Phubbing nedir? Bu davranıştan nasıl kaçınabilirsiniz?

Dijital çağda, günlük hayatımızı akıllı telefon olmadan hayal etmek neredeyse imkansız. Bu cihaz çalışmamıza, dünyayı keşfetmemize ve başkalarıyla uzaktan bağlantı kurmamıza yardımcı oluyor. Ancak dikkatimizi gereğinden fazla çekebilir ve karşı karşıya olduğumuz kişileri görmezden gelmemize neden olabilir. Bu, phubbing olarak bilinir.

Phubbing nedir?

Bu davranış, cep telefonuna dikkat ettiğiniz için şahsen birlikte olduğumuz birini görmezden gelmekten ibarettir. Phubbing terimi, İngilizce phone ve snubbing kelimelerinin birleşimidir. 2012 yılında Macquarie Avustralya Sözlüğü tarafından icat edildi.

Ama neden oluyor? 2016’da yapılan bir araştırma, bu alışkanlığın temel nedeninin mobil bağımlılık olduğunu gösteriyor. Bu fenomen, her kişinin kendi kendini kontrol etme kapasitesi ile ilgilidir ve bu, ne kadar düşükse, internete ve akıllı telefona bağımlı olma olasılığını artırır. Aynı zamanda dijital çevrede olup bitenlerin güncelliğini yitirme korkusu ve endişesi ile de ilişkilidir.

Ek olarak, sosyal ağlardan gelen pozitif sosyal uyaranların yüksek dopamin seviyelerine yol açtığı bilinmektedir. Bu nörotransmitter vücutta bir zevk etkisi yaratır.

Neden giderek daha yaygın hale geliyor?

Her şeyden önce, internete yoğun bir şekilde bağlı bir dünyada yaşıyoruz. 2021’de dünya çapında 4,9 milyar kayıtlı çevrimiçi kullanıcı vardı. Bu rakam dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisini temsil ediyor. Ayrıca, gezinmek için mobil cihazları giderek daha fazla kullanmamız dikkat çekicidir. Mobil İnternet, dünyadaki web trafiğinin yaklaşık %57’sinden sorumludur.

İkincisi, sosyal karşılıklılık olgusu nedeniyle phubbing’in büyüdüğüne dair kanıtlar var. Bu, mobil kullanımı tercih ettikleri için sosyal bir ortamda insanları tekrar tekrar görmezden gelmenin, diğer insanların kasıtlı veya kasıtlı olarak bu eyleme geri dönmesine neden olduğu anlamına gelir. Böylece, bu davranış biçiminin normal ve kabul edilebilir olduğu konusunda yanlış bir fikir birliği yaratılır.

Phubbing bizi nasıl etkiler?

Cep telefonu yüzünden başkalarını görmezden gelmek, hem bunu yapanları hem de bundan muzdarip olanları etkiler. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, bu alışkanlık aşağıdakiler gibi fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına neden olur:

  • Kırık boyun sendromu veya karpal tünel gibi kronik rahatsızlıklar.
  • Cep telefonunun elinizin altında olmaması gibi mantıksız bir korku gibi bağımlılıklar.
  • Sosyal becerilerle ilgili zorluklar.

Ek olarak, phubbing kişilerarası ilişkiler üzerinde kötü bilinen sonuçlara sahiptir. Çoğu araştırmadan çıkan ortak sonuçlara göre bu davranışın insanlar arasındaki iletişimi etkilediği doğrulandı. Aynı şekilde bu bağlantılarda da memnuniyetsizlik hissi uyandırır.

İlişkiler söz konusu olduğunda, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi cihazlar birlikte yaşama müdahale etme eğilimindedir. Bu bağlamda müdahale ne kadar büyük olursa, ilişkideki iyilik hali algısı üzerindeki olumsuz etki de o kadar büyük olur.

Ayrıca, phubbing, çiftteki mevcut çatışmaları alevlendirme gücüne sahiptir. Spesifik olarak, taraflar arasındaki bağlanma ve bakım ihtiyaç ve beklentileri açısından sorunludur.

Nasıl önlenir?

Peki phubbing ve sonuçlarından kaçınmak için ne yapabiliriz? Eh, en basit ama en doğru eylem, diğer insanların yanında cep telefonu çıkarmadan durmaya dayanmaktır. Öte yandan, bildirimlerinizi sessize alabilirsiniz. Ek olarak, bu eylemleri cep telefonlarına bağımlılığı azaltmaya yardımcı olan uygulamalarla tamamlamanız önerilir:

  • Cihazın kullanımı için programları ayarlayın.
  • Kullanımından dinlenmek için mola verin.
  • Cep telefonu kullanımını içermeyen etkinliklerde boş zamanımızı geçirin.
  • Başka bir şey yaparken telefonu kullanmaktan kaçının.
  • Mümkün olduğunda başkalarıyla yüz yüze iletişim ayrıcalığı.

Teknoloji, bizi eskiden imkansız görünen seviyelerde bağlama gücüne sahiptir. Bununla birlikte, günlük yaşamlarımızı ve sağlıklı ilişkiler sürdürme pratiğimizi etkileme potansiyeline de sahiptir. Bu nedenle günümüz dijital yaşamı, olanaklarından en iyi şekilde ve en iyi şekilde yararlanmaya götüren sağlam kullanım kriterlerini bizden talep etmektedir.