Telefon ve SMS dolandırıcılığına karşı alınabilecek önlemler

Bazı durumlarda sahte bir e-posta, SMS veya WhatsApp mesajı almış olmanız çok olasıdır. Önemli bir şirket, bankanız, kargo şirketi veya resmi kurumlardan olduklarını iddia ettiler ve sizden para istediler. Ya da tam tersine size para teklif ettiler. Telefon dolandırıcılığı da yıllardır yaygın. Ve günümüzde phishing, smishing veya vishing gibi İngilizce kelimeler kullanılmaktadır.

Hangi adı verdiğimiz önemli değil. Telefon görüşmesi, SMS veya WhatsApp mesajı şeklindeki telefon dolandırıcılıklarının hepsinin aynı amacı vardır: para kazanmak. Doğrudan sizden veya kişisel verilerinizi başkalarına satarak. Ayrıca onları tespit etmemize yardımcı olacak bazı ortak özelliklere de sahipler. Sağduyu ve biraz soğukkanlılık da çok faydalı olacaktır.

Ve birçok telefon dolandırıcılığının temelinde korku, kurbanın acelesi ve bizi hazırlıksız yakalaması yatıyor. Ayrıca, bizden çok hafife almamamız gereken önemli bilgileri almak için sosyal mühendislik tekniklerini kullanıyorlar. Ve eğer düşünürsek, bankamız veya belirli bir kamu kurumu gibi davranarak bizimle kimin iletişime geçtiğini zaten bilmeliyiz.

Telefon dolandırıcılığı nasıl yapılır?

Bahsettiğimiz en eski yöntemle başlayalım. Kanuni düzenlemelerindeki değişiklikler sayesinde kapıdan kapıya dolandırıcılık yöntemi tarihi geçti ve kullanım dışı kaldı. Ancak, prensipte yasal olan ticari aramalar almak yaygındır. Sorun yasal olmayan telefon görüşmelerinde. Dolandırıcı olanlar.

  • Olmadıkları biri olduklarını iddia ederler. Bankanız, elektriğiniz, suyunuz veya telefon şirketiniz…
  • Arama sebebi: Kişisel verilerinizi veri tabanında güncellemek, size ödül veya hediye vermek veya elektrik, telefon faturaları hakkında vb.
  • Bazen bir para cezası, bloke bir hesap, kötü tahsil edilmiş bir faturayı iade etmek vb. Çabuk yapılması gereken bir şey.

Telefon dolandırıcılığına düşmekten kaçınmanın bir yolu, onu tersine çevirmektir. Yani bizden bir bilgi isteniyorsa önce onu isteyelim. Kendilerini tanımladıklarını, gerçekten söyledikleri kişi olup olmadıklarını bilmeleri gereken hakkımızda veri sağladıklarını.

Bazen bir aramaya güvenmemek kolaydır. Başvuru yapmadığımız halde bize iş teklif ediyorlar. Ya da herhangi bir yarışmaya kayıt olmadığımızda ödül kazandığımızı söylüyorlar. Aynı zamanda, örneğin başka bir ülkeden, engellenen bir numaraya sahip yabancı numaralardan arama yapıldığında dolandırıcılığın tespit edilmesine de yardımcı olur… İnternet araması bize bu numaranın yasal olup olmadığı konusunda bir ipucu verecektir.

Telefon dolandırıcılığını tespit etmek için başka bir ipucu. Bankanız söz konusu olduğunda, herhangi bir yönetim şahsen veya uygulamanız veya banka sayfanız aracılığıyla yapılmalıdır. Sizden asla telefon veya şifreler üzerinden kod vermeniz istenmeyecektir. Elektrik veya telefon sağlayıcıları söz konusu olduğunda, telefonla bir ürün değişikliği veya sözleşme yapılması mümkündür. Teklif içeren bir arama alırsak, bunun resmi bir arama olduğunu teyit etmek için mevcut sözleşmemizin ayrıntılarını bize vermelerini talep etmeliyiz.

Her halükarda, şüpheye düştüğünüzde, güvenmeyin. İletişim telefon numaraları, sosyal ağlar, resmi web sitesi veya uygulama vb. gibi resmi kanallardan her zaman iletişime geçebilirsiniz. Telefon dolandırıcılığına düşmemenin püf noktalarından biri de acele etmemek. Yani, onları düşünmeden karar vermeyin. İlk arayan kişiye kart numaranızı vermek kadar acil bir şey yoktur.

E-postalar, SMS ve WhatsApp mesajları

Daha önce gördüğümüz ipuçları ve ayrıntılar, alabileceğimiz sahte e-postalar, SMS ve mesajlar için de geçerlidir. Ve kimlik avı veya kimlik hırsızlığı, herhangi bir iletişim aracını kullanır. Para cezaları, kaydolmadığımız çekiliş ödülleri, gerçek olamayacak kadar iyi iş teklifleri, satın almadığımız bir şey için ödemeler, sözleşmesi olmayan bir şey için para talebi, hesabımızın bloke edildiğine dair yanlış bildirimler…

Bir bağlantıya tıklamamız veya bir SMS veya WhatsApp mesajına yanıt vermemiz için bizi kandıran binlerce bahane var. Genellikle bizden para isterler ya da çabucak, acilen bir şeyler yapmamızı isterler. Başı dertte olan bir aile ferdi, bloke bir hesap, gümrükte tutulduğunu umduğumuz bir paket… Bu mesajlara tepki vermeden önce bir durup bu durumun gerçekten doğru olup olmadığını düşünün ve/veya resmi kanallardan danışın.

Bilinmeyen bağlantılara tıklamayın veya bu mesajlarda belirtilen numarayı aramayın. Bazen, sadece arama için birkaç liralık ek bir maliyeti olan özel tarife numaralarını gizlerler. Garip bir numaradan cevapsız bir arama alırsanız, iddia ettiği kişi olup olmadığını görmek için çevrimiçi arayın. Ve her durumda, resmi numarayı çevrimiçi sayfasında arayın.

Kısacası, bu tür telefon dolandırıcılığı, kişisel bilgileri ve/veya paramızı elde etmemizi sağlayan verileri sağlamamıza dayanmaktadır. O yüzden dikkatli olalım, karşı tarafta kimin olduğundan emin olalım ve her halükarda telefonda kimseye kesin bilgi vermek zorunda olmadığımızı kabul edelim. Mobil uygulamalar ve resmi web siteleri bunun içindir.