STT RAM nedir, ne işe yarar?

STT RAM, yakında hakkında daha çok şey söyleneceği için bilmeniz gereken yeni bir bellek konseptidir. Bu yeni bellek, özellikle mevcut SSD’lerin ve RAM’in maliyeti ve kapasitesi ile ilgili olarak mevcut bilgi işlem ortamına ilginç iyileştirmeler getirecek.

SST-RAM’e Giriş

Hynix Semiconductor ve Grandis, 2008’de STT-RAM belleğini ticari olarak keşfeden ilk şirketlerdi. Bir yıl sonra Hitachi ve Tohoku Üniversitesi, 32-Mbit STT-RAM belleğinin çalışmasını gösterecekti.

Ağustos 2011’de Grandis, bu belleğe olan büyük ilgi nedeniyle Samsung Electronics tarafından tekrar satın alındı. Aynı yıl Qualcomm da 1Mbit gömülü bellek sunacaktı, ancak bu sefer STT-MRAM tipi, yani manyetik. Bu bellek, TSMC tarafından 45nm LP’de üretildi. Aynı yılın Mayıs ayında, Russian Nanotechnology Corp, Moskova’da bir MRAM fabrikası kurmak için Crocus Nano Electronics’e büyük miktarda yatırım yapacağını da duyurdu.

2012’de Everspin Technologies, ticari kullanım için 64 Mb kapasiteli STT-MRAM’li ilk DDR3’ü piyasaya sürecekti. Birkaç yıl sonra, aynı şirket bir çip üzerinde 1 Gb SST-MRAM ile ortaya çıkacaktı. Intel, bu yıl bir L4 bellek için bu bellekle de ilgilenecekti. Ve o zamandan beri ilgi artmayı bırakmadı…

SST-RAM nedir?

STT (Spin-Transfer Torque), bir manyetik tüneldeki veya bir spin-polarize akım kullanılarak değiştirilebilen bir spin valf bağlantısındaki bir katmanın manyetik oryantasyonu ile ilgili bir etkidir. Bu sayede bilgiler saklanabilir ve STT-RAM gibi hafızalar oluşturulabilir. Bu, birden fazla uygulama için çok ilginç niteliklere sahip daha verimli, hızlı bir bellek sağlar.

Bunun ilk uygulanabileceği alanlardan biri modern SSD’dir. Bu depolama ortamları zaten hızlıdır, ancak bazı iş görevleri için yeterince hızlı değildir. Ve bu tür belleklerle geleneksel RAM’den daha hızlı olan arabelleklere veya önbelleklere sahip olabilmeleri, işlem birimlerinin erişimlerindeki performansı daha da artırabilmeleridir. Ancak hepsinden iyisi, bu spintronics tabanlı çipler, harika performansları ve kalıcı belleklere benzer özelliklere sahip olmaları ile karakterize edilir.

STT-MRAM teknolojisi, bazı özel uygulamalar için büyük potansiyel gösteriyor ve bilgi işlemin geleceğinde daha fazla yer alacak. Giderek daha hızlı işlem birimleri ve mevcut bellekler tarafından daha fazla yüklenen erişim (okuma ve yazma) hızını en üst düzeye çıkarmak için özellikle İç Bellek ve Yakın bellek gibi diğer teknolojilerle birleştirilmiştir.

Ayrıca bu hücreler, birim alan başına yoğunluğu veya kapasiteyi artırarak sadece silikon yüzeyde yerden tasarruf etmekle kalmıyor, aynı zamanda 3D paketleme gibi teknolojilerle birleştiğinde, çok yüksek hızlarda son derece büyük bellekler de getirebiliyorlar. Bu, SST-RAM olgunlaştığında yüksek maliyeti nedeniyle büyük kapasiteli bir belleğin hızlı olamayacağı gerçeğini ortadan kaldıracaktır.

SST-RAM ne zaman piyasaya çıkacak?

Daha önce de belirttiğim gibi, özellikle bazı temel bileşenlerle en çok talep edilen HPC sektöründe bazı spesifik kullanımlar için pazarlanmaktadır. Ancak, belirli bir sektörün uygulamalarında da kullanılmaları uzun sürmeyecektir.

Yeni gelişen teknolojilerle neler yapılabileceğini hayal edebiliyor musunuz? Çok daha büyük boyutlardaki işlemci önbellekleri veya mevcut olanlardan daha büyük, daha hızlı ve daha verimli olan RAM bellekleri ve ayrıca veri aktarımını hızlandırmaya devam etmek için çok daha hızlı SSD’ler.