Hacimsel mevcudiyet nedir? Hacimsel video çekme

Metaverse’ün gelecekte vaatlerinden biri, aynı anda birkaç yerde olmamızı sağlayacak olmasıdır. Telepresence1, dünyanın diğer ucundaki bir toplantıya katılmanızı ve diğerlerinin sizi fiziksel olarak, tüm vücudunuzda görmelerini mümkün kılacaktır. Hacimsel mevcudiyet sayesinde, hacimsel varlık mümkün olur. Daha doğrusu, vücudunuzun üç boyutlu bir kopyası bir sahnede, bir ofiste veya herhangi bir yerde, fiziksel veya sanal olarak görünebilir.

Hacimsel varlık, bizim için hareketli bir avatar yaratmanın ötesine geçer. Sanal imajımızı gerçek imajdan ayırt etmeyi zorlaştıracak bir doğruluk seviyesi ile imajımızı üç boyutlu olarak çoğaltmakla ilgilidir. Aradaki fark, sanal benliğimizin bir hologram aracılığıyla, bir ekranda veya artırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik gözlükleri veya başlıklarının içinde görünmesi olacaktır.

Bu teknoloji sayesinde metaverse’de sanal dünyaları yeniden yaratmak mümkün olacak. Ve mevcut video oyunlarına veya belirli filmlerin görsel efektlerine yakın bir gerçekçilik düzeyiyle. Fiziksel ile sanalı ayıran bariyeri kırmak ve her iki dünyanın en iyilerini birleştirmek için bir adım daha. Ve en iyi şey, bu teknolojinin zaten mevcut olmasıdır.

Metaverse için gerçekliği yakalayın

Bu yeni bir şey, zaten devam ediyor. Konunun veya nesnenin etrafında birkaç kamera kullanarak. Daha önce video oyunlarında kullanılan hareket yakalama teknolojileri, işleme ve grafik motorları sayesinde gerçekliği yakalamak ve sanal bir şeye dönüştürmek mümkün. Bir videodan üç boyutlu bir avatara. Bu özellikten yararlanan platformlar kullanıma sunulduğunda, gerçek zamanlı hacimsel varlık bir sonraki adım olacaktır.

Hacimsel mevcudiyet sayesinde bir hologram, bir 3B video veya hareketli bir 3B nesne oluşturabilirsiniz. Ekranlar, artırılmış gerçeklik gözlükleri veya sanal gerçeklik kulaklıkları ile bir ekrana veya doğrudan görünür bir sanal alana gömülebilir. Bazıları cep telefonlarında, telefonun kendi sensörleri sayesinde özgürce hareket edebileceğiniz 360 derecelik bir video gördüklerinin varlığına şu anda bile şaşırıyorsa, hacimsel videolar, sanal ortamda gerçek dünyanın yeniden yaratılmasında ve daldırmada bir adım daha ileri gidiyor.

Bununla birlikte, hacimsel varlık, herkesin erişemeyeceği bir teknoloji gerektirir. Projeye göre değişmekle birlikte genel olarak hacimsel çekim yapabilmek için onlarca kameraya ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı durumlarda yüzden fazla. Ardından, Microsoft, Meta veya Amazon gibi sağlayıcılardan belirli sunucular kullanılarak oluşturulan görüntüleri ve verileri işlemeniz gerekir. Karşılık gelen 3D görüntüyü oluşturmak, aynı zamanda, onu oluşturmak için bir dizi özel makine gerektirir. Ve son olarak, 3D olarak yeniden oluşturulan nesneyi veya nesneyi göstermek için sonucu bir cihaza, ekrana veya oynatıcıya göndermeniz gerekir.

Holografik televarlıktan hacimsel varlığa

Holografik telepresence ile başka bir sahnede veya yerde görünmek için kendimizi yeniden yaratırız. Fiziksel olarak olamayacağımız kilometrelerce uzaktaki etkinliklere veya randevulara katılmak için gerçek zamanlı tam bir eğlence. Bunu mümkün kılmak için, çok sayıda kamera, yakalanan görüntüyü işleyen Edge bilgi işlem sunucuları ve görüntüsü çekilen kişinin veya nesnenin 3D rekreasyonunu iletmek için 5G kullanılır. Mevcut görüntülü aramalardan daha yüksek düzeyde etkileşim sunan sesli hareketli görüntü.

Sonraki adım? Bu hologramın metaverse’de serbestçe hareket edebilen bir avatar olmasına izin verir. Dijital alanın içinde ve dışında diğer sanal unsurlarla ve gerçek ve/veya sanal insanlarla etkileşimde bulunabilme imkanı. Ancak bunun için, işlendikten sonra görüntü veya hacimsel yakalamayı yakalama, işleme ve/veya gönderme sürecini optimize etmek gerekli olacaktır. Hacimsel varlığa sıçrama henüz gerçekleşmedi.

1. Telepresence: Sanal gerçeklik teknolojisinin, özellikle makinelerin uzaktan kontrolü veya uzak olaylara görünür katılım için kullanılması.