Metaverse çocuklar için güvenli mi?

Sosyal ağlar ve çevrimiçi çok oyunculu oyunlar yeterli değilmiş gibi, evde reşit olmayanlarla yaşayanlara, er ya da geç, çocuklarınızın metaverse’e erişmesine izin verip vermemeleri sorulacak. Metaverse çocuklar için uygun mu? Yetişkinler olarak bir çocuğun internette güvenli bir şekilde vakit geçirmesinin ne derece mümkün olduğunu değerlendirmemiz gereken sonsuz listeye eklenecek bir mücadele daha.

Ve eğer bazı uzmanların vaatleri yerine getirilirse, metaverse, içinde yaşadığımız bağlantılı toplumun bir parçasıysak, önümüzdeki yıllarda düzenli olarak başvurmamız gereken bir araç daha olacak. Yani, bugün bir akıllı telefona sahip olmak veya sosyal ağlarda var olmak gibi. Her yerde yaygın bir uygulama olduğu için hafife aldığımız bir şey. Çocuklarımız bizden metaevrende olmamızı istediğinde ebeveynler olarak ne yapmalıyız? Güvenli bir birlikte yaşama alanı olacak mı?

Bu soruyu cevaplamanın hala bir yolu var. Teoride, metaverse, kullanıcı gizliliği ve güvenliği sağlamak için blok zinciri teknolojisini kullanacak. Ancak belki de metaverse’ün parçası olan tüm şirketler gizliliği aynı şekilde ele almıyor. Ve dahası, eğer metaverse’e erişim sanal gerçeklik teknolojisi aracılığıyla gerçekleşirse, göndereceğimiz veri miktarı bu verileri reklamcılar, reklam şirketleri ve hatta sigortacılar için değerli bir yağma haline getirecektir. Ama bu başka bir konu. Şimdi metaverse’ü çocuklar için nasıl güvenli bir alan haline getireceğimize odaklanalım.

Çocuklar için bir metaverse nasıl olmalıdır?

Metaverse, halihazırda İnternet’te sahip olduğumuz diğer hizmetlerle aynı zorluklarla karşılaşacak. Daha önce sosyal ağlar ve online oyunlardan bahsetmiştim çünkü reşit olmayanların en çok vakit geçirdikleri aktiviteler arasında yer alıyorlar. Böylece metaverse hakkında konuştuğumuzda neyle karşı karşıya olduğumuzu bilmek için bir referans görevi görebilirler.

Her şeyden önce, çocuklara uygun içerik. Bu, herhangi bir ebeveynin veya vasinin göz kulak olmaya alıştığı bir şeydir. Televizyon, sinema, müzik, edebiyat, açık hava şovları, İnternet… Çocuğun tüketeceği içeriğin ona uygun olmasını sağlayın. Metaverse’de sorun ne? Sosyal ağlarda bulduğumuzla aynı. Metaverse’da her türlü içeriği, avatarları veya dijital öğeleri oluşturma kolaylığı ve özgürlüğü, metaverse’deki tüm deneyimlerin tüm izleyiciler için uygun olmadığı anlamına gelebilir. Bu şekilde olmak zorunda da değil. Ancak hangi sanal alanların çocuklar için olduğunu ve hangilerinin olmadığını bilmek için video oyunlarının yaş kodları gibi uyarılar oluşturmak gerekecek.

Metaverse daha popüler hale geldikçe, bugün Roblox veya Minecraft ile sahip olduğumuz girişimlere benzer girişimlerin ortaya çıkması muhtemeldir. Bu iki çevrimiçi oyun topluluğunda çocuklar için tasarlanmış oyun sunucuları bulunmaktadır. Yetişkinlere yönelik içerik veya etkinliklerin çoğalmasını ve/veya kullanıcılarının kınanması gereken davranışlarını engelleyecek veya önleyecek şekilde.

Ebeveyn kontrolü ve sanal gerçeklik

Çocukların internette uygunsuz içeriklerle karşılaşmasını önlemek için ebeveynlerin ve velilerin sahip olduğu en popüler araçlardan biri ebeveyn kontrolüdür. Günümüzde akıllı telefonlar, bilgisayarlar, video oyun konsolları ve diğer cihazlar, belirli içeriklere erişimi engellemek için bu tür araçları içermektedir. Disney+, Netflix veya Prime Video gibi aboneliklerde ebeveyn kontrolü de vardır.

Öyleyse, sanal gerçeklik gözlükleri veya başlıkları gibi yükselen teknolojilere ebeveyn kontrolünün dahil edilmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Yetişkinlerin, metaverse’e erişmek ve/veya çevrimiçi oynamak için sanal gerçeklik kullandıklarında reşit olmayanlara zaman ve/veya içerik sınırlamaları koyabileceği bir yol. Ebeveyn kontrolü aynı zamanda bu teknolojilerden sorumlu şirketlere de yarar sağlar, çünkü müşterilerin onları endişe duymadan kullanabilmeleri için müşteri güvenini sağlar.

Her durumda, tüm sorumluluğu ebeveyn kontrolüne devretmek söz konusu değildir. Zaman, etkinlik ve içerik sınırlamalarının yanı sıra bu sınırlamaların nedenini de açıklamakta fayda var. Belki geçmişte emir vermek ve emretmek yeterliydi. Bugün pedagoji çok önemlidir. Keyfi şekilde sınır koymadığımıza dair net ve dürüst bir açıklama ile kararlarımıza eşlik edin. Bunun nedenleri var: gizlilik, güvenlik vb.

NFT’ler, jetonlar ve kripto para birimleri

Ebeveynler olarak metaverse hakkında konuştuğumuzda bizi endişelendirmesi gereken bir diğer konu, bazı sanal dünyalarda çokça mevcut olan parasal bileşendir. Başarılı mobil oyunlar ve Fortnite gibi çevrimiçi oyunlar, küçüklerin çevrimiçi ödeme yapmasına veya sanal öğelere gerçek para harcamasına izin verme tehlikesi konusunda bizi zaten uyardı. Mobil oyunlar, mikro dönüşümler, oyun öğelerinin kilidini açmak için küçük ödemeler talep etti. Fortnite ile bu eğilim, gerçek para harcamayı teşvik eden bazı oyunlar için çok kazançlı hale geldi.

Metaverse’de benzer bir şey bulabiliriz. NFT biçimindeki ticaret kartları, nesneler veya avatarlar gibi sanal öğelerin koleksiyonu, jetonlar veya kripto para birimleri kullanılarak satın alınabilir ve bunlar da gerçek para kullanılarak satın alınır. Metaverse’de başarılarını bu uygulamalara dayandıran çevrimiçi oyunlar var. Ancak bir çocuğun elinde, yaşınızdan dolayı yeterince değer vermediğiniz parayı harcamak anlamına gelse bile, karakteriniz veya avatarınız için en iyisine sahip olmaya direnmek zordur.

Çocukların NFT’ler, kripto para birimleri veya jetonlarla ne ölçüde temasa geçeceği henüz belli değil. Metaverse’ün o kısmı çocuklar için uygun değil. Yeni başlayanlar için, bunun için bazı teknik engeller var. Bir kripto cüzdan veya sanal cüzdan oluşturma ihtiyacı gibi. Veya bir yetişkinin belirli platformlara kaydolmak için küçük bir izin vermesi ihtiyacı. Bununla birlikte, bazı platformlar reşit olmayan olarak kayıt yaptırmaya engeller koyar, ancak bunlar çekilecek para miktarını sınırlamak veya daha yüksek komisyonlar koymak gibi oldukça nafiledir. Reşit olmayana daha fazla zarar veren sınırlamalardır.

İlgili teknolojiler ve platformlar tarafından sağlanan gerekli araçlarla, herkes bir arada yaşama ve karşılıklı saygı kurallarına uyduğu sürece, metaverse çocuklar, gençler ve yetişkinler için güvenli bir yer olabilir. Ancak günümüzde sosyal ağlar veya çevrimiçi oyunlar gibi alanlarda olduğu gibi, oluşturdukları tehlikelerin farkında olmaya değer. Ve çocukları nasıl koruyabiliriz. Bu teknolojiler aracılığıyla arkadaşlarınızla ve tanıdıklarınızla etkileşime girmenizi engellememenin ek zorluğuyla. Bizim için bilinmeyen veya anlaşılması zor olabilecek teknolojilerden bahsediyorsak.