cihazınızda fotoğrafları nasıl kurtaracağınızı bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin!

Akıllı telefonunuzdan fotoğraflar nasıl kurtarılır?

Dosyaları kurtarmak işletim sisteminize bağlıdır. Bunun için aşağıda paylaştığımız adımları izlemelisiniz:

Fotoğrafları iPhone’da (iOS) kurtarın

Fotoğraflar uygulamanızı açtığınızda ve aradığınız resmi göremediğiniz durumların ne kadar sıkıntılı meydana geldiğini biliyoruz. Ancak bu tekrar başınıza gelirse, aşağıdakileri yapın!

 • Silinmiş klasörünü kontrol edin. Fotoğraflar’a gidin ve Albümler’in altında “Son Silinenler”e dokunun. Orada sildiğiniz dosyaları ve kalıcı olarak silinene kadar kalan günleri göreceksiniz. Fotoğrafı görürseniz Seçin ve Kurtar’a basın.
 • İkincisi, iCloud Fotoğraflarının açık olduğundan emin olmaktır. Bu özellik ile tüm fotoğraflarınızı güvenle saklayabilirsiniz. Ayarlar’a gidin ve ardından adınızı tıklayın. iCloud ve Fotoğraflar’a dokunun; her şeyin aktif olduğundan emin olun (yeşil renkte). Böylece tüm cihazlarınızda fotoğrafları keşfedebilir, arayabilir ve paylaşabilirsiniz.
 • Bir fotoğrafı gizlediyseniz, onu yalnızca Gizli klasörde, Silinenler ile aynı konumda görürsünüz.

Ayrıca fotoğrafların 30 gün boyunca silinen klasörde kaldığını da unutmamalısınız. Ancak kalıcı olarak silerseniz, artık onları kurtaramazsınız. Öte yandan, cihazınız Android ise aşağıdaki adımları tamamlamanız gerekecektir:

Fotoğrafları Android’de kurtarın

Android olan cihazlar, fotoğrafları kurtarma seçenekleri de sunar. Öyleyse işe koyulma zamanı! Bu başınıza geldiğinde ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

 1. Kontrol etmeniz gereken ilk şey, Galeri’deki geri dönüşüm kutunuzdur; silinen fotoğraflar orada saklanır.
 2. Sadece fotoğrafın oluşturulduğu kaynak klasöre dokunun. Örneğin; kameradan, ekran görüntüsünden veya WhatsApp’tan geliyorsa.
 3. Ayrıca, fotoğrafı basılı tutun ve Geri Yükle düğmesine basın. Otomatik olarak resim galerinize dönecektir.
 4. Kalıcı olarak silinmeden önce belirli bir süreniz olduğunu unutmayın.
 5. Google Fotoğraflar kullanıyorsanız, sol üstteki simgeye basarak yan panele girip görüntülemeniz yeterli olacaktır. Böylece çöp kutusuna gideceksiniz ve tıklayarak son fotoğrafları kurtarabilirsiniz. Orada sadece 15 gün kaldıklarını unutmayın.

Yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri işinize yaramıyorsa; Fotoğrafları kurtarmanın zorlu görevinde size yardımcı olan uygulamalar hala var. Bazıları da ücretsizdir. Ancak dikkat ederseniz bu tür rahatsızlıklardan kaçınmış olursunuz. Bu yüzden bu ipuçlarını takip edin.

Fotoğraflarınızın silinmesini önlemek için onları koruyun! Aşağıdaki önerileri dikkate alın:

 • Cep telefonunuzu sayısal şifre ile kilitleyin; kod veya desen.
 • Fotoğraflarınızı, dosyalarınızı ve verilerinizi sık sık yedekleyin.
 • iPhone veya Android için bir güvenlik uygulaması indirin.

Biliyorsunuz, herhangi bir nedenle cep telefonunuzdaki resimleri kaybederseniz veya silerseniz endişelenmeyin! Fotoğrafları kurtarmak ve sorunsuz bir şekilde geri yüklemek için size verdiğimiz ipuçlarını uygulamaya koyun.