Kartal Belediyesi evlendirme hizmetleri

Kartal Belediyesi Evlendirme Hizmetleri, nikah yapmak isteyen vatandaşlara yönelik ücretli olarak verilmektedir. Evlendirme işlemleri, 5393 sayılı yasa ve Kartal Belediye Başkanının verdiği yetki ile Kartal Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğüne bağlı Evlendirme Memurluğu tarafından gerçekleştiriliyor.

Evlenecek olan kadın ve erkeğin Kartal Evlendirme Memurluğuna birlikte başvurmaları gerekiyor. Başvurular sadece mesai saatleri içinde alınıyor. Kartal’da evlendirme hizmetlerinden yararlanmak için Kartal’da ikamet etmeniz zorunluluğu bulunmuyor. Kartal’da ikamet etmeyen çiftler e-devlet üzerinden ikametgah belgesi alarak başvuru yapması gerekiyor. Kartal’da nikah başvuruları Bülent Ecevit Kültür Merkezinde bulunan Kartal Evlendirme Dairesine yapılıyor.

Nikah için gerekli belgeler

  • Kimlik kartları ve fotokopileri.
  • 4 Adet vesikalık fotoğraf
  • Evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını gösteren sağlık raporu.

Nikah için gerekli koşullar

Kimlik kartlarının gösterilmesi zorunludur. Başka kimlikle müracaat kabul edilemez. Nüfus Cüzdanlarının alınış tarihi 10 yılı geçmemiş ve fotoğraflı olması gerekmektedir. Medeni hal değişikliğinde evli yazan Nüfus cüzdanları değiştirilir. 6 ay içerisinde çekilmiş olup, fotokopi fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

Sağlık raporunun Aile Hekimliğinden alınması zorunludur. Fotoğraflı sağlık raporu üzerinde kayıt tarihi, protokol (kayıt ) numarası, aile hekiminin kaşe ve imzası olması zorunludur. Sağlık Raporunun geçerlilik süresi 6 aydır.

17 Yaşını doldurup 18 yaşından gün almayan çiftler, anne ve babanın noterden onaylı muvafakati ile evlenebilirler. 16 yaşını doldurup 17 yaşından gün almayan çiftler ise Aile Mahkemesinin izni ile evlenebilirler.

Boşanmış veya kocası ölmüş bayanlar evlenebilmeleri için ölüm veya boşanma tarihinden itibaren 300 gün geçmeden yeniden evlenemezler. 300 gün dolmadan evlenmek isteyen bayanların Aile Mahkemesinden bekleme süresi müddetini kaldırdıktan sonra kesinleşmiş kararı ile evlenebilirler.

Çiftlerden biri müracaata gelemeyecek ise Noterden onaylı vekâlet ile müracaat kabul edilmektedir.

Yabancı Uyrukluların evlilikleri

Türkiye de evlenmek isteyen yabancı erkek ve kadın kendi ülkesinin Türkiye’de bulunan Konsolosluğunda Evlenme Ehliyet Belgesi (bekarlık belgesi) alıp Kartal Kaymaklığından veya Dışişleri Bakanlığından tasdik ettireceklerdir. Pasaportlarını yeminli tercüme bürolarında tercüme yaptırıp Noterden onaylattıracaklardır.

Bunun yerine kendi ülkesinden; Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi (Çok dilli) veya Uluslararası Doğum Kayıt Örneği sağlayabilirler.